Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kanser hastası mahpus Avni Uçar ağırlaşıyor…

Uçar’ın sağlık durumuna ilişkin bilgi veren kardeşi Bahoz Uçar, ağabeyi Uçar’ın 20 yılı aşkın süredir cezaevinde olduğunu belirterek, “2006 yılında yapılan bir ameliyat sonucunda ağabeyimin sağ böbreği alındı. Daha önce bu böbrekle ilgili olarak ‘iyi huylu’ bir kitleden bahsedilmişti. Ancak durumu ağırlaşınca  doktorların bunun kanserli bir kitle olduğu ve alınmadığı durumuda tüm vücuduna yayılacağı uyarıları sonucunda sağ böbreği alındı. Benzer bir durumu mesanesi için de söz konusudur. Onun için de bilinmeyen bir lekeden bahsedilmiştir. Ancak durumu ağırlaşınca kanser teşhisi konularak ameliyat edilmiştir. Şu anda sol böbreğinde de kitleler oluşmuştur. Ağabeyim ile ilgili olarak Siirt Devlet Hastanesi’nin ‘cezaevinde kalamaz, tedavisi dışarıda yapılmalı’ yönündeki raporuna rağmen ağabeyim tahliye edilmiyor” dedi.

ATK siyasi kararlar veriyor

Kamuoyunda “3. Yargı Paketi” olarak bilinen yasal düzenleme ile hayati tehlikesi olan hasta tutsakların tahliye edileceği beklentisi oluştuğunu, fakat bu beklentilerin boşa çıktığını kaydeden Uçar, şunları söyledi: “3. Yargı Paketi kapsamında ve çözüm sürecinin de etkisi ile umutlanmıştık. Ancak ne yazık ki düzenlemede Adli Tıp Kurumu raporunun alınması bu insanların hasta tutsakların tahliyesini engellemiştir. Daha önce de bilindiği gibi Adli Tıp Kurumu tamamen siyasi saiklarla hareket ederek raporlar vermektedir. 18 ağır hasta tutsaktan sadece birkaç kişi tahliye edildi. Hükümet son derece insani olarak insanı duygularla bu hasta tutsakları tahliye etmelidir.”

Sağ böbreği için her ne kadar ‘İyi huyludur. Bu şartlar altında cezaevinde kalabilir’ yönünde Adli Tıp rapor verilmiş olsa da daha önceki hasta tutsaklar için de benzer uygulamalar söz konusuydu” diyen Uçar, şunları dile getirdi: “Bunu üzülerek söylemeliyim ki; daha önce cezaevinde rapor verilen birkaç tutsak yaşamını yitirmiştir. Aynı durum ağabeyim ve diğer arkadaşları için söz konusu olmadan bir an önce dışarıda tedavi edilmeleri gerekir. Çünkü cezaevinde bu insanlar yeterli ve etkili bir tedavi alamamaktadır. Bunun sonucunda da durumları gitgide ağırlaşmaktadır.” Daha önce de Avni Uçar için ailesi ve arkadaşları internet ortamında Uçar’ın durumuna dikkat çekmek amacıyla “Avni Uçar’a özgürlük” adıyla bir kampanya başlatmıştı. İnternette Uçar’a destek vermek isteyenler “http://imza.la/avni-ucar” adresinden imza kampanyasına katılabilir.

Özgür Gündem, 2 Eylül 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 03 Eylül 2013 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , , .

Sayaç

  • 247.876 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: