Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Tiroid ve kalp rahatsızlıkları olan Osman Ekinci cezaevinde olmamalı!

1980 Hatay doğumlu Osman Ekinci, askerlik yaparken sağlk sorunlarından dolayı 2 defa hava değişimi verildikten sonra, hipotiroidizm tanısı konarak, “askerliğe elverişli değildir” raporuyla terhis edilmiş (2001). Ekinci, ömür boyu kullanması gereken tiroid ilaçlarını bir dönem kullanamayınca kalbinde de rahatsızlıklar başlamış.

Osman Ekinci 2006’da, o zaman 14 yaşında olan Seher Bayraktar’la dini nikahla evlenmiş. İlk çocuğunun doğumunda yaşı küçük olduğu için durumu savcılığa bildirilen Seher Hanım, bugün 22 yaşında ve eşinin sağlık durumunda endişe ediyor. Çünkü Osman Ekinci, 2006’da yapılan şikayet üzerine açılan davada 2 sene tutuksuz yargılanıp beraat ettikten sonra Yargıtay’ın bu kararı bozmasıyla 10 yıl 10 ay hapis cezası almş ve şu anda Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi’nde. Hapiste Sağlık Girişimi’ne başvuran Seher Hanım, Yargıtay aşamasında bu dava konusunda avukatlarla anlaştıklarını ancak kendilerine davaya ve ceza alındığına dair hiç bilgi verilmediğini, eşinin 2 ay önce yakalanarak “çocuğun cinsel istismarı” suçundan cezaevine konduğunu anlatıyor.

Geç kalan adalet, adalet değil!

Yargı kararlarıyla ilgili, hem mağdurlar hem de sanıklar yargılamanın uzun sürmesinden şikayet eder, Türkiye’de pek çok suç cezasız kalır. Ancak bu olayda devletin korumaya çalıştığı, erken evlendiği / evlendirildiği için onunla evlenen kişiye dava açtığı Seher Ekinci, cezasızlıktan değil cezadan mağdur. Çocukken evlendirilmiş bir insanı “korumak”, mağduriyetini gidermek adına “eşine” dava açtığınızda, bu adamı 8 sene sonra hapishaneye koymanın, korumak istediğiniz “mağdur”a hiçbir faydası olmuyor, bilakis onu bir kat daha mağdur ediyorsunuz, artık hayat arkadaşı olarak kabul ettiği insanın cezaevinde konmasıyla bu kadın çocuklarına nasıl bakacağının derdine düşüyor. Ekinci ailesinin durumuyla ilgili haberlere bir bakın: Sabah, 13 Mart 2014, Evlendikten 8 yıl sonra hapse girdi

18 kişilik koğuşta 38 kişi

Resmi nikahı 2010 yılında kıyılan Seher Ekinci, eşi Osman Ekinci’nin durumundan endişeli. Osman Bey’e geçen sene anjiyo yapıldığını ve kalp damarlarında tıkanıklık olduğunu anlatıyor. Hastalıklarından dolayı temiz havaya ihtiyacı olan Osman Ekinci, 18 kişilik bir koğuşta kalıyor ve bu koğuşta 38 kişi var. Yataklar sırayla kullanılıyor. Bu koşullarda Osman Ekinci’nin durumu daha da kötüye gidecektir. Sağlık durumundan dolayı askere alınmayan biri, hapiste kalabilir mi? Aile, Osman Ekinci’nin en azından, Muğla ilindeki açık cezaevlerinden birine en kısa zamanda naklini istiyor. Adli Tıp Kurumu’na da sağlık durumundan dolayı tahliyesi için başvuru yapılıyor. Seher Hanım’ın verdiği bilgiye göre, Osman Ekinci 15 Nisan 2014’te Muğla Devlet Hastanesi’nde rapor için muayeneye götürülmüş ama üstünkörü bakılıp geri gönderilmiş.

Doğru düzgün sağlık muayenesi ve sağlık durumuna dair hekim tarafından bilgilendirilmek bütün insanların ve her mahpusun hakkıdır.

seher ekinci

Seher Ekinci ve çocukları

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21 Nisan 2014 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , .

Sayaç

  • 270.082 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: