Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Batman M Tipi’nde mahpuslara sağlık bilgisi verilmiyor

MAZLUMDER Cezaevleri Komisyonu’nun Batman M Tipi Kapalı Cezaevi raporuna göre, idarenin, siyasi mahpuslar aleyhine keyfi uygulamaları, mahpusların sağlık hizmetlerine ulaşmasını da engelliyor.

Batman – BİA Haber Merkezi
05 Eylül 2013, Perşembe 12:23

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaptıkları görüşmelerle ilgili raporunu açıkladı.

Cezaevleri Komisyonu’ndan Avukat Kaya Kartal imzalı rapor, komisyon üyesi Eyyup Akıncı ve Avukat İdris Yapıcıoğlu’nun 13 Ağustos’ta yaptığı görüşmelerle hazırlandı.

MAZLUMDER, rapor için, İslami Hareket dosyasından müebbet hapis cezası alan ve 20 yıldır cezaevinde tutulan Abdusselam Durmaz, Ahmet Şat, Mahmut Uyan ve Mehmet Ali Şeker ile Hizbullah Dosyasından müebbet hapis cezası alan Hüseyin Güney ve üyelik cezası alan Ahmet Parça ile görüştü.

Görüşmede cezaevlerinin genel durumu, tecridin boyutu, cezaevlerinde tutulan mahpusların durumları ve yaşadıkları problemler, cezaevi idaresinin ve gardiyanların mahpuslara karşı tutumları konuşuldu.

Bu görüşmeler neticesinde hazırlanan raporda şu tespitlere yer verildi:

* Cezaevi idaresi mahpuslara yönelik keyfi uygulamalarda bulunuyor. Benzer şekilde sistematik olarak gardiyanlar da aynı şekilde davranıyor.

* Kurslarda eğitim verenler de pedagojik eğitimden geçirilmedikleri için zaman içerisinde gardiyanlaşarak mahpuslara gardiyan gibi davranıyor.

* Mahpuslar çoğu zaman verdikleri dilekçelerin akıbetini öğrenemiyor.

* Cezaevi idaresi, ailesi Batman ve çevresinde yaşayan mahpuslardan kendi seçtiği kişileri batı illerine sevk ediyor. Mahpuslar, sevk edilme korkusuyla hak arama yollarına başvurmaktan çekiniyor.

* Revirde görevli sağlık personeli hastane sevklerini keyfi olarak yapıyor. Hepatit B hastalığına yakalanan mahpuslar çok uzun sürelerle kan tahlili dahi yaptıramıyor. Aylar sonra alınan kan tahlillerinin sonuçları mahpuslara verilmiyor.

* Mahpuslar geceleri aşırı sıcaktan bunalıyor, defaten talep etmelerine rağmen kapıların açık bırakılmıyor, aşırı sıcaklara rağmen havalandırmalara alınmıyorlar veya çok sınırlı saatlerle çıkabiliyorlar.

* Cezaevindeki infaz koşulları, eşitlik ilkesine aykırı olarak siyasi mahpuslar aleyhine uygulanıyor.

* Eğitim, açık cezaevi, denetimli serbestlik, ilçe cezaevi gibi hak ve imkânlardan siyasi mahpusların faydalandırılmıyor. İdare, mahpus lehine çıkarılan tüm yasal mevzuatı kendi keyfiyeti doğrultusunda istediği gibi uyguluyor.

400’ten fazla hasta mahpus tahliye bekliyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin son raporuna göre, cezaevlerinde 122’si derhal tahliye edilmesi gereken ağır hasta olmak üzere toplam 413 hasta tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) da son yaptığı açıklamada, 2013 yılı itibarıyla, ciddi hastalıklarına rağmen en az 405 hasta tutuklu ve hükümlünün cezaevinde alıkonulmaya devam ettiğini belirtti. (AS)

bianet, 18 Eylül 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18 Eylül 2013 by in Hapishanede Hasta Hakları.

Sayaç

  • 268.016 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: