Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Bağırsak kanseri İsa Yağbasan’ın mektubu

İsa Yağbasan, insanların ölümünü izleyenlerin bir gün vicdanlarının sızlayacağını ama kendilerinin onurlu bir şekilde yaşamış olmanın huzurunu taşıyacağını ifade etti.
ANKARA – Cezaevlerinde hak ihlalleri gün geçtikçe ağırlaşıyor. Yaşanan ihlallere rağmen hasta tutsaklar, cezaevlerindeki bütün zorluklara karşı yaşama tutunmaya ve direnmeye devam ediyor. Antep H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve İHD’nin ağır hasta tutsak listesinde yer alan İsa Yağbasan’ın “İnadına yaşamak” başlığı ile DİHA’ya yazdığı mektupta aktardığı sağlık sorunlarına rağmen gösterdiği direnç dikkat çekiyor. Yağbasan’ın, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA), Gazi Hastanesi ve Hacettepe Hastanesi’nden sağlık durumuna ilişkin aldığı raporlarını da paylaştığı mektubunda, yüzde 90 ağır engelli olmasından bahsetmesi ve ağır sağlık sorunlarıyla yüz yüze olduğunun sağlık raporlarından anlaşılmasına dikkat çekiyor. Söz konusu her iki hastaneden alınan raporlarda Yağbasan’ın sağlık durumu konusunda şu tespitlere yer veriliyor: “Bağırsak (kolon), Sgvamöz hücreli CA (kanser), Matastik riskli 1-2 nüks için 600 Gry Radyoterafi gördü.” Raporlarda yine engel durumuna ilişkin ise, “tüm vücut fonksiyon kaybı oranının yüzde 68 olduğu” vurgulanıyor. isayagbasan

‘Kemik erimesinden kaynaklı iki ayak bileğim kırıldı’

Aynı rahatsızlıklarla ilgili Mardin Devlet Hastanesi raporunda da, “kalın bağırsak (kolon), Sgvamöz hücreli korsinoma CA (kanser), Matastik evre 3 nüks için hasta radyoterapi altındadır” tespitinin yer alması dikkat çekerken, raporda sağlık durumuna ilişkin ise, “tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 90 ağır özürlü hasta statüsündedir” deniliyor. Yine Dicle Üniversitesi Hastanesi’nin verdiği rapora mektubunda dikkat çeken Yağbasan, “Kemik mineral yoğunluk kaybının olduğu, genç, erişkin yaş grubu standart değerlendirmesine göre yüzde 20 kemik erimesi olduğu ve bu kemik erimesi sorunundan kaynaklı iki defa sol bacağım bileklerden kırıldı” diye aktardı.

Ameliyat yarası bir yıldır açık

İki defa ameliyat geçirdiğini belirten Yağbasan, geçirdiği ameliyattan sonra yetersiz tedaviden kaynaklı sol bacağının kesilme noktasına geldiğini kaydetti. Cezaevinin kısıtlı koşulları ve ilaçsızlıktan kaynaklı ameliyat bölgesinin ciddi oranda enfeksiyon kaptığını dile getiren Yağbasan, “Tam bir yıldır yaram hala açık ve sürekli kaşıntı yapıyor. Ayrıca su gibi yapışkan bir irin akıntısı var. Sol bacağımdaki kemikte dayanılmaz acılar var. Mevcut durumumla bu ayağımla en fazla 20 dakika volta atabiliyorum. Sol ayağımın bilekten kesilme riski hala devam ediyor. Ayrıca ciddi anlamda nefes alıp vermemde de sıkıntılar var” diye kaydetti.

İnsanların ölümünü izleyen vicdanlara çağrı

Antep Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde yapılan ayaküstü bir muayenede önce tüberküloz olabileceğinin söylendiğini, ancak daha sona ileri derecede astım ve bronşit teşhisi konulduğunu da belirten Yağbasan, bunun yanında uzun süredir devam eden bir gırtlak sorunu olduğuna ifade etti. Yağbasan, gırtlaktan akciğerine doğru sürekli bir irin akıntısının olduğunu ancak henüz bu durumuna bir tanı konulamadığını ifade ederek, küçük idrarda zaman zaman kan attığını aktardı ve henüz bu konuda da kesin bir teşhisin konulamadığını belirtti. Soğuk kış günlerinin kendisi açısından tam bir işkenceye dönüştüğünü belirten Yağbasan, cezaevinde durumu kendisinden de kötü olan arkadaşlarının bulunduğunu da paylaştı.

Yağbasan, bu konuda insanların ölümünü izlemeye alışan vicdanlara seslenerek, iç ürpertici bu durumdan kurtulmaları için çağrıda bulundu.

‘Bunun için her koşul altında yaşamak diyorum’

Yağbasan, kaleme aldığı mektubu şu sözlerle sonlandırıyor: “AKP iktidarına karşı inadına yaşayacağımıza dair yazacak sözcüklerimiz olsun. Ama hepsi firari olacak. Çünkü demir maskeli efendilerin ve soytarı kralların verdiği kararlarla hayatın ölüm hücrelerinde prangalarla bağlantılandırmak zamanda değil, bugün de vaka. Nerede ne zaman olursa olsun bir gün vicdanları sızlayacak, kendi yüzlerine dahi bakamayacak duruma gelecek ve kendilerinden utanacaklardır. Biz ise onurlu yaşamanın verdiği büyük bir huzur içinde yaşayacağız. Bunun için her koşul altında yaşamak, inadına yaşamak diyorum.” DİHA

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.822 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: