Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Bir hasta, hapisten nasıl çıkarılır? AİLELERE MEKTUP / Asiye Kaçar

Ailesinin ısrarlı ve yoğun çabaları sonucu, geçtiğimiz günlerde tahliye edilen ankilozan spondilit hastası ve müebbet hapis cezası olan hükümlü Hasan Kaçar’ın kardeşi Asiye Kaçar anlatıyor:

Free Prisoner

Hasta tutsak aileleri lütfen evinizde, yüreğinizde acınızı tek başınıza sessizce yaşamayın, sabretmeyin bu zulme, sabretmeyin bu acıya….Çok zor bir süreç olduğunu biliyoruz. Ama elimizden geleni yapmalıyız kimse daha fazlasını zaten yapamaz, hastalar da beklemez daha fazlasını. Elimizden geleni gördünüz artık korkularınız azaldıysa lütfen lütfen içerdeki hastalara odaklanın aileler olarak.

Doğru bir mücadele bu, yalnız çıksanız bile (ki zaten biz daha konudan habersizken bile bu çalışmalar vardı) yola bir birinden güzel insanlar çıkacak karşınıza, yardım edecekler, destek olacaklar, bazen yükün tamamını onlar alacak ama sizin orda olduğunuzdan emin olunca daha sağlam duracak onlar da. Daha çok yanınızda olacaklar.

Bu süreçten anladığım şey şu; ne olursa olsun aileler çok iyi sahip çıkmalı, hukuki işlemler için muhakkak en az bir avukattan çok sıkı destek alınmalı, sürekli cezaevinde yapılan ‘tedavi(!) ve uygulamalar’ takip edilmeli, bütün belgelerin bir nusasını hastanızdan isteyin, hastalık dosyasını takip edin, başka doktorlara gösterin ,onların görüşlerini alın karşılaştırın, götürüldükleri hastanelerde kaç dakika kalıp ne işlem yapıldığını takip edin, beslenmesinden haberdar olun, kilosunu öğrenin takip edin.. yememesi gereken besinleri yemek zorunda kaldığı oluyor mu, bir birinden farklı hastanelere götürülüyorlar bir doktorun uygun görmediği tetkik tedaviyi diğeri uyguluyor mu…öğrenin..Bunların hepsi gayet hakkınız size bilgi vermek zorunda cezaevi ve savcılık , hastane.. Hiç biri zor işler değil bir yerden başlayın bi bakacaksınız ki yoldasınız zaten.o o çetrefilli yolun sonunda bir canınız olduğu için zorluklara göyüs gereceksiniz..

Bana ailemize Hasan’a istediğiniz zaman danışabilirsiniz bizim de işimiz bitmedi ama içimiz çok rahatladı. Onu bir hücreden almanın verdiği gururu mutluluğu yaşıyoruz. Bu bizim İNSANLık görevimizdi. Bir insan kardeşi için gece gündüz çalışmayı göze alamıyorsa başka ne için yaşar? hele de bir birinden yürekli insanlar onun için çalışıyorken biz yakınları olarak nasıl durabilirdik..her Cumartesi Galatasaray Lisesi önünde biz olsak da olmasak da olan canlar..Yanı başımızdakine yardım etmeyince destek olmayınca sokaktaki aç çocuğa üzülmemiz , bir ağaca, bir kediye üzülmemiz samimiyeti şaibeli olmaz m?

Ben ulaşılması çok kolay bir hasta yakınıyım. sosyal ağlar telefon, her tür iletişim yolundan ulaşılması kolay bir insanım.(bi iki hafta tlfnumu arada kapanıyordu bozuktu şimdi artık bilgisayardan bakıyorum) biz de bi ara yapılması gereken bişey varsa yapılıyordur zaten diyorduk. bu tam 7 yıl sürdü.. ses yok.. Abimin anlattıklarından sonra iyice emin oldum, aileler bu işin birinci öznesi! başkası ne yaparsa yapsın yetersiz kalacak destekler. Zaten bir çalışma olacak ki başkaları ‘destek’ verecek değil mi adı üstünde. Ben siyasi tutsakların işinin herkesten zor olduğundan emin biri olarak bunları siyasi tutsak ailelerine itafen söylüyorum. Bu iş sadece BDP veya diğer sol örgütlerin halletmesini bekliyemeyiz. 10 bin tutsaktan bahsediyoruz zaten büyük bi iş yükü var..her biri için ayrı ayrı bişey yapamıyabilirler ama Her birinin ailesi çok şey yapabilir özellikle hastaların. Sadece İHD , THİV, CİSST, Tuhad fed’den çıkarmalarını bekliyemeyiz. Ama bir aile yola çıkınca hepsinden destek istiyebilir istemeli , onlarda destek vermek için kurulmuşlar zaten. Hiçbiri de bi beklentiye girmez destek sunduğu için ya da girmemeli… Zaten hastalar için sürekli en etkili yollarla çalışanlar var… Ama bir kişiye odaklanamazlar. Bizim hastamız bizim için bir tanedir ayrı bir özeldir doğal olarak bu inkar edilemez..onlar için o listelerdeki bütün hastalar eşit tabi ki. Ve emeklerini hepsine eşit bölüyorlar doğal olarak.

Lütfen lütfen hasta tutsak aileleri hastanıza sahip çıkın !o izin vermese bile siz gerekli bulduğunuz yollarla onun sağlığını yaşamını öncelik alıp onun için gerekli yollara başvurun.. Bizim yolumuz daha uzun .. Hasan yürüyebiliyor şimdi bir kaç aydır iğneleri yapılıyor çünkü.. ve doktorumuzun dediği tarihte Hasan’ın tedavisine hastanede devam edeceğiz. Şimdi kocaman ailesiyle hasret gideriyor.. anlatılmaz bi duygu.. acı, sevinç, öfke, umut her şey var içinde.. yine aynı kurumlardan destek alacaz onlarla işimiz de bitmedi onların desteğine hala ihtiyacımız var.. ve arayıp bizi bilgilendiriyorlar her tür gerekliliği bizden önce farkedip arayan insanlar var orda.. her biri bir birinden yürekli insanlar onlar her biri bir şehirde ama bir telefon kadar uzaklar ve hepsinin telefonları var ben de:) bizim için esaret bitmedi 6 aya kadar bakalım neler olacak şimdi de işimiz çok ama zor değil. Elimizden geleni yapacaz daha fazlası değil sadece elimizden geleni.. 


Tecrit Öldürür Dayanışma Yaşatır!!!

#HastaTutsaklaraÖzgürlük

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.822 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: