Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Durumu kritik aşamaya gelen Salih Tuğrul yaşam mücadelesi veriyor 26.01.2014

salih tugrulİHD raporlarında ağır hasta tutsak listesinde adı geçen Salih Tuğrul, Adli Tıp Kurumu’nun vermiş olduğu “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen, Bakırköy Savcılığı’nın “Toplum güvenliği için tehlikelidir” kararı nedeniyle tahliye edilmiyor. “Tehlikelidir” denilen Tuğrul kendi ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale geldi. …

2013 yılı içinde sevk edildiği İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından hakkında “cezaevinde kalamaz” raporu verilen, ancak Bakırköy Savcılığı’nın “Toplum güvenliği için tehlikelidir” kararı nedeniyle tahliye edilmeyen ağır hasta tutsak Salih Tuğrul adına, kaldığı Siirt Cezaevi’nde arkadaşları tarafından DİHA’ya yazılan mektupta Tuğrul’un durumuna dikkat çekildi. Mektubunda, “Temizliğimi, banyomu arkadaşlarımın yardımıyla yerine getiriyorum. Konuşamıyorum, yemeğimi üstüme döküyorum ve tek başıma yemek dahi yiyemiyorum” diyen Tuğrul, “Mektubu yazdırırken bile sesimi kullanmakta artık zorlanıyorum” dedi.’Tüm ihtiyaçlarımı arkadaşlarım karşılıyor’Tuğrul’un mektubunun kısa, öz olmasının yanı sıra geçirdiği rahatsızlarda şöyle ifadelendirilmiş: “2007 yılında kalp krizi geçirdim. 2012 Aralık ayında felç geçirip, bir ay hastanede kaldım. O gün bugündür tüm ihtiyaçlarımı arkadaşlarım karşılıyor. Tek başıma hiçbir ihtiyacımı karşılayamıyorum.” 2013 Şubat ayında başlayan Adli Tıp sürecinin 2013 sonlarına değin sürdüğünü aktaran Tuğrul, Bakırköy Savcılığı’nın, “Toplum güvenliği için tehlikelidir” kararı vermesi üzerine ATK’nin vermiş olduğu, “Cezaevinde kalamaz” raporunun tanınmamasına isyan etti.’Cezaevi onun için zindan içinde zindan değil cehennem’Ağır hasta tutsak Tuğrul ile Siirt Cezaevi’nde 2010 başlarından 2013 sonlarına kadar yaklaşık 3 yıl birlikte kalan Argeş Akan isimli eski siyasi tutsak ise “Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan Salih Tuğrul adeta zindan içinde zindanı değil cehennemi yaşamaktaydı. Yoldaşımızın ihtiyaçlarını karşılamak bizler için sorun değildi ancak bir süre sonra kendisi açlık ve tokluk hissini kaybetmeye başladı. Kendi başına yemek ihtiyacını karşılayamadığı için açlıktan ölecek hale gelse bile bunu hissetmediği için söyleyemezdi ama yemeğine yardımcı olduğunuz taktirde de doyma hissi söz konusu değildi” diye belirtti.’Hislerini ve hafızasını da kaybetmeye başladı’

Tuğrul’un günlük yaşamına dair kesitler aktaran Akan, şöyle devam etti: “Yeni doğmuş bir çocuk düşünün işte aynen öyleydi. Belki söylenmeyecek şeyler ancak en zaruri ve insani ihtiyaçlarını dahi tuvalet gibi karşılaması için yanında birkaç kişinin olması gerekiyor.” Akan, Tuğrul’un günlük yaşamının kendisi için cezaevinde ne kadar büyük zorluklar yarattığına işaret etti. Fiziki olarak ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan Tuğrul’un yavaş yavaş hafıza problemi yaşadığına da dikkat çeken Akan, “Felçten öncesi ve sonrası olarak değişti. Zamanla daha çok sinirlenir hale geldi. Üstelik birçok şeyi hatırlamadığını fark ediyorduk” diye belirtti.

‘Cezaevinde bulunan bir kişi kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmeli’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi Başkanı Vetha Aydın ise Adli Tıp Raporu’na rağmen ağır hasta tutsak Tuğrul’un halen Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulmasını doğru bulmadıklarını dile getirdi. Tuğrul ile ilgili olarak İHD İstanbul Şubesi tarafından başvuruların yapıldığını ve Tuğrul’un serbest bırakılması için girişimlerinin devam edeceğini kaydeden Aydın, “Konuyu vicdani, ahlaki, hukuki bütün boyutlarıyla değerlendirmek gerekiyor. Cezaevinde bulunan kişilerin öncelikli olarak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir düzeyde olabilmeleri, insan onuruna yakışır bir şekilde tutulabilmeleri gerekir. Zaten cezaevleri başlı başına hak ihlallerinin yaşanmasına ön ayak olan mekânlardır ve insanı ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan birinin halen cezaevinde tutuluyor olması mantıklı değil” diye konuştu.

‘Tuğrul hakkında karar veren savcılar geri adım atmalı’

Konuyla ilgili savcılıkları uyaran Aydın, herhangi bir ölüm vakası ile karşılaşıldığı taktirde sorumluların ilgili savcılıklar olacağını işaret ederek, “Savcıların bizzat tavırlarından geri adım atmaları gerekmektedir. Tuğrul gibi sağlık durumları ağır olan mahpuslar bir an önce serbest bırakılmalıdır” dedi.

http://www.haberfx.net/durumu-kritik-asamaya-gelen-salih-tugrul-yasam-mucadelesi-veriyor-haber-1340225/

Haber FX

26.01.2014

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 256.151 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: