Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Bulut ve Bacı’nın sağlık durumları kötüleşiyor! 25.01.2014

merkez-arsiv-cezaeviANKARA (DİHA) – Gebze M Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutsak Süreyya Bulut’un sağlık durumunun kötüleştiği bildirildi. Doktorların, “Sağlık durumu hayati tehlike arz etmektedir” raporu verdiği Bulut, hala tahliye edilmiyor. Aliağa T Tipi Cezaevi’ndeki hasta tutsak Sezgin Bacı’nın da tedavisinin yapılmadığı için hastalığının ilerlediği ve ilaçlarını koridorda kamera gözetiminde kullanması için cezaevi idaresi tarafından baskı uygulandığı kaydedildi. 

Gebze M Tipi Cezaevi’nde 1994’den beri tutuklu bulanan hasta tutsak Süreyya Bulut’un sağlık durumunun gittikçe kötüleştiği bildirildi. Bulut’un cezaevi arkadaşı Remziye Mengüç tarafından DİHA’ya gönderilen mektupta, sağlık durumu gün geçtikçe kötüleşen Bulut’un kafasında şarapnel parçası ile yaşadığı, bir gözünün görme fonksiyonunu yitirdiği ve Werniko Korsikof hastası olduğu kaydedildi. 

Doktor raporuna rağmen tahliye edilmiyor

Doktorların Bulut’a “Sağlık durumu hayati tehlike arz etmektedir” raporunu verdiğini aktaran Mengüç, rapora rağmen Bulut’un tahliye edilmediği belirtti. Bulut’un tahliye edilmesi için bir ay önce başvuruda bulundukları aktaran Mengüç, “Yaptığımız başvuru doğrultusunda arkadaşımız önce hastaneye, ardından da İstanbul Adli Tıp’a götürüldü. Sonuç henüz gelmedi. Arkadaşımızın sağlık durumunun ciddiyetinin göz önünde bulundurularak, bir an önce tahliye edilmesini umuyoruz” çağrısında bulundu. 

‘Tedavilerim yapılmadığı için hastalığım ilerledi’

Aliağa T Tipi Cezaevi’nde 23 yıldır tutuklu olan hasta tutsak Sezgin Bacı da sağlık durumuna ilişkin mektup gönderdi. Astım, mide ülseri, kronik bağırsak iltihaplanması, görme ve işitme bozuklukları, bel fıtığı ve anemi hastası olduğunu kaydeden Bacı, 2012 yılında Batman M Tipi Cezaevi’nde bulunduğu sıralarda bir dizi ameliyat olduktan iki ay sonra Aliağa T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğini aktardı. Bacı, burada tetkik ve tedavi yapılmadığı için hastalığının ilerlemiş olduğunu belirtti. Bacı, ağrılarından dolayı uygulanması gereken “fizik tedavi”nin yapılmadığını ve anemi hastalığının ise günlük hayatını zorlaştırdığını kaydetti. 

‘Onur ile sağlık arasında tercihe zorluyorlar’

Bacı, tüm bu sorunların yanında günlük olarak kullanması gereken “Gabateve-600 mg” ilaçlarını ise koridorda kamera karşısında verilebileceğine dair cezaevi yönetimi tarafından uygulama başlatıldığını bildirdi. Onur ile sağlık arasında bir tercihe zorlandıklarını belirten Bacı, “Böylesine rencide edici, aşağılayıcı bir yaklaşımı kabul etmeyeceğimiz bilinmesine rağmen ısrarla bu uygulama yapılmak istenmektedir. Özellikle kimi gardiyanlar da provokatif ve tahrik edici tutumlar sergilenmektedir. Tutsağın sağlığından, yaşamından sorunlu olan cezaevi idaresinin bu konuda ısrarcı olması adeta hasta tutsakları ölüme terk etmek anlamına gelmektedir” değerlendirmesinde bulundu. 

http://www.nucetv-izle-zindi.info/haber/80819/hasta-tutsak-bulut-ve-baci-nin-saglik-durumlari-kotulesiyor

BestaNûçe

25.01.2014

Reklamlar

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 27 Ocak 2014 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , , .

Sayaç

  • 244.847 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: