Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Sürgün edilen hasta mahpus 8 aydır ailesi ile görüşemiyor 27.01.2014

Zeynep AydinVAN (DİHA) – “Örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davadan 10 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Sıddık Aydın, akciğer yetmezliği ve solunum sorunu yaşıyor. Van F Tipi Cezaevi’nden, Tokat Zile M Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Aydın, 8 aydır ailesiyle görüşemiyor. 

Van F Tipi Cezaevi’nden Tokat Zile M Kapalı Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen hasta tutsak Sıddık Aydın, 8 aydır ailesiyle görüşemiyor. “Örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı bir davadan 10 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve Mayıs 2013 tarihinde tutuklanan Aydın, akciğer yetmezliği ve solunum sorunu yaşıyor. 8 aydır oğlunu göremediğini dile getiren Aydın’ın annesi Zeynep Aydın, bu uzaklığın kendilerine yönelik bir işkenceye dönüştüğünü söyledi. Oğlunun 2007 yılında gözaltına alındığı zaman polisler tarafından darp edildiğini ve bunun sonucunda burnunun kırıldığını belirten anne Aydın, oğlunun sağlığının cezaevinde tedavi edilmediği için daha da ağırlaştığını dile getirdi. 

‘8 aydır hasta oğlunu göremiyor’

Oğlunun 9 çocuğunun olduğunu ve araya giren mesafe yüzünden aylardır babalarını göremediğini belirten Aydın, Tokat’a bir defa gitme imkanı olduğunu, ancak orada yol, dil bilmediği için çok zorlandığını söyledi. Türkçe bilmediği için adres sormak için konuştuğu kişilerin kendisine yardımcı olmak yerine yanlış adres verdiğini aktaran Aydın, “Tokat’a gittiğimizde Türkçe ve adres bilmediğimiz için çok fazla zaman kaybı yaşadık. Görüş için cezaevini soruyorduk; fakat oradaki insanlara yardımcı olmuyor. Arabanın plakasından Van’dan geldiğimizi ve Kürt olduğumuzu anladıkları için sorduğumuz hiçbir soruda cevap vermediler” dedi. 

Tokat Zile M Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen oğlunun doktora götürme bahanesiyle kelepçeli işkenceye tabi tutulduğunu iddia eden anne Aydın, “Kendisini telefonla aradığımda, hastalığının gün geçtikçe ağırlaştığını doktora götürüldüğü zamanda elleri kelepçeli bir şekilde götürüldüğünü söyledi. Hastaneye götürüldüğünü; ancak tedavi edilmeden tekrardan cezaevine geri gönderildiğini belirtti” ifadesinde bulundu. 

‘Sürgün ve hukuksuzluğa son verilsin’

Oğlunun 2007 yılında tutuklandığını ve 2 yıla yakın bir süre cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldığını aktaran Aydın, oğlunun Van F Tipi Cezaevi’nde bulunduğu sürece görüşüne sık sık gittiklerini söyledi. Aydın, siyasi tutuklulara dönük yapılan sürgün ve hukuksuzluğa bir an önce son verilmesini isteyerek, yetkilileri duyarlı olmaya çağırdı.

http://www.nucetv-izle-zindi.info/haberayrinti.php?id=81164

BestaNûçe

27.01.2014

One comment on “Sürgün edilen hasta mahpus 8 aydır ailesi ile görüşemiyor 27.01.2014

  1. hapisteler
    05 Şubat 2014

    Reblogged this on Hapiste Engelli.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 252.219 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: