Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasan Kaçar’ın durumu çok ama çok acil!

hasan kaçarAdli Tıp Kurumu’ndan rapor alıp tahliye edilme umuduyla Haziran ayında Rize Cezaevi’nden Metris’e getirilen Hasan Kaçar’ın durumu giderek kötüleşiyor. Zaten dayanılmaz durumda olan ağrıları iyice artmış durumda. Ankilozan spondilit başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlıkla var gücüyle mücadele etmeye çalışan Hasan Kaçar henüz 30 yaşında bile değil ama 50 yaşından büyük gösteriyor ve son derece zayıf.  Bu yazıda kullandığımız, 4 sene önce çekilen resimle alakası kalmadı. Ankilozan Spondilit (Suna Pekuysal ve Ahmet Mete Işıkara’nın hastalığı) nedeniyle eğrilen kemikleri iç organlarına baskı yaparak vücudunu günden güne harap ediyor. Buna, tahliye edilme umuduyla gelip, hiçbir sonuç alamadığı İstanbul’daki belirsiz bekleyişin getirdiği moral bozukluğu da eklenmiş durumda.

Hasan Kaçar’ın sağlık durumundan ciddi endişe duyan ailesinin sözleri aşağıda. Durum çok acil, lütfen dikkat çekelim, duyuralım! Adalet Bakanlığı’ndan Hasan Kaçar için bir an önce harekete geçilmesini, acilen açıklama yapılmasını istiyoruz!

“Hasan artık tekerlekli sandalyede. Serumla besleniyor ve başını dahi çeviremiyor. Yürüyemiyor. Gece uyuyamıyormuş. Hep ağrısı var.. Doktora götürmüyorlarmış.. Bilmiyorum ne yapmamiz gerekiyor..? Ne yapmaliyim!

Bu kadar acil bi meseleyi de deprem gibi siyasileştirip her şeyi , tüm samimiyeti silmeye ne gerek vardı! Yoksa biz ilgilileri salak mı sanıyorlar? Göremiyor muyuz neler olduğunu sanki hah! Masadaki en renksiz dosyada hastalar duruyor. Bir dirsek çarpınca biri “hııı bu da vardı” diyor olmuyor! Eğer ona bir şey olursa o devleti de, hastaları pazarlığa konu eden siyasetleri de silerim kafamdan. Çünkü bir insanı bile bile ölüme gönderen bir halkı da sevemez! ”

ÖNEMLİ DÜZELTME: Bu haberin ilk hâlinde, Hasan Kaçar’ın Adli Tıp Kurumu tarafından Temmuz 2013’te “cezaevinde kalabilir” raporu verilen hastalardan olduğunu yazmıştık. Bu bilgi yanlıştır. ATK, Haziran 2013’te İstanbul’a getirilen ağır hasta 18 mahpustan sadece Taylan Çintay’ı 1 Temmuz’da tahliye etmiş, kalan 17 hastanın 13’ünün tahliyesine gerek görülmediği 8 Temmuz’da açıklanmıştı. Hasan Kaçar, Adli Tıp Kurumu’nun bir açıklama yapmadığı hastalardandır. İlgili haber için tıklayın: Hasan Kaçar ve Salih Tuğrul içeride, 21 Temmuz 2013

YENİ:

‘Metris hasta toplama merkezi’

F Oturması’nın 84’üncüsünü gerçekleştiren insan hakları savunucuları, hasta tutuklu Hasan Kaçar’ın serbest bırakılmasını istedi, Metris R Tipi Hapishanesi’nin ise hasta tutukluların toplama merkezine dönüştürüldüğünü ancak tedavilerin yapılmadığına dikkat çekti.

F Oturması-84 4

Haber Fotoları: 1 2 3 4

Etkin Haber Ajansı / 26 Ekim 2013 Cumartesi, 15:38

İSTANBUL- İnsan Hakları İstanbul Şubesi Cezaevleri Komisyonu tarafından her hafta gerçekleştirilen F Oturması’nın 84.’sü yapıldı. Hasta tutukluların sağlık durumlarına dikkat çeken insan hakları savunucuları, bugünkü eylemde hasta tutuklu Hasan Kaçar’ın durumuna dikkat çekti. Eylemde konuşmakta güçlük çeken Kaçar’ın kardeşi, abisinin serbest bırakılmasını istedi. İHD, hasta tutuklularla ilgili kamuoyu oluşturmak için, 3-4 Kasım’da Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirecek.

Galatasaray Lisesi önünde “Tecrit öldürüyor. F tipi hapishaneler kapatılsın” pankartı açan insan tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları, “Tecrit işkencesine son”, “Susma suça ortak olma”, “Hasan Kaçar serbest bırakılsın” sloganları attı.

Bugünkü eylemde basın açıklamasını okuyan insan hakları savunucusu avukat Gülseren Yoleri, F Oturmalarında hasta mahpusların durumlarına gündemleştirdiklerini ancak yetkililerin ilgisizliğinin sürdüğünü söyledi. 10 yıldır hapiste olan 29 yaşındaki Kemal Kaçar’ın durumunun da diğer hasta tutuklulardan farklı olmadığını söyleyen Yoleri, Kaçar’ın sağlık durumuyla ilgili şu bilgiyi verdi:

“Haziran Ayında Adli Tıp Kurumu’na götürülmek üzere Rize Kalkandere L Tipi Hapishanesi’nden Mertis R Tipi Hapishanesi’ne getirildi. Adli Tıp’a götürüldü. Adli Tıp, hastane şartlarında gerekli tedavi ve rehabilitasyonun uygun olduğunu, üç ay sonra yeniden Adli Tıp’a getirilmesine karar vererek gönderdi. Sağlığının hastane koşullarına uygun olduğunu belirterek, tahliyesi gerçekleştirilmedi. Ancak haziran ayından bu yana hastaneye yatırılmadı. Üç ay sonra Adli Tıp’a yeniden çıkarılması gerekiyordu, bu da yapılmadı. Hasan Kaçar, Antilozan Spondolit hastalığı nedeniyle hareket edemez halde, artık yürüyemiyor, ellerini çok az hareket ettirebiliyor, boynunu çeviremiyor ve kaburgaları iç organlarına baskı yapıyor. Ayrıca ince bağırsaklarından rahatsız. Safra kesesinde ciddi sorunları var. Sık sık kanlı idrar görüyor. Aldığı ilaçlar nedeniyle böbrekleri ve karaciğeri sorunlu hale gelmiş durumda. Aşırı üşüme, hararet geçirme, kusma, bayılma durumu yaşıyor. Yemek yiyemediği için çorba ve meyveyle besleniyor.”

Av. Yoleri, Metris R Tipi Hapishanesi’nin hasta tutuklular için toplama merkezine döndüğünü, hasta tutukluların birbirlerine baktıklarını söyleyerek, “Bizler insan hakları savunucuları olarak, artık yeter diyoruz. Hapishanelerde ölüm istemiyoruz. Hasan Kaçar’ın hastalığı her gün ilerliyor. Her an hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Gelin hep birlikte onu kurtaralım” çağrısı yaptı.

Ardından söz alan Hasan Kaçar’ın kız kardeşi Mina Ören, abisinin sağlık durumu hakkında bilgi vermek istedi. Duygusallaşan Ören, konuşmasını yarım bırakmak zorunda kaldı.

İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, hasta tutukluların durumlarına dikkat çekmek için 3-4 Kasım’da Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi.

http://www.etha.com.tr/Haber/2013/10/26/guncel/metris-hasta-toplama-merkezi/

hasankaçarihd

2 comments on “Hasan Kaçar’ın durumu çok ama çok acil!

 1. Anonim
  20 Ekim 2013

  ACABA BU GENÇLER CEZAEVİNDE ÖLÜNCE SORUN ÇÖZÜLECEKMİ? SİZ SÖZDE MÜSLÜMANLAR FİLİSTİNDE SURİYEDE BİRİNE BİŞEY OLUNCA VAR GÜCÜYLE BAĞIRANLAR BURNUNUZUN ÖNÜNDEKİ ÖLÜMLERİ NEZAMAN GÖRECEKSİNİZ

 2. hapisteler
  21 Ekim 2013

  Reblogged this on hapisteyaslilar.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

 • 263.608 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: