Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Adalet Bakanı’na: Hasta mahpuslar için bir çalışmanız var mı?

BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken hasta tutuklu Ali Ekber Oruç’u Adalet Bakanı’na sordu. Baluken, “Genetik, kronik ve ilerleyici, tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktan muzdarip Ali Ekber Oruç’un bakanlığınız tarafından verilen kararla cezaevinde tutulması yaşam hakkının gaspı değil midir” dedi.

BDP Logo

ANKARA- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Ali Ekber Oruç’un yaşamını tek başına idare ettirememesine rağmen cezaevinde tutulmasına ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e soru önergesi verdi.

Oruç’un uzun bir süredir ilerleyici, kronik ve genetik bir hastalıktan ötürü ağır sağlık problemleri yaşadığını hatırlatan Baluken, “Oruç’un tahliye edilmemesine gösterilen gerekçe ise uzun bir süredir verdiği kararlarla tartışılan Adli Tıp Kurumu düzenlediği rapora dayanmaktadır” dedi.

Baluken Oruç’un hastalığının genetik faktörlere dayandığı ve bu nedenle de iyileşme olasılığının olmamasına, sürekli olarak el ve ayak titremesi, kaslarda ağır güç ve kontrol kaybı yaşaması nedeniyle tek başına yaşamı idame ettiremesine rağmen, Adli Tıp Kurumu’nun ‘cezaevinde kalabilir’ raporu vermesinin tıbbi ve bilimsel açıdan tartışmalı olduğunu vurguladı.

Baluken, Şahin’e şu soruları yöneltti:

“- Genetik, kronik ve ilerleyici, tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktan muzdarip Ali Ekber Oruç’un bakanlığınız tarafından verilen kararla cezaevinde tutulması yaşam hakkının gaspı değil midir?
– Ali Ekber Oruç’un raporlardaki çelişkiler nedeniyle tam teşekküllü bir hakem hastanede tekrar değerlendirilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?
– Tedavisinin mümkün olmadığı Adli Tıp raporunda belirtilen Ali Ekber Oruç’un cezaevi koşullarında kalmasının hukuki, insani, vicdani, ahlaki, açıdan dayanabileceği bir gerekçe var mıdır?
– Adli Tıp kurumunun bu ve benzeri birçok kişi hakkında verdiği ‘cezaevinde kalabilir’ raporlarının ciddi bir tartışma konusu olması hasebiyle, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı hakkında, yürüttüğünüz veya yürütmeyi planladığınız bir soruşturma var mıdır?
– Cezaevlerindeki hasta mahpusların serbest bırakılması için bugüne kadar yapılan yasal düzenlemelerin yetersiz kaldığı açıktır. Bu konuyla ilgili ivedilikle yeni bir yasal düzenleme yapılması için bakanlığınız tarafından yürütülen ya da planlanmış bir çalışma var mıdır?
– Bakanlığınız kayıtlarına göre, Türkiye Cezaevlerinde bulunan ve kronik rahatsızlık yaşayan kaç mahpus vardır?
– Bakanlığınız kayıtlarına göre, Türkiye cezaevlerinde bulunan ve ileri derece ağır hasta olan mahpus sayısı kaçtır?”

Etkin Haber Ajansı / 06 Eylül 2013 Cuma, 14:00

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.080 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: