Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Ömer Filiz kan kusuyor, ama mahpus koğuşu yokmuş hastanede…!

Kan kustu tedavi yok

 

AMED / DİHA
Güncellenme : 13.02.2014 04:24

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Ömer Filiz, bir aydır kan kustuğu halde tutuklu koğuşu olmadığı gerekçesiyle tedavi edilmiyor.

 

Gerekçe değil çözüm üret!

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ndeki hasta tutsak Ömer Filiz’in bir aydır kan kustuğu ve kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tutuklu koğuşu olmadığı gerekçesiyle tedavi edilmediği belirtilirken, Hasta tutsağın kızı Muazzez Filiz, babasının 10 Şubat’ta tekrar hastaneye kaldırılmak istendiğini, ancak babasının, “tedavisinin yarım bırakıldığını ve tutuklu koğuşunun sağlığına elverişli olmadığını” belirterek tedaviyi reddettiğini kaydetti.

“KCK” Bağlar davası kapsamında 3 yıldır Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutsak olan Ömer Filiz, bir ay boyunca kan kustuğu için 31 Ocak günü akşam saatlerinde Dicle Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ne kaldırıldı. Filiz, yapılan tetkikler sonucunda zatürre ve akciğer kanseri ön tanısıyla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği’ne sevk edildi. Filiz, 5 gün sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kaldırıldı ve yatırıldı. Ertesi gün Filiz, Göğüs Hastalıkları Polikliniği’nde tutuklu koğuşu bulunmadığı ve güvenlik gerekçesiyle cezaevine geri götürüldü.

Hayati tehlike artıyor

Tutuklu Filiz’in kızı Muazez Filiz, babasının doktor gözetiminde olması gerektiğini belirterek, babasının cezaevine geri götürülmesini anlayamadıklarını dile getirdi. Filiz, “Cezaevi koşullarında ona bakılması mümkün değil, çünkü enfeksiyonu o cezaevinde yenemez. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tutuklu koğuşu var. Bu koğuş, enfeksiyonu daha da artıracak düzeyde olduğu için oraya götürülmesini açıkçası istemiyoruz. Doktorlar İstanbul ya da Ankara’ya sevkini istiyorlar. Bu konuda hem biz hem de babam, ciddi anlamda mağdur edileceğiz. Kaldı ki bu süreç içerisinde tedavi geciktirildikçe babamın hayati tehlikesi artacak. Akciğerlerinde kitle olarak görülen şeyin tam olarak tespit edilmesi için öncelikle zatürenin biraz rahatlaması gerekir. Ne yazık ki yarım bırakılan tedavisi için hiçbir şey yapamadık” diye konuştu.

Kaynak: Özgür Gündem, 13 Şubat 2014

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 267.669 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: