Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İnsan Hakları Derneği Hasan Kaçar için eylemde

‘Metris hasta toplama merkezi’

F Oturması’nın 84’üncüsünü gerçekleştiren insan hakları savunucuları, hasta tutuklu Hasan Kaçar’ın serbest bırakılmasını istedi, Metris R Tipi Hapishanesi’nin ise hasta tutukluların toplama merkezine dönüştürüldüğünü ancak tedavilerin yapılmadığına dikkat çekti.

F Oturması-84 4

Haber Fotoları: 1 2 3 4

Etkin Haber Ajansı / 26 Ekim 2013 Cumartesi, 15:38

İSTANBUL- İnsan Hakları İstanbul Şubesi Cezaevleri Komisyonu tarafından her hafta gerçekleştirilen F Oturması’nın 84.’sü yapıldı. Hasta tutukluların sağlık durumlarına dikkat çeken insan hakları savunucuları, bugünkü eylemde hasta tutuklu Hasan Kaçar’ın durumuna dikkat çekti. Eylemde konuşmakta güçlük çeken Kaçar’ın kardeşi, abisinin serbest bırakılmasını istedi. İHD, hasta tutuklularla ilgili kamuoyu oluşturmak için, 3-4 Kasım’da Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirecek.

Galatasaray Lisesi önünde “Tecrit öldürüyor. F tipi hapishaneler kapatılsın” pankartı açan insan tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları, “Tecrit işkencesine son”, “Susma suça ortak olma”, “Hasan Kaçar serbest bırakılsın” sloganları attı.

Bugünkü eylemde basın açıklamasını okuyan insan hakları savunucusu avukat Gülseren Yoleri, F Oturmalarında hasta mahpusların durumlarına gündemleştirdiklerini ancak yetkililerin ilgisizliğinin sürdüğünü söyledi. 10 yıldır hapiste olan 29 yaşındaki Kemal Kaçar’ın durumunun da diğer hasta tutuklulardan farklı olmadığını söyleyen Yoleri, Kaçar’ın sağlık durumuyla ilgili şu bilgiyi verdi:

“Haziran Ayında Adli Tıp Kurumu’na götürülmek üzere Rize Kalkandere L Tipi Hapishanesi’nden Mertis R Tipi Hapishanesi’ne getirildi. Adli Tıp’a götürüldü. Adli Tıp, hastane şartlarında gerekli tedavi ve rehabilitasyonun uygun olduğunu, üç ay sonra yeniden Adli Tıp’a getirilmesine karar vererek gönderdi. Sağlığının hastane koşullarına uygun olduğunu belirterek, tahliyesi gerçekleştirilmedi. Ancak haziran ayından bu yana hastaneye yatırılmadı. Üç ay sonra Adli Tıp’a yeniden çıkarılması gerekiyordu, bu da yapılmadı. Hasan Kaçar, Antilozan Spondolit hastalığı nedeniyle hareket edemez halde, artık yürüyemiyor, ellerini çok az hareket ettirebiliyor, boynunu çeviremiyor ve kaburgaları iç organlarına baskı yapıyor. Ayrıca ince bağırsaklarından rahatsız. Safra kesesinde ciddi sorunları var. Sık sık kanlı idrar görüyor. Aldığı ilaçlar nedeniyle böbrekleri ve karaciğeri sorunlu hale gelmiş durumda. Aşırı üşüme, hararet geçirme, kusma, bayılma durumu yaşıyor. Yemek yiyemediği için çorba ve meyveyle besleniyor.”

Av. Yoleri, Metris R Tipi Hapishanesi’nin hasta tutuklular için toplama merkezine döndüğünü, hasta tutukluların birbirlerine baktıklarını söyleyerek, “Bizler insan hakları savunucuları olarak, artık yeter diyoruz. Hapishanelerde ölüm istemiyoruz. Hasan Kaçar’ın hastalığı her gün ilerliyor. Her an hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Gelin hep birlikte onu kurtaralım” çağrısı yaptı.

Ardından söz alan Hasan Kaçar’ın kız kardeşi Mina Ören, abisinin sağlık durumu hakkında bilgi vermek istedi. Duygusallaşan Ören, konuşmasını yarım bırakmak zorunda kaldı.

İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, hasta tutukluların durumlarına dikkat çekmek için 3-4 Kasım’da Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi.

http://www.etha.com.tr/Haber/2013/10/26/guncel/metris-hasta-toplama-merkezi/

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 247.405 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: