Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Platin değil, inşaat iskelesi!

12.2.2014 – 13:5

‘Platin değil, inşaat iskelesi’

Alçı, bacağına takılı ‘inşaat iskelesi’ne benzettiği proteziyle cezaevinde yaşam savaşı veriyor. İnfazının ertelenmesi için cezaevi yönetimine verdiği dilekçe Adli Tıp’a bildirilmeksizin reddedildi

 

‘Platin değil, inşaat iskelesi’
Okuyucu Modunu Aç Yazıyı Büyüt:

ÇAĞLA AĞIRGÖL

“Ben Hazine Alçı, 1974 Şırnak doğumluyum. PKK davasından 21 Mart 1999’da tutuklandım, müebbet hapis cezası aldım ve 15 yıldır zindan hayatı yaşıyorum. Ateşli silahla yaralanma sonucu sağ bacağımda ciddi bir sakatlık var. Kalça kemiğim parçalandığı için yaklaşık 17 yıldır iç protezle yaşamaya çalışıyorum. Kalça ile diz arasında hemen hemen hiç kemiğim yok. 1998 ile 2009 arasında takılı olan platin biraz daha farklıydı. Kimi zorlanmalar yaşasam da, hareket alanımı bu kadar daraltmıyordu. Protezin değişimi kaçınılmaz olunca, Ekim 2009’da Samatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde, bacağıma yeni bir protez takıldı. Ancak, protezden çok ‘inşaat iskelesi’ne benziyor. Protezin dört bir tarafında 1 santim uzunluğunda çiviler var. Bu çiviler tellerle birbirine, ayrıca da kürek kemiğine bağlı.”

‘BİRİNİN DESTEĞİNE MUHTACIM’
Hazine Alçı, hem aldığı müebbet cezası hem de kendisine takılan ‘inşaat iskelesi’ ile kaldığı Gebze M tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşadıklarını Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin Proje Koordinatörü Mustafa Eren’e gönderdiği bir mektupta anlattı. Doktorun, kendisine günde en fazla 2-3 kere merdiven çıkması gerektiğini fakat cezaevleri koşulları gereği ve zaruri ihtiyaçları nedeniyle hergün en az 15 kez merdivenleri kullanmak zorunda kaldığını belirten Alçı, “Doktor ‘Eğilme, kayma ve düşme durumlarında çivi yerinden çıkar ve yeniden ameliyat gerekir’ dedi. Ama içinde bulunduğum koşullar buna elverişli değil. Birinin desteğine muhtacım” dedi.

‘YATAĞA MAHKUMUM’
Platin ve çivi yüzünden bacağına bağlı olan çivi başlarının ödem toplayarak şiştiğini ve yere basamadığını söyleyen Alçı, günde 2-3 ağrı kesici aldığını ve zamanının çoğunu yatağa mahkûm geçirdiğini belirtti. Yasal olarak büyük koğuşlara geçme hakkının olmasına rağmen geçemediğini kaydeden Alçı, “Kullanmak zorunda olduğum alafranga tuvalet bir tek bu küçücük odada var. Bu nedenle iki yıldır, bu odaya çakıldım” diye konuştu.
Siyasi bir tutsak olduğu için bazı hemşire ve doktorların kötü muamelesiyle karşılaştığını da söyleyen Hazine Alçı, “Hastaneye benimle birlikte gelen komutana; erkek doktor ‘Bu teröristi ne diye getirdin, komutanım. Tedaviyi hak etmeyen birine, hizmet etmek zoruma gidiyor’” dedi.

KÜRTSEN DEVLET DÜŞMANISIN
Ceza infazının ertelenmesi için Mart 2013’te Gebze Cezaevi Savcılığı’na dilekçe verdiğini de belirten Alçı,”Cezaevi yönetimi Adli Tıp Kurumu’na sevkimi yapmadan, ’toplumun güvenliği için tehlike arz ediyor’ gerekçesiyle talebimi reddetti. Bu keyfi ve hukuksuz bir yaklaşım” dedi. Cezaevlerinde siyasi tutsak olmanın zor olduğuna değinen Hazine Alçı, “Kürtsen, devletin düşmanı olarak görülüyorsun ve polisi, gardiyanı, doktoru bile başınıza savcı, cellat kesiliyor. Bu da devletin ırkçı ve intikamcı yaklaşımı” dedi.

***

Mustafa Eren: Tıbbi cihazla eziyet ediliyor

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Proje Koordinatörü Mustafa Eren: “Hazine Alçı’nın değiştirilen platini çok geri bir teknolojiye ait. Platin demek doğru değil, kendisi ayağına takılan aleti ‘inşaat iskelesi’ olarak nitelendiriyor. Bir insana tıbbi nedenlerle eziyet edilmesi kabul edilemez. Bir insanı tahliye etmiyor veya kendisine bakabilecek koşulları oluşturmuyorsan; o insan için uygun alet ne ise onu takmalısın. Cezaevindeki bir bireye, böyle bir şey takamazsın. Çünkü, bu uygulamayla ikinci kez cezalandırmış oluyorsun” dedi.

‘ŞU AN YASA ÇOK SORUNLU’
Hasta mahpuslara yönelik ciddi yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini kaydeden Eren, “Yasa sorunlu. Adli Tıp, ‘Bu insan hapishanede kalamaz, tahliye edilsin’ dediği halde, savcılık emniyetten görüş alarak, ‘Hayır çıkarmayın. Çıkarsa, propaganda olur’ diyerek içeride ‘Öldürün’ demiş, oluyor” diye konuştu. Eren, ayrıca Tabipler Birliği’nin cezaevlerini inceleyerek, bu tür cihazların uygunluğunu denetlemesi gerektiğini belirtti.

Birgün, 20 Şubat 2014

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 20 Şubat 2014 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , , , .

Sayaç

  • 270.822 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: