Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Felçli Ali Ekber Oruç yürüyemiyor ATK ‘cezaevinde kalabilir’ diyor 09.02.2014

felcDİYARBAKIR (DİHA) – Yaklaşık 22 yıldır cezaevinde olan ve birçok sürgünün ardından son olarak Ümraniye T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen felçli tutsak Ali Ekber Oruç, kendi yaşamsal ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz duruma geldi. ATK’nın “Cezaevinde kalabilir” dediği Oruç’un kendi başına görüşe dahi çıkamadığını belirten ailesi, “Yeter artık, bu zulmü bitirin” diyor. 

Hasta tutsakların serbest bırakılması için sivil toplum örgütlerinin çabaları sürerken, yetkililer sessiz. Cezaevlerinde ise adeta ölüm çığlıkları yükseliyor. 22 yıldır cezaevinde olan müebbet hapis cezası alan felçli tutsak Ali Ekber Oruç’un durumu her geçen gün kötüleşiyor.Bir çok cezaevine sürgün edilen ve en son olarak Ümraniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Oruç kendi yaşamsal ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale geldi. Oruç’a koğuş arkadaşları yardımı ile ihtiyaçlarını karşılıyor. Felçli olduğu için hastaneden rapor alan Oruç’a Adli Tıp Kurumu ise iki defa “Cezaevinde kalabilir” raporu verdi. 

‘Artık yeter bırakın’ 

Eşinin yıllardır farklı cezaevlerine sürgün edildiği için tedavi olamadığını belirten Cemile Oruç, “Eşim 22 yıldır cezaevinde ve çok hasta, eli kolu tutmuyor. Doktorlar da genetik hastalık diyor. Annesi ve kardeşi de aynı şekilde hastaydı. Tek başına yaşamsal hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor. Eli kolu titriyor, yemek yerken, su içerken ve banyo yaparken arkadaşları olmasa tek başına yapamıyor. Artık yeter diyoruz tabutlar çıkmasın. Bu hasta tutsaklar son günleri de olsa bırakın son günlerini ailelerinin, çocuklarının yanında geçirsinler” dedi. 

‘Babamı hatırlamıyorum’ 

Babası tutuklandığında küçük olduğunu hatırlamakta bile zorlandığını söyleyen Azize Oruç ise, kendisinin büyüdüğünü ancak hala babasının cezaevinde olduğunu söyledi. Oruç, “Babam Erzurum’da yıllarca kaldı. Sonra hastalığı ilerleyince Ankara’ya götürdüler. Babam zaten felçti ona rapor verdiler. Ardından İstanbul’a Adlı Tıp Kurumu’na götürdüler. Adlı Tıp, ona iyisin cezaevinde kalabilirsin diyor. Bu ne çelişki biz de bilmiyoruz. Eğer devlet hala hasta tutsakları bırakmıyorsa bu kesinlikle keyfi bir durumdur. Bu bir zulümdür, artık yeter” diye konuştu. 

‘ATK kasten rapor vermiyor’

Geçen hafta Ümraniye Cezaevi’ne Oruç’un ziyaretine giden ağabeyi Mehmet Oruç, “Görüşüne gittiğimde durumu çok kötüydü. Arkadaşları onu getirdi, yürümekte zorlanıyor, eli kolu titriyor. Adli Tıp Kurumu kasten rapor vermiyor. Buda yetmiyor devlet onu her defasında sürgün ederek başka yerlere götürüyor. İstanbul çok uzak ailesi de sık sık gidemiyor. Bu soruna yetkililer bir an önce bir el atılmalı ve tüm siyasi tutsaklar serbest bırakılmadır” diye kaydetti. 

http://www.nucetv-izle-zindi.info/haberayrinti.php?id=83380

BestaNûçe

09.02.2014

One comment on “Felçli Ali Ekber Oruç yürüyemiyor ATK ‘cezaevinde kalabilir’ diyor 09.02.2014

  1. hapisteler
    11 Şubat 2014

    Reblogged this on Hapiste Engelli.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.029 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: