Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus yoğun bakımda 24.01.2014

Karataş Kadın Cezaevi’nde bulunan ve meme kanseri teşhisi konulan hasta tutsak Feride Abruz, yoğun bakımda. Abruz’un bir memesinin alındığı ve durumunun kritik olduğu bildirildi. Eşi Hüseyin Arbuz, “Eşimin derhal serbest bırakılmasını istiyorum” dedi.

Hasta tutsakları bırakın!

Adana’da Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve meme kanseri teşhisi konulan hasta tutsak Feride Arbuz’un durumunun kötüleştiği ve 20 Ocak’ta hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. 3 gündür yoğun bakım ünitesinde tutulan Arbuz’un memesinin alındığı ve durumunun kritik olduğu bildirildi. Eşi Hüseyin Arbuz, “Eşimin derhal serbest bırakılmasını ve tedavisinin dışarıda yapılmasını istiyorum” dedi. 20 Ocak günü durumu kötüleşen Arbuz, Adana TOKİ Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındı. Arbuz, 20 Ocak gününden buna yana yoğun bakım ünitesinde tedavi altında tutuluyor. Jandarma gözetiminde tedavisi devam eden Arbuz’un eşi Hüseyin Arbuz, kanser nedeniyle eşinin bir memesinin alındığını belirtti.

Hastane önündeler

Pazartesi gününden bu yana yoğun bakım ünitesinde eşinin tedavi edildiğini ve çocuklarıyla birlikte hastane önünde eşinin iyileşmesini beklediklerini ifade eden Arbuz, “Ameliyat olan eşim Feride, pazartesi gününden bu yana yoğun bakımdadır. Savcılıktan yazılı izin aldım ve doktorlara da onaylattım. Ancak bu belgeyi gardiyana verdim. Gardiyan ise eşimi görmeye izin vermedi. Eşimin derhal serbest bırakılmasını ve tedavisinin dışarıda yapılmasını istiyorum” dedi.
 

Keyfi ihlaller sürüyor

Bandırma ve Afyon’dan gönderilen mektuplarla tutsaklar yaşadıkları ihlalleri anlattı. Ailesine yakın bir cezaevine sevk isteyen tutsak Mehmet Şirin Durdu, tek başına Dinar T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde ise siyasi tutsaklar, koğuşa giriş ve çıkışlarda ayakkabı çıkarma dayatmasına maruz kaldıklarını belirtti.

Afyon Dinar T Tipi Cezaevi’nde tutulan Mehmet Şirin Durdu, Dinar Cezaevi’ne tek başına sürgün edildiğini belirterek, “21 yıldır cezaevindeyim. Ben Adıyaman ve Antep’e sevk talep ederken, Adalet Bakanlığı beni Dinar T Tipi Cezaevi’ne gönderdi. Sevk nedeniyle aileye ulaşma imkanları  zor olduğu için birçok sıkıntı yaşıyorum” diye kaydetti.

‘Tecrit altındayız’

Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Nesip Tarım ise 11 Kasım 2013’de Siirt E Tipi Cezaevi’nden 38 arkadaşıyla birlikte Bandırma’ya sürgün edildiklerini belirtti. Kaldıkları koğuşlardan her çıktıklarında ve döndüklerinde kendilerine ayakkabı çıkarma dayatmasında bulunulduğunu aktaran Tarım, şöyle dedi: “Mevzuatta böyle bir uygulama olmamasına rağmen yönetmelikteki ‘geliş ve gidişlerde üst araması yapılacak’ hükmüne dayanılarak bu uygulamaya maruz kalıyoruz” dedi.
 

Tabutlar çıkmasın!

Adana TUHADER Şube Başkanı Mehmet Akar, hasta tutsakların derhal serbest bırakılması gerektiğini belirterek, “Bu hastaların cezaevlerinden tabutla çıkmalarına tahammül edemiyoruz. Adalet Bakanlığı’nı bir an önce göreve çağırıyoruz” dedi

http://www.ozgur-gundem.com/?haberID=95820&haberBaslik=Hasta%20tutsak%20yo%C4%9Fun%20bak%C4%B1mda&action=haber_detay&module=nuce

Ozgur Gundem

24.01.2014hasta

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 25 Ocak 2014 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , .

Sayaç

  • 252.200 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: