Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

75 yaşındaki hasta mahpus tahliye edilmiyor 17.01.2014

Mardin’in Derik ilçesinde 70 yaşında tutuklanarak örgüt üyeliğinden 16 yıl ceza verilen Ramazan Dölek’in yaşlılığa bağlı birçok hastalığı bulunuyor. Ailesi Dölek’in cezaevinde yaşamını yitirmeden tahliye edilmesini istiyor.
 
Mardin’in Derik ilçesine bağlı Mavane (Sağman) mezrasında yaşayan Ramazan Dölek, PKK üyesi olduğu gerekçesiyle beş yıl önce tutuklandı. Halen Mardin E tipi kapalı cezaevinde bulunan ve şu anda 75 yaşında olan Dölek, yaşlılığa bağlı çeşitli hastalıklarla boğuşuyor.

ANF‘den Sedat Sur‘un haberine göre, babasının son zamanlarını çocukları ile geçirmesi için tahliye edilmesi gerektiğini ifade eden Mehmet şerif Dölek (34) “Babam suçsuz yere tutuklandı, cezaevi koşullarında yaşamını sürdüremeyecek kadar yaşlı ve hasta. Babam tahliye edilmezse cezaevinde yaşamını yitirecek” dedi.

Babasının kendi halinde yaşlı bir adam olduğunu söyleyen oğlu Mehmet Şerif Dölek (34) “babam 70 yaşında yaşlı bir adamdı. Ara sıra geçimimizi sağladığımız tarım ve hayvancılık konusunda bizlere yardım ederdi, onun dışında tek başına çalışamayacak kadar sağlığı bozulmuştu.” diye konuştu.

Babam cezaevi koşullarında yaşayamaz”

Ancak bir gün askerlerin köye baskın yaparak babasını örgüte silah temin ettiği gerekçesiyle gözaltına aldığını belirten Mehmet şerif Dölek, babasının gözaltına alınmasına bir anlam veremediklerini ifade etti. Oğul Dölek, yaşananları şöyle anlattı; “ 11 Mart 2009 günü köyümüz basıldı. Köyden sadece babamı gözaltına aldılar. Babama PKK’ye silah temin ettiğini iddiasıyla 16 yıl ceza verildi. Babam beş yıldır tutuklu ve halen yedi yıla yakın cezası var.”

Babasının bel fıtığı, sağ bacağında aşırı şişkinlik ve iç organlarında yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar yaşadığı bilgisi veren M.Şerif Dölek,” baston yardımıyla yürüyebiliyor. Felç olma riski nedeniyle bel fıtığı ameliyatı olamıyor. Arkadaşlarının yardımı olmadan yaşamını sürdüremiyor. Tüm ihtiyaçları arkadaşları tarafından karşılanıyor. Babam tahliye edilmezse cezaevi koşulların daha fazla dayanamaz yaşamını yitirir.” ifadelerini kullandı.

Son günlerini bizimle geçirsin”

“Babam yedi yıl daha cezaevi koşullarını kaldıramaz. Sağlığı ve yaşı buna el vermez “ diyen oğul Dölek, şunları kaydetti; “Babamı hukuksuzca hiçbir delil yokken ihtiyar haliyle tutuklayıp 16 yıl ceza verdiler. İhtiyar haliyle beş yıldır cezaevinde tutuluyor. En azından bundan sonra son günlerini çocukları ile geçirebilsin, kalan cezası kaldırılarak tahliye edilsin.”

Dölek, babası ile yaptığı görüşmede babasının da “Ben artık cezaevi koşullarında yaşayamam, bu yaştan sonra son günlerimi ailem ile geçirmek istiyorum” dediğini aktardı.

Mehmet Şerif Dölek, babasının cezaevi koşullarında yaşamını yitirmesi durumunda Adalet Bakanlığı ve hukuksuzca ceza veren mahkemelerin babasının ölümünden sorumlu olacaklarını sözlerine ekledi.

http://www.kizilbayrak.net/ana-sayfa/guendem/haber/75-yasindaki-hasta-tutsak-tahliye-edilmiyor/http://www.kizilbayrak.net/ana-sayfa/guendem/haber/75-yasindaki-hasta-tutsak-tahliye-edilmiyor/

KIZIL BAYRAK

17.01.2014

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 27 Ocak 2014 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , .

Sayaç

  • 252.219 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: