Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

‘F’ oturmasında hasta mahpus Halil Güneş’in özgürlüğü istendi 01.02.2014

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu tarafından düzenlenen “F” oturma eyleminin 98’incisinde, 21 yıldır cezaevinde olan hasta tutsak Halil Güneş’in özgürlüğü istendi.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, F tipi cezaevlerindeki hak ihlallerine ve hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenledikleri F oturmaları eylemlerinin 98’incisi için de Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. “Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın” ve “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz hasta tutuklular serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı eylemde hasta tutsakların fotoğraf ve isimlerinin yer aldığı dövizler taşındı. “Halil Güneş serbest bırakılsın”, “Susma suça ortak olma”, “Tecridi kaldırın ölümleri durdurun” ve “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganları atan insan hakları savunucuları, kemik hastası tutsak Halil Güneş’in durumuna dikkat çekti.

Açıklama yapan İHD yöneticisi Osman Özkan, 1993 yılında gözaltına alınan Halil Güneş’in gözaltına alındığı sırada yoğun işkenceden geçtiğini, bu sırada kırılan kaburgalarının ameliyatında, göğüs kafesinde kemik kanseri olduğunun tespit edildiğini ve 2009 yılında da uyku apnesi teşhisi konulduğunu söyledi. Güneş’in tedavisine başlanmasıyla birlikte ömür boyu solumun cihazı ile uyumak zorunda kaldığını belirten Özkan, Güneş’in 21 yıllık tutsaklığı boyunca da sağlık sorunlarının giderek arttığını söyledi. 

Güneş’in hastalıklarının doktor ve heyet raporlarıyla belgelendiğini belirten Özkan, “Belgeler kurumlara gönderilmesine rağmen, daha önce benzer birçok durumda olduğu gibi olumlu sonuç alınamamıştır” diyerek “Kaburgalarının kemiklerinin alınması için iki ameliyat geçirdi. Güneş geçirdiği ameliyat sonrası narkozun etkisi geçmeden apar topar mahkum koğuşu denilen bodrumda morga bitişik, güneş görmeyen, havasız, kirli bir yatağa bırakıldı. Bu halde ayaklarından ranzaya zincirlendi” diye belirti. Güneş ve diğer hasta tutsakların derhal serbest bırakılması için Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı Gül’ü bir kez daha göreve çağıran Özkan, “Yüzlerce ağır hasta mahpus tedavi hakkı için serbest bırakılmalıdır. Susarsak, Halil Güneş ve yüzlerce ağır hasta mahpus kaderlerine terk edilerek, sessizce ölüme yollanacak” dedi. Özkan aynı zamanda hasta tutsaklar Emin Adanmış, Ali Uğurlu, Mansur Tekin, Mehmet Dursun, Emin Akdağ, Mehmet Emin Özkan, Mehmet Tapar ve Mensur Aydın’ın durumuna dikkat çekerek, hasta tutsakların derhal bırakılmasını istedi.

http://www.ajansafirat.com/news/guncel/f-oturmasinda-hasta-tutsak-halil-gunes-in-ozgurlugu-istendi.htm

01.02.2014

One comment on “‘F’ oturmasında hasta mahpus Halil Güneş’in özgürlüğü istendi 01.02.2014

  1. hapisteler
    05 Şubat 2014

    Reblogged this on Hapiste Engelli.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 253.570 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: