CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpuslara zulüm”

Daha önce kalp ameliyatı geçiren ağır kalp hastası 62 yaşındaki tutsak Hayrettin Beştaş, sevk edildiği İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden tedavi edilmeden cezaevine geri gönderildi. Felç riski bulunan hasta tutsak Erdal Polat ise 3 aydır tek kişilik hücrede tutuluyor.

Çeşitli cezaevlerinden Adli Tıp Kurumu’ndan sağlık raporu almak üzere İstanbul’da bulunan Metris R Tipi Cezaevi’ne getirilen hasta tutsaklar, tahliye edilmedikleri gibi tedavi de edilmiyor.PKK davasından hükümlü bulunan hasta tutsaklardan 62 yaşındaki Hayrettin Beştaş’ın maruz kaldığı olay, tahliye edilmeleri yönündeki talep ve beklentilere rağmen hasta tutsaklara nasıl yaklaşıldığını ortaya koyuyor. Daha önce bir kez anjiyo bir kez de açık kalp ameliyatı geçiren ağır kalp hastası Hayrettin Beştaş, geçtiğimiz Haziran ayında tedavi için kaldığı Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden Metris Cezaevi’ne getirildi. Beştaş, kalp sağlığı konusunda yaşadığı sağlık problemi nedeniyle bir süre önce İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’ne sevk edildi. Tekerlekli işkence aleti olarak adlandırılan ring aracıyla hastaneye götürülen Beştaş, burada tedavi edileceği yerde ‘Tedavi edilecek bir şey yok’ denilerek cezaevine geri gönderildi. Tedavi edilmeden cezaevine geri dönderilen Beştaş’a bir süre sonra yeniden hastaneye sevk edileceği söylendi. Fakat günü geldiğinde Beştaş, kalp hastası olmasına rağmen adeta dalga geçercesine Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi. Beştaş’ı karşılarında bulun hastane görevlileri, ‘Burayla bir alakan yok’ diyerek Beştaş’ı cezaevine tekrardan geri gönderdi.

‘Başbakan sorumludur’

Babası ile 1 Ocak’ta görüşen Mesut Beştaş, “Hasta tutsakları bıraksınlar. Hiçbirinin durumu iyi değil. Niyetleri öldürmek ise göz önünde öldürsünler. Ne yapmaya çalışıyorlar? Onların başına geleceklerden Adalet Bakanlığı ve Başbakan sorumludur” dedi.

Kelepçe yoksa tedavi de yok

Cizre’de KCK operasyonları kapsamında 2011 yılı Mart ayında gözaltına alınarak tutuklanan Abdulaziz Sevinç, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bir süre tutulduktan sonra Aliağa Şakran Cezaevi’ne sürgün edildi. Epilepsi hastası, bir ayağı sakat olan, görme ve iştime sorunu yaşayan Abdülaziz Sevinç’in hastaneye sevkleri Şakran idaresi tarafından aylarca erteleniyor. Sevk için götürüldüğü hastanelerde ise kelepçeli muayene dayatmasına maruz kalan Sevinç, bunu kabul etmediği için muayene edilmeden cezaevine götürülüyor.
Gönderdiği mektupta yaşadıklarını anlatan Abdülaziz Sevinç, cezaevi koşullarında hastalıklarının ağırlaştığını ve Şakran cezaevi idaresinin tedavisini engellediğini aktardı. Kendisine 8 yıl ceza verildiğini söyleyen Sevinç, mektubunda, ”Düzenli ilaç almam gerekiyor ancak ilaçlarımı alamıyorum. Haftada en az iki defa epilepsi krizi geçiriyorum. Yanımda arkadaşlarım olmazsa yaşamımı yitirebilirim… Yaşadığım fiziksel hastalıklar beni psikolojik açıdan da etkiliyor. Depresyon, uykuda irkilme, yoğun stres gibi birçok problem yaşıyorum” diye kaydetti. Sevinç, saskılara karşı duyarlılık çağrısında bulundu.

Hasta tutsak hücrede tutuluyor

2007 yılında PKK davasından Amed’de tutuklanan ve Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan Erdal Polat, PKK saflarındayken bir bombanın patlaması sonucu vücuduna saplanan şarapnel parçaları nedeniyle 6 yıldan bu yana cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor. 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Polat, 2011 yılında Diyarbakır Cezaevi’nden Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Felç riski bulunan Polat’ın 3 aydır tek kişilik hücrede kaldığını belirten anne Polat, ”Oğlum tek kişilik hücrede yarı bedenle yaşıyor” dedi. Anne Polat, yetkililere şöyle seslendi: “Ellerini vicdanlarına koysunlar ve hasta tutsaklar için gerekli adımları atsınlar. Biz artık cenazelerin çıkmasını istemiyoruz. Ben bir anne olarak artık yeter diyorum.” DİHA/AMED/İSTANBUL

Çocuk tutsaklardan çağrı

Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde 50 gardiyan tarafından dövülerek, işkence ardından İzmir’e sürgün edilen çocuk tutsak F.T, duyarlılık çağrısında bulundu. İHD Adana Şubesi ise cezaevlerinde insanlık dışı uygulamaların sürdüğünü vurguladı.
Mardin’den sürgün edildiği Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde 6 arkadaşıyla birlikte 1 Ocak’ta 50 gardiyanın saldırısına maruz kalan ve gördüğü işkence ardından İzmir’deki Şakran Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ne sürgün edilen çocuk tutsak F.T. (17) DİHA’ya gönderdiği mektubunda, cezaevinde gördükleri işkence ve baskılara karşı duyarlılık çağrısında bulundu.
F.T. mektubunda cezaevlerinde siyasi tutsaklara yönelik baskıların her geçen gün attığının altını çizerek, özellikle son süreçte siyasi tutsak çocuklara karşı sürgün ve işkencelerin sürdüğünü belirtti. F.T. mektubunda cezaevindeki uygulamalara ilişkin şunları aktardı: ”En son olarak 01 Ocak 2014 tarihinde Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi’nde biz siyasi çocuk tutsaklara yoğun darp ve işkence yapıldı. Bulunduğumuz koğuşa tazyikli su, biber gazı ile saldırı yapıldı. 50-60 gardiyan biz 7 kişiyi ellerindeki demir sopa, karavana vs. gibi sert cisimlerle işkenceye maruz kaldık. Ellerimizi arkadan ve ayaklarımızı plastik kelepçe ile bağlayıp hücrelere atıldık. Daha sonra hücrelere gruplar halinde gardiyanlar gelip bizi savunmasız bir şekilde tekme ve tokat dövdüler.” Karşılaştıkları işkencelere medya, siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin tepkisiz kaldığını ifade eden F.T. duyarlılık çağrısı yaparak, ”Cezaevleri gün geçtikçe bizim için işkencehanelere dönüyor. Sesimizi duyun artık. Tüm tutuklu ailelerine sesleniyorum. Çocuklarınız gözünüzün önünde işkence görüyor ve katlediliyor. Bize bunları yapanların ve sorumluları her kimse onlara dur demenin vakti geldi sessiz kalmayın…” dedi.

İHD: Zalimce uygulamalar

İHD, çocuk tutsaklara yönelik işkenceye tepki gösterdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği (TUHADER) Adana Şubeleri, çocuk tutsaklara yönelik işkence ve hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla İHD şubesinde basın toplantısı düzenledi. Kurumlar adına açıklama yapan İHD Adana Şube Başkanı Şahin Kılıç, cezaevlerinde tutsaklara yönelik insanlık dışı uygulamalara dikkat çekerek, bunun son örneğinin Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde çocuk tutsaklara yönelik yapılan işkence ve kötü muamele olduğunu aktardı. Kılıç, “Kürt tutsak çocuklarına sistematik bir şekilde bu insanlık dışı işkence, tek kişilik hücre cezası, üzerlerinde sigara söndürme, aç susuz bırakma, soğukta bırakma, iletişim ve görüş cezası, çıplak arama gibi daha birçok zalimce uygulamalar yapılmıştır” diyerek, buna karşı mücadeleyi sürdüreceklerini ve çocukları yalnız bırakmayacaklarını ifade etti.

Bakanlık önünde protesto

Tecride Karşı Mücadele Platformu aktivistleri, çocuk tutsaklara yönelik işkenceyi Adalet Bakanlığı önünde protesto etti. Platform adına açıklama yapan Hüseyin Özdemir, cezaevlerinde yaşananların buz dağının yalnızca görünen yüzü olduğunu belirtti. ”Kürt çocuklarına uygulanan baskı ve sindirme politikalarına son verilmeli” diyen Özdemir, cezaevlerinde işkence yapan gardiyanlar ile emri veren müdürlerin görevden alınması ve çocuk tutsaklarının serbest bırakılmasını istedi.

Çocuklar için kampanya

TMK mağduru çocukların cezaevlerinde maruz kaldığı hak ihlalleri, taciz, istismar ve işkenceye dikkat çekmek amacıyla Mersin’de İştar Kadın Merkezi tarafından “Change.org” sitesi üzerinden imza kampanyası başlatıldı. Toplanacak imzaların daha sonra Adalet Bakanlığı’na teslim edileceği belirtildi.

DİHA/ADANA

http://www.yeniozgurpolitika.eu/index.php?rupel=nuce&id=27461

Yeni özgür politika

15.01.2014

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.730 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: