Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Anayasa Mahkemesi: “gerek”siz tutukluluk olmaz!

Hastalar dahil tüm tutuklular için çok önemli bir haber. Geç kalmış bir hak iadesi. Kimse, kendi özel durumuna dayanan gerçek bir gerekçe gösterilmeden tutuklu yargılanmamalı. Nihayet bunu, Anayasa Mahkemesi’nden de duyuyoruz.

AYM: Kes-yapıştır gerekçe olmaz!

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Firas Aslan ve Hebat Aslan, 2008’de ‘silahlı örgüt üyeliğinden’ tutuklandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada, sanıkların tahliye talepleri mahkemece, suçun ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar’ kapsamında kaldığı gerekçesiyle reddedildi. İtirazlar da kabul edilmedi. Firas Aslan 3 yıl 11 ay, Hebat Aslan da 4 yıl 1 ay cezaevinde kaldı. Tahliye olduktan sonra her ikisi de ‘tutukluluğunun devamına ilişkin kararların formül gerekçelere dayandığını belirterek Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Üç yıl bile uzun

Daha önceki kararlarında 5 yıllık tutukluluk süresini ‘uzun’ sayan AYM, örnek bir karara imza attı. Firas ve Habet Aslan’ın tutukluluğunun devamına yönelik kararların somut gerekçelere dayandırılmadığını belirten mahkeme , tazminat ödenmesine hükmetti. “Tutukluluğu uzatmaya ilişkin kararlarda tutuklama nedenlerinin hâlâ devam ettiğinin gerekçeleriyle birlikte gösterilmesi gerekir” diyen mahkeme, “Bu gerekçeler ‘ilgili’ ve ‘yeterli’ görüldüğü takdirde yargılama sürecinin özenli yürütülüp yürütülmediği incelenmelidir” dedi. Kararda özetle şu ifadeler yer aldı:
Derece mahkemelerince verilen tutukluluğa itiraz ve itirazın reddine dair kararların gerekçeleri incelendiğinde, gerekçelerin tutukluluğunun devamının hukuka uygunluğu ve tutulmanın meşruluğunu haklı gösterecek özen ve içerikte olmadığı ve aynı hususların tekrarı niteliğinde olduğu görülmektedir. Somut olaydaki tutukluluk halinin devamına ilişkin bu gerekçelerin ilgili ve yeterli olduğu söylenemez. İlgili ve yeterli olmayan gerekçelere dayanılarak başvurucuların özgürlüklerinden mahrum bırakıldıkları an ile ilk derece mahkemesi kararıyla tahliye edilmelerine kadar geçen tutuklu bulundukları süre makul olarak kabul edilemez.” Mahkeme bu kararıyla somut gerekçeler gösterilmeden tutukluluk halinin devamına karar verilen kişiler için 3 yılın bile uzun tutukluluk olduğunu kayıt altına almış oldu.

15 Aralık 2013, http://www.radikal.com.tr/turkiye/aym_kes_yapistir_gerekce_olmaz-1166235

Bu arada, haberdki “üç yıl bile uzun” sözü dikkatinizi çekti mi sizin de? “bile” ne demek sayın gazeteciler, 3 yıl elbette çok uzun bir süredir! “Gerek”siz hapis yatıyorsanız 3 gün BİLE uzundur!

Zeynep / Hapiste Sağlık

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 252.199 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: