Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Yüzde 43 zihinsel engelli, bülloz lezyonları hastası Şeyhdavut Başkan, hapiste

  • Yüzde 43 zihinsel engelli 19 yaşındaki Şeyhdavut Başkan’ın “patlayıcı bomba bulundurmak” iddiasıyla tutuklanmasının ardından bir aile dramı ortaya çıktı. Kendisi yüzde 30 zihinsel engelli olan baba Şeyhmus Başkan’ın 9 çocuğundan 5’i zihinsel engelli. Baba Başkan, “Allah’tan korkmuyor musunuz? Çocuğumu örgüt üyeliğiyle suçluyorsunuz” diye sitem etti.

    Yüzde 43 zihinsel engelli 19 yaşındaki Şeyhdavut Başkan’ın 2 Temmuz günü çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından “Patlayıcı bomba bulundurmak” iddiasıyla tutuklanmasının ardından bir aile dramı ortaya çıktı. Tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Cezaevine gönderilen Başkan, yüzde 43 zihinsel engelli. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Özürlü Sağlık Kurulu tarafından hazırlanan raporda Başkan’ın yüzde 43 zihinsel engelli olmasının yanında el ve ayaklarda Bülloz Leyzyonları (Birçok çeşidi olan Bülloz Leyzyonlarının sürekli ve geçici olanları var. Hastalık derecesi ölüme bile götürebiliyor) mevcut olduğu kaydediliyor.

    Duruma tepki gösteren Baba Şeyhmus Başkan, “Savcı ve hakimlerin de aileleri ve çocukları var. Benim çocuğum bu olaylara karışacak kadar sağlıklı değil zaten. Kamera görüntülerinden tespit ettiklerini söylüyorlar. BDP’nin bir açıklaması olduğu zaman doğal olarak hepimiz katılıyoruz. Suç bunun neresinde? Allah için sizde merhamet var mı? Çocuğumu örgüt üyeliğiyle suçluyorsunuz. Allah’tan korkmuyor musunuz?” şeklinde sitem etti. (Diyarbakir/DİHA)

  • evrensel, 15 Temmuz 2013

Şeyhdavut Başkan hakkında daha eski bir haber:

 

Zihinsel engelli gence 16 yıl 11 ay hapis

Yüzde 43 zihinsel engelli ve bülloz lezyonları hastası 19 yaşındaki Şeyhdavut Başkan’a “Tehlikeli madde bulundurmak” iddiasıyla 16 yıl 11 ay hapis ve 13 bin 880 TL adli para cezası verildi.

23 Mayıs 2013 Perşembe 09:33

Zihinsel engelli gence 16 yıl 11 ay hapis Mahkemenin kararının tamamen keyfi olduğunu dile getiren baba Şeyhmus Başkan, “Bu mahkemeler tiyatrodan başka bir şey değildir. Ben bu mahkemelere inanmıyorum” dedi.

“Tehlikeli madde bulundurmak” iddiasıyla 2 Temmuz 2011 tarihinde Diyarbakır’da tutuklanan 19 yaşındaki Şeyhdavut Başkan hakkında, Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada karar verildi. 15 Mayıs’ta görülen duruşmada mahkeme heyeti, zihinsel engelli Başkan’a, “Tehlikeli madde bulundurmak” iddiasıyla 16 yıl 11 ay hapis cezası ve 13 bin 880 TL adli para cezası vererek, cezasını hapishanede tutuklu olarak geçirmesine karar verdi. Başkan’ın ailesi ise mahkemenin verdiği karara tepkili. Mardin merkeze bağlı Tizyan (Elmalı) köyündeki evlerinin kendilerine dayatılan koruculuğu kabul etmedikleri için boşaltıldığını belirten Başkan ailesi, sürgün edildiklerini anlattı.

Kararın ardından aile dramı ortaya çıktı

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Yunus Emre Mahallesi’nde ikamet eden Başkan ailesi, 1993 yılında köylerinin zorla boşaltılmasının ardından 9 çocuk ve eşiyle göç yoluna düştü. Kendisi de zihinsel engelli olan baba Şeyhmus Başkan’ın oğlu Şeyhdavut’un yanı sıra 9 çocuğundan 5’i daha zihinsel engelli. Tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne gönderilen Şeyhdavut Başkan hakkında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Özürlü Sağlık Kurulu tarafından hazırlanan raporda, yüzde 43 zihinsel engelli olduğu yer alıyor. Bunun yanı sıra Başkan’ın el ve ayaklarında da bülloz lezyonları hastalığı var. Birçok çeşidi olan bülloz lezyonlarının sürekli ve geçici hastalık türü olduğu ve hastalık derecesinin ölüme bile götürebildiği belirtiliyor.

Kamuoyuna çağrı!

Mahkemenin verdiği karara ilişkin konuşan Şeyhdavut Başkan’ın babası Şeyhmus Başkan, oğluna iki defa mitinge gittiği için ağır bir ceza verildiğini söyleyerek, “Bir olay yaşanmış olayın içinde benim oğlumun da adı geçiyor. Fakat oğlum olayın olduğu sırada İstanbul’dadır. Hakim keyfi bir şekilde oğluma bu cezayı verdi. Sesimi Türkiye kamuoyuna duyurmak istiyorum. Bu mahkemeler tiyatrodan başka bir şey değildir. Ben bu mahkemelere inanmıyorum” dedi. Kesilen 14 bin TL’ye yakın cezaya da tepki gösteren baba Başkan, “Ben bu yaşa gelmişim Türkiye Cumhuriyeti’nden bir rahatlık görmemişim. 93’de köyümüzü boşalttılar. Çocuklarımın psikolojisi bozulmuş. Ben duyarlı, demokrat ve yurtsever insanlara yardım çağrısında bulunuyorum. Şu an zor durumdayım. Bu parayı mahkemeye nasıl ödeyeceğim. Ne yapacağımı bilmiyorum. Oğlumun hastalığı çok tehlikeli bir hastalıktır. Bu şekilde bizi korkutmaya çalışıyorlar. Fakat bizi mücadelemizden caydıramazlar. Barış olacaksa ben bedel vermeye hazırım. İsterse beni öldürsünler, yeter ki bu akan kan dursun. Benim oğlum gibi birçok insana böyle cezalar veriliyor, bu olanları kınıyorum” dedi. DİHA

23 Mayıs 2013, yüksekova güncel

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 03 Eylül 2013 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , .

Sayaç

  • 247.876 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: