Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasan Kaçar dün gece evinde uyudu… pencereleri olan, sıcak yemeği olan, çocuk sesi olan…

Hasta mahkum Hasan Kaçar bırakıldı
14/03/2014 16:43
Adli Tıp’ın “Cezaevinde tek başına kalamaz, tedavisi yapılamaz, cezası altı ay ertelensin” demesine rağmen ısrarla tahliye edilmeyen hasta mahkum Hasan Kaçar, nihayet bugün özgürlüğüne kavuştu. İHD’nin ısrarla gündemde tuttuğu 29 yaşındaki Kaçar, cezaevinde ‘ankilozan spondolit’ adlı hastalığa yakalanmıştı.

Haber: İSMAİL SAYMAZ – ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

 
İSTANBUL – PKK adına eylemlere katıldığı suçlamasıyla müebbet hapis çezasına çarptırılan 29 yaşındaki Kaçar, Rize E Tipi Cezaevi’nde ‘ankilozan spondolit’ adlı hastalığa yakalanmıştı. Durumu ağırlaşınca, ATK’nın hazırladığı 9 Ekim 2013 tarihli rapora istinaden Metris R Tipi Cezaevi’ne götürüldü. Aylarca Metris’te tutulduktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. Kendisine mevcut hastalığının yanı sıra ‘Chron’ teşhisi kondu.

Tüberküloza da yakalanan Kaçar’ın ilaçlar yüzünden bağışıklık sistemi çöktü. ATK’nın 6 Ocak 2014 tarihindeki raporunda, Kaçar’ın bu koşullar altında cezaevinde kalamayacağı belirtildikten sonra “Cezasının infazının 6 ay süreyle ertelenmesi uygundur” denildi. Fakat bu raporda, “Tek başına yaşamını idame ettiremeyeceği” cümlesinin eklenmesi unutulunca dosya Bakırköy Savcılığı’nca yeniden ATK’ya gönderildi. ATK, 10 Ocak 2014’te yine aynı ‘hata’yı yaptı. Savcılık dosyayı üçüncü kez ATK’ya yolladı. ATK, üçüncü ve son raporunda ise Kaçar’ın tedavisinin cezaevi koşullarında sağlanamadığını ve bu durumun “hayati tehlike oluşturabileceğini, tek başına yaşamını sürdüremeyeceğini ve 6 ay süreyle infaz ertelemesi yapılması gerektiğini” bildirdi.

Bu raporun üzerine tahliyeye kararı vermesi beklenen Savcı Uğur Başar, 24 Şubat’ta verdiği kararında, Hasan Kaçar’ın gastroenteroloji ve romatoloji klinikleri ve mahkum koğuşu bulunan bir hastanede tedavisinin mümkün olduğunu savundu. Adli tıp raporuna göre bu imkânlara sahip bir hastanenin bulunduğunu fakat Kaçar için yer bulunamadığını vurgulayarak “Cezaevi idaresince gerekli takip yapılarak, bu tedavi imkânının her zaman sağlanabileceği gibi, eksikliğin idare tarafından giderilebileceğini” iddia etti.

Başar tahliye için adli tıp raporunun yanı sıra İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nin de “Tahliyesi toplum güvenliği açısından tehlike oluşturmaz” şeklindeki olumlu görüşünün gerektiğini belirtti. İstanbul Emniyeti’nden yalnızca, Kaçar’ın cezaevindeyken açlık grevine katıldığına ilişkin bilgi verildiğini anlatan Kaçar, ‘ısrarlı sorulara’ rağmen “Toplum açısından tehlike oluşturup oluşturmayacağı yönünde görüş belirtilmediğini” kaydetti.

Hasta Hasan Kaçar cezaevinde böyle kaldı!

“Israrla sorduk…”

Emniyet’in görüş belirtmeyişini Kaçar’ın aleyhinde yorumlayan Başar “Hükümlünün örgüt talimatıyla gerçekleştirilen açlık grevine katıldığı yönündeki istihbari bilgiler, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yapılan tüm yazışmalara rağmen hükümlünün cezasının ertelenmesi durumunun toplumun güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı yönünde bir tespitinin de bulunmuyor olması dikkate alındığında, adı geçen hükümlünün cezasının ertelenmesi durumunun toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturacağı…”
TEM Şube Müdürü Mustafa Çalışkan, savcılığın sorusu üzerine, “Şahsın toplum güvenliği açısından tehlike oluşturup oluşturmayacağı ile ilgili somut veri olmamasının yanı sıra terörle mücadele şubelerinin bir psikolog ya da sosyoloğun ancak cevap verebileceği böyle bir konuda somut arşiv bilgileri ve şahsın örgütsel açıdan faal olup olmadığı konularının yazılabileceğini söylediği anlaşıldı.

Hareket edemez haldeydi Ve hasta mahkûm Hasan Kaçar tahliye edildi

Hareket edemez haldeydi

Ve hasta mahkûm Hasan Kaçar tahliye edildi
15/03/2014 02:00

Adli Tıp’ın “Cezaevinde tek başına kalamaz, cezası 6 ay ertelensin” demesine rağmen ısrarla tahliye edilmeyen hasta mahkûm Hasan Kaçar nihayet dün özgürlüğüne kavuştu.

Haber: İSMAİL SAYMAZ – ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Cezaevindeki mahkûmlar arasında sağlık durumu en kötü durumda olanlar arasında yer alan Hasan Kaçar’a tahliye yolu açıldı. İHD’nin durumunu gündeme taşıdığı 29 yaşındaki Kaçar, cezaevinde ‘ankilozan spondolit’ adlı hastalığa yakalanmıştı. Bu yüzden kemiklerinde iltihaplanma ve iç içe geçme hali başgösteren Kaçar, artık hareket edemez bir halde yaşıyordu. Kaçar normal şekilde yürüyemiyor, ellerini çok az hareket ettirebiliyor ve boynunu da çeviremiyordu. 

Beklerken hastalıklarına hastalıklar eklendi

PKK adına eylemlere katıldığı suçlamasıyla müebbet hapis çezasına çarptırılan 29 yaşındaki Kaçar, Rize E Tipi Cezaevi’nde ‘ankilozan spondolit’ adlı hastalığa yakalanmış. Durumu ağırlaşınca, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hazırladığı 9 Ekim 2013 tarihli rapora istinaden Metris R Tipi Cezaevi’ne götürüldü. Aylarca Metris’te tutulduktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. Kendisine mevcut hastalığının yanı sıra ‘Chron’ teşhisi kondu. Tüberküloza da yakalanan Kaçar’ın ilaçlar yüzünden bağışıklık sistemi çöktü. ATK’nın 6 Ocak 2014 tarihindeki raporunda, Kaçar’ın bu koşullar altında cezaevinde kalamayacağı belirtildikten sonra “Cezasının infazının 6 ay süreyle ertelenmesi uygundur” denildi. Fakat bu raporda, “Tek başına yaşamını idame ettiremeyeceği” cümlesinin eklenmesi unutulunca dosya Bakırköy Savcılığı’nca yeniden ATK’ya gönderildi.
ATK, 10 Ocak 2014’te yine aynı ‘hata’yı yaptı. Savcılık dosyayı üçüncü kez ATK’ya yolladı. ATK, üçüncü ve son raporunda ise Kaçar’ın tedavisinin cezaevi koşullarında sağlanamadığını ve bu durumun “hayati tehlike oluşturabileceğini, tek başına yaşamını sürdüremeyeceğini ve 6 ay süreyle infaz ertelemesi yapılması gerektiğini” bildirdi.
Bu rapor üzerine tahliye kararı vermesi beklenen Savcı Uğur Başar, 24 Şubat’ta verdiği kararında, Kaçar’ın ilgili klinikler ve mahkûm koğuşu olan bir hastanede tedavisinin mümkün olduğunu savundu. Başar, tahliye için İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nin de “Tahliyesi toplum güvenliği açısından tehlike oluşturmaz” şeklindeki olumlu görüşünün gerektiğini, İstanbul Emniyeti’nden ‘ısrarlı sorulara’ rağmen “Toplum açısından tehlike oluşturup oluşturmayacağı yönünde görüş belirtilmediğini” kaydetti. Emniyet’in görüş belirtmeyişini Kaçar’ın aleyhinde yorumlayan Başar, “adı geçen hükümlünün cezasının ertelenmesi durumunun toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturacağını” belirtmişti. Dosya, Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz üzerine yeniden önüne geldiğinde, savcı bu kez tahliye kararı verdi.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/hareket_edemez_haldeydive_hasta_mahkm_hasan_kacar_tahliye_edildi-1181370

http://www.radikal.com.tr/turkiye/radikal_israrla_yazdi_hasta_mahkum_hasan_kacar_birakildi-1181310

Geç ve güç oldu ama Hasan Kaçar nihayet çıktı! Ailenin ısrarlı çabalarına destek veren herkese teşekkürler, hepimizin gözümüz aydın,

ve tabii ki,

mücadeleye devam!

(yazının başlığı, Hasan Kaçar’ın kardeşinin twitter hesabından alıntıdır)

 

 

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.818 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: