CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasan Kaçar için umutlanabilir miyiz yoksa? Hakkari Ticaret Odası’na Gül’den cevap var!

HATSO başkan yardımcısı Er’den Gül’e Hasan Kaçar mektubu

HATSO başkan yardımcısı Abdurrahman Er, cezaevlerindeki hasta mahkûmlar arasında durumu en kritik olan Hasan Kaçar’ın tahliye edilmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup gönderdi. Gül mektubu Adalet Bakanlığına havale etti.
04 Mart 2014 Salı 14:54

ZEKİ DARA / YÜKSEKOVA HABER 

HAKKARİ – Adli Tıp’ın “Cezaevinde tek başına kalamaz, tedavisi yapılamaz, cezası altı ay ertelensin” demesine rağmen savcılık, ölmekte olan mahkûm Hasan Kaçar’ı tahliye etmezken, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Abdurrahman Er Kaçar’ın tahliye edilmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup gönderdi, Er’in mektubuna cevap veren Cumhurbaşkanlığı, Kaçar’ın durumunun değerlendirilmesi için mektubu Adalet Bakanlığına havale etti.

PKK adına kimi eylemlere katıldığı suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan 29 yaşındaki Hakkarili Hasan kaçar 2003 yılından beri çeşitli cezaevlerinde tutulurken, Kaçar, Rize E Tipi Cezaevi’nde ‘ankilozan spondolit’ adlı hastalığa yakalandı. Bu yüzden kemiklerinde iltihaplanma ve iç içe geçme durumu baş gösterdi.

er1.jpg Artık hareket edemez bir halde yaşayan, yürüyemeyen, ellerini çok az hareket ettirebilen, boynunu çeviremeyen Kaçar’ın durumuna dikkat çekmek için bu mektubu yazdığını belirten Hakkari ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Abdurrahman Er, Cumhurbaşkanı’ndan Hasan Kaçar’ın, sağlık durumu göz önünde bulundurularak serbest bırakılması istedi.

İşte HATSO Başkan Yardımcısı Abdurrahman Er’in Cumhurbaşkanı Gül’e yazdığı o mektuptan bir bölüm:

“Sayın Cumhurbaşkanım,

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası olarak sizlerden büyük bir ricamız vardır. Hakkarililer olarak barış ve Kardeşlik sürecinin samimi inşasına vesile olacak halkımıza büyük bir jest olacağına kanat getirdiğimiz İstanbul Metris Cezaevinde hükümlü bulunan Hakkari doğumlu Hasan Kaçar’ın durumu Ankilozan Spondilit hastalığı nedeniyle eriyen kemikleri iç organlarına baskı yaparak vücudunu günden güne harap ediyor. Hasan, artık tekerlekli sandalyede serumla besleniyor ve başını dahi çeviremiyor. Yürüyemiyor. Gece uyuyamıyor. Hep devam eden bir ağrısı var. Zaten dayanılmaz durumda olan ağrıları iyice artmış durumda. Ankilozan spondilit başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlıkla var gücüyle mücadele etmeye çalışan Hasan Kaçar henüz 30′larında ama 50 yaşından büyük gösteriyor ve son derece zayıf. Tahliye edilme umuduyla gelip, hiçbir sonuç alamadığı İstanbul’daki belirsiz bekleyişin getirdiği moral bozukluğu da eklenmiş durumda. Siz değerli büyüğümüzden Hakkari Ticaret Ve Sanayi Odası olarak İstanbul Metris Cezaevinde bulunan ağır hasta Hasan Kaçar’ın affedilmesini talep ve rica ediyor, bu müjdeyi tarafımıza iletileceğinize yürekten inanıyoruz”

Cumhurbaşkanlığı’ndan Er’in mektubuna verilen cevapta söz konusu mektubun gereğinin yapılması için Adalet Bakanlığı’na gönderildiği belirtildi.

29 yaşındaki Hasan Kaçar’ın ailesi imza kampanyası başlatmış, başta İHD ve Mazlum-Der Hakkari şubeleri olmak üzere Hakkari’deki sivil toplum örgütleri duyarlılık amaçlı basın açıklamaları yapmıştı.

1-044.jpg

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.453 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: