Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Kalay’ı ölüme yakınlaştıran ihmalkârlık 25.01.2014

abdullah kalayİSTANBUL (DİHA) – Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kalan hasta tutsak Abdullah Kalay için Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı heyeti tarafından geçtiğimiz 30 Aralık günü verilen “cezaevinde kalamaz” raporu, cezaevi idaresi tarafından İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmedi. Kalay’ın duruma tepki göstererek raporsuz muayene olmayı reddetmesi üzerine avukatlarının savcılık nezdinde bulunduğu girişimler sonrası hakkındaki raporla geçtiğimiz Çarşamba günü yeniden heyet karşısına çıkan Kalay’a ilişkin karar bekleniyor.

“Tabutluk” olarak değerlendirilen konuldukları F Tiplerinde bir de yakalandıkları hastalıklara karşı yaşama tutunmaya çalışan hasta tutsaklar konusunda, bulunulan tüm girişimlere ve kamuoyunun bu yönlü beklentisine rağmen herhangi bir adım atılmış değil. Fiziki şartlar ve koşullarla birlikte hasta tutsakların yakalandıkları hastalıkların her geçen gün ağırlaşmasında rol oynayan tedaviye ulaşma imkanlarının kısıtlılığı ile bu konudaki keyfiyet ve ciddiyetsizlik, bürokratik süreçlerde de görülüyor. Maruz kaldığı ağır ve sürekli hastalıkları nedeniyle yaşamını tek başına sürdüremez durumda olan ve ölüm riski ile yüz yüze bulunan hasta tutsak Abdullah Kalay, benzer bir ihmal ve ciddiyetsizlik ile karşı karşıya kaldı. Geçirdiği kalp krizi sonrası saatler sonra müdahale edilmesi nedeniyle kalbinin sadece yüzde 35’inin fonksiyonlarını yerine getirebildiği Kalay’ın ikinci bir krize yine cezaevinde yakalanması durumunda ölümle sonuçlanabileceği yönündeki hayati uyarıların yer aldığı uzman raporu, kaldığı Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi idaresi tarafından Kalay hakkındaki son kararı verecek olan Adli Tıp Kurumu dosyasına konulmadı. 

Adli Tıbba sevk edildi 

Gözaltı sürecinde maruz kaldığı işkence ve sonrasındaki cezaevi sürecinde yakalandığı Wernike- Korsakoff, yüzde 27 oranında duyma kaybı, romatizma, reflü, hemoroid, sürekli baş ağrısı, alerjik astım, boyunda düzleşme, bağırsaklarında ağrı, ishal hastalıklarının yanı sıra Kalay, 2012 kalp krizi geçirdi. Geçirdiği bu kalp krizine geç müdahale edilmesi üzerine kalp kasları ve damarlarında geri dönülmez hasarlar oluşturdu. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapılan tetkiklerde EKO sonuçlarına göre yüzde 65 oranında kalp yetmezliği raporu verilen Kalay, tahliye edilmesi talebine dönük başvurusu üzerine İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’na muayene için sevk edildi. Fakat ortada bir kurul falan yoktu. Kendisini ayaküstü streskopla muayene eden bir doktorun kalp atışlarını dinlemesinden sonra “tamam bitti” denilerek muayene edilmesinden bir müddet sonra Kalay’ın eline talebinin reddedildiği cevabı eline geldi. 

Hayatı hiçe sayan ret

Bu ret kararının ardından cezaevindeki yaşamını sürdürmek zorunda bırakılan Kalay, yaşadığı kalp sorunu nedeniyle iki kez daha anjiyo geçirdi. Zaman içerisinde sağlık sorunlarının ağırlaşması üzerine Kalay, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin Adli Tıp, Nöroloji, Kardiyoloji ile Psikiyatri bölümlerinde muayene edildi. Her dört bölümden uzman isimler tarafından yapılan tetkiklerin sonuçları KOÜ Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından raporlaştırıldı.

Üniversite Adli Tıp Bölümü ‘cezaevine kalamaz’ raporu

Hazırlanan ayrıntılı raporda, “Abdullah Kalay’ın mevcut kalp rahatsızlıkları nedeniyle kalbin pompalama gücünün azalmış olduğunun tespit edildiği, halen koroner arter hastalığı, angina pectoris ve kalp yetmezliği tamları olan hastanın, mevcut rahatsızlıkları da dikkate alındığında cezaevi gibi kapalı, kalabalık ve enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ortamlarda bulunmasının tekrar kalp krizi geçirmesine neden olabileceği gibi böyle bir durumda da cezaevi koşullarında müdahale etmesinin beklenmediği, cezasının infazının resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde devam edilse dahi hayati tehlike oluşturabileceği, Hastalığın kronik bir rahatsızlık olduğu, hayat boyu devam edeceği göz önünde bulundurulduğunda cezanın ertelenmesinin gerekeceği, bir yıl sonra tıbbi durumunun tekrar değerlendirilmesinin uygun olacağı kanaatini” yer aldı. 

Cezaevi idaresi ‘eksiklik yok’ dedi

Söz konusu raporla, daha önce bir kez verdiği kararlarla kendisini cezaevinde tutan İstanbul Adli Tıp Kurumu’na yeninden başvuran Kalay, 8 Ocak’ta da heyetin karşısına çıktı. Fakat Kalay’ın kendisine verilen “cezaevine kalamaz” raporu cezaevi idaresi tarafından dosyaya konulmadı. Eski sağlık raporları üzerinden değerlendirmeye tabi tutulmaya çalışılması üzerine duruma tepki gösteren Kalay, muatene olmayı reddederek cezaevine geri döndü. Cezaevci idaresine son raporun sağlık dosyasına neden konulmadığını soran Kalay’a “kendileri ile ilgili herhangi bir eksiklik olmadığı karşılığı” verildi. 

Heyetin kararı bekleniyor

Bu ihmalkârlık ve keyfiyete rağmen sonrasında avukatlarının Kocaeli İnfaz Savcılığı nezdinde bulunduğu girişimler sonucu, Kalay, geçtiğimiz Çarşamba günü yeniden ring arabasıyla İstanbul ATK’ya getirilerek heyetin karşısına çıkarıldı. Muayenesi yapıldıktan sonra yeniden cezaevine gönderilen Kalay, şimdi ölüme yaklaştığı her geçen anda, devlete bağlı bir üniversitenin Adli Tıp uzmanlarınca verdiği “cezaevine kalamaz” raporunun devletin bir başka kurumu tarafından kabul edilip, edilmeyeceğini bekliyor. 

http://www.nucetv-izle-zindi.info/haber/80823/hasta-tutsak-kalay-i-olume-yakinlastiran-ihmalkarlik

BestaNûçe

25.01.2014

One comment on “Hasta mahpus Kalay’ı ölüme yakınlaştıran ihmalkârlık 25.01.2014

  1. hapisteler
    05 Şubat 2014

    Reblogged this on Hapiste Engelli.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 256.093 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: