Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Çelebi tahliye edilmeli 22.01.2014

mehmet ali celebiWernicke-korsakoff ve şizofreni hastası olan Mehmet Ali Çelebi’nin hücre arkadaşı Erdener Demirel, Çelebi’nin durumunu anlatan bir mektup yazdı. Çelebi’nin hastalığının ilerdiğini aktaran Demirel, bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

İSTANBUL-Wernicke-korsakoff ve şizofreni hastası olan Mehmet Ali Çelebi’nin hücre arkadaşı Erdener Demirel, sağlık durumunu ve koşullarını anlatan bir mektup gönderdi.

1996 yılında Eskişehir’de tabutluklara karşı başlatılan ölüm orucu sonrası 12 devrimci tutuklu yaşamını yitirmişti, yüzlercesi de wernicke-korsakoff hastalığına yakalanmıştı. Bu hastalığa yakalananlardan biri olan Çelebi’ye daha sonra şizofreni teşhisi de konuldu. Hakkındaki müebbet hapis cezası kesinleşince tutuklanan Çelebi, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde yoldaşlarının yardımıyla yaşamını sürdürüyor.

Wernicke-korsakoff hastalığının sebep olduğu unutkanlığın yanı sıra, şizofreni belirtilerinin arttığını aktaran Demirel, Çelebi’nin tüm tutuklu ve hükümlülere ajan ve MİT’çi gözüyle baktığını söylüyor.

Demirel, “Hapishanede çok ciddi bir şekilde toz/mikrop takıntısı var. Kendi eşyaları dışında neredeyse hiç bir şeye dokunmuyor. Tozun kendisine ciddi zararlar vereceğini düşünüyor. TV kumandasına bile dokunmuyor. Bardağını, tabağını ayrı tutuyor” diyor ve toz nedeniyle havalandırmaya bile çıkmadığını da ekliyor.

Erdener Demirel, Bolu F Tipi Hapishanesi’nde verilen “toplum güvenliği için tehlikeli” raporunu hatırlattı, “Yukarıda tarif ettiğim durumda olan bir insanı bile ‘tehlikeli’ görüyorlar” dedi.

Doktorların Çelebi’yle fazla ilgilenmediğini, 1-2 saatlik muayeneyle geri gönderdiklerini belirten Demirel, bunun yeterli olmadığını aktarıyor. Demirel, Çelebi’nin bir önce tahliye edilmesini istedi ve ekledi: “Tabii bunun için M. Ali’yi ikna etmemiz lazım. Kimseye güvenmediği için kurul karşısına çıkmaya soğuk bakıyor. Biraz ikna ettik sayılır. Avukatla görüşmek istiyor. Ama tanımadığı avukatlara güvenmiyor, onlarla görüşmek istemiyor…”

“SERKAN’LAŞARAK KAZANALIM”

ETHA’ya yeni ulaşan mektubun gönderilmesi tarihi ise 22 Aralık 2013.

Mektupta, Demirel’in yeni yıl mesajı da yer alıyor: “Sevgili yoldaşlar, umutlarımızı tazeleyerek giriyoruz yeni yıla. Her zamanki gibi 2014’ü Serkanlaşarak kazanma dileğiyle yeni yılınızı kutluyor, başarılar diliyor ve sımsıkı kucaklıyorum.”

http://www.etha.com.tr/Haber/2014/01/22/guncel/hasta-tutsak-celebi-tahliye-edilmeli/

Etkin Haber Ajanı

22.01.2014

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 253.515 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: