CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Felçli Ali Haydar Yıldız, dayanılmaz ağrılarla Metris’te… ATK raporuna rağmen!

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, felçli ağır hasta tutuklu Ali Haydar Yıldız’a ilişkin ATK’nın “Sakatlık nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremez” raporunu, aylarca sakladı. Savcı, rapora rağmen “Yasada yeri yok” diyerek Yıldız’ın tahliye edilmemesini istedi. Mahkeme, “Yıldız tutuklu yargılansın” dedi. Ancak verdiği tutukluluk kararlarında adli tıp raporundan hiç bahsetmedi. Sürekli yatmaktan vücudunun bir çok yerinde derin yaralar açılan hasta tutuklu Yıldız, hala Metris R Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

Ali Haydar Yıldız-Hasta tutuklu

Etkin Haber Ajansı / 01 Eylül 2013 Pazar, 09:18

İSTANBUL (Arzu Demir)- Felçli tutuklu Ali Haydar Yıldız, sedye ile duruşmaya getirildi. Ağrıları artınca ifade bile veremeden hastaneye kaldırıldı. Bütün bunlar mahkeme heyetinin gözleri önünde yaşandı. Ancak mahkeme, Yıldız’ı tahliye etmemekte diretirken, ayrıca, ATK’nın “Sakatlık nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremez” raporunu aylarca herkesten gizledi. Savcı, rapora ve Yıldız’ın ağır sağlık durumuna rağmen “Yasada yeri yok” diyerek Yıldız’ın tahliye edilmemesini istedi. Mahkeme, “Yıldız tutuklu yargılansın” dedi. Ancak verdiği tutukluluk kararlarında adli tıp raporundan hiç bahsetmedi. Yıldız’ın avukatı Gülizar Tuncer, “Tek başına hareket edemeyen, altı temizlenen bir insan değil, aynı zamanda sürekli ve dayanılmaz ağrılar çeken, artık ilaçların ağrılarını dindirmeye yetmediği bir insan söz konusu olan. Daha da önemlisi, mahkeme bütün bunları son duruşmada kendi gözleriyle gördü” dedi.

GAYRİ İNSANİ KOŞULLARDA TUTULDU

Ali Haydar Yıldız, İstanbul’un Pendik ilçesinde 9 Ağustos 2012 tarihinde yaşanan soygun sırasında 6 kurşunla yaralandı. Gerekli tıbbi müdahaleler yapılmadığı için Yıldız, felç kaldı. Tedavisi tamamlanmadan felçli bir şekilde Metris Kapalı Cezaevi’ne götürüldü, bir hafta revirde tutuldu. Yıldız, burada gayri insani koşullarda tutuldu, hiçbir insani ihtiyacı karşılanmadı. Belden aşağısı tutmadığı için tuvalete çıkamadı, kişisel temizliğini yapamadı.

Götürüldüğü Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde doktorlar, “pis olduğu, koktuğu” için tedavi etmek istemedi. Yaralarına bakmak zorunda olduklarından hastanede bir kez temizliği yapıldı. Daha sonra cezaevine konulduğunda, aynı davadan yargılanan arkadaşları kendisine yardımcı oldu.

DURUŞMAYA SEDYEYLE GETİRİLDİ, AĞRIDAN DURAMADI

Hasta tutuklu Ali Haydar Yıldız, daha sonra Metris R Tipi Cezaevi’ne götürüldü.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde son görülen duruşmaya sedyeyle yatar halde getirilen Yıldız’ın ağır hastalık hali tutanağı şu şekilde yansıdı:
“Sanık Ali Haydar Yıldız’ın duruşma salonuna bir sedye ile yatar halde getirildiği, kendi beyanına göre belden alt tarafının felç olduğu, ayaklarının çalışmadığı, ayakta duramadığı görüldü.”

Ağrıları nedeniyle ifade dahi veremeyen Yıldız, duruşma salonundan yine sedye ile çıkartılarak hastaneye götürüldü.

Bu durum da tutanağa, “Sanık Ali Haydar Yıldız’ın ıstırap içinde olduğu, savunmasını yapamayacağı anlaşıldığından, sanık Ali Kılıç’ın savunmasını yaptığı sırada duruşma salonundan hastaneye götürülmesine izin verildi” diye geçirildi.

ATK RAPORUNU GİZLEDİLER

Ali Haydar Yıldız’ı tahliye etmeyen mahkeme, bu insanlık dışı tutumunun yanı sıra, skandal bir uygulamaya da imza attı, aylarda Adli Tıp Kurumu’nun raporunu gizledi.

ATK, Yıldız’ın “sakatlık nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremeyeceği, bir başkasının desteği ile bakıma muhtaç olduğu” yönündeki raporu, 23 Ocak 2013 tarihinde düzenledi, ardından mahkemeye gönderdi.

Bu raporun gönderildiği tarihten sonra iki duruşma yapıldı ancak heyet, raporu duruşmalarda bile gündeme getirmedi.

YASADA YERİ YOKMUŞ!

Duruşma savcısı Fuzuli Aydoğdu, adli tıp raporunun ardından yazdığı mütalaada, 5275 sayılı yasanı 16/6 maddesinin hasta hükümlülere ilişkin düzenleme olduğunu, tutuklu sanıkların faydalanacağı bir düzenleme bulunmadığını belirterek, Yıldız’ın tahliye edilmemesini istedi.

KARARDA RAPORDAN HİÇ BAHSEDİLMEDİ

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın hasta tutuklu Ali Haydar Yıldız ile ilgili talebini, diğer tutukluların durumu ile birlikte değerlendirdi.

5 tutuklunun, “kuvvetli suç şüphesinin varlığı, sanıkların kaçma ya da saklanma şüphesini uyandıran somut olguların bulunması, atılı suçun vasıf ve mahiyeti” gibi gerekçelerle tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme, kararında Ali Haydar Yıldız’ın serbest bırakılmasını isteyen ATK raporundan da hiç söz etmedi.

‘DAYANILMAZ AĞRILAR ÇEKİYOR’

Müvekkili ile birkaç gün önce görüşen İHD’li avukat Gülizar Tuncer, Yıldız’ın devamlı yatmaktan kaynaklı vücudundaki yaraların sürekli arttığını, bunların dayanılmaz ağrılara neden olduğunu belirtti.

Avukat Tuncer, “Yalnızca tek başına hareket edemeyen, altı temizlenen bir insan değil, aynı zamanda sürekli ve dayanılmaz ağrılar çeken, artık ilaçların ağrılarını dindirmeye yetmediği bir insan var. Daha da önemlisi bunu mahkeme son duruşmada kendi gözleriyle de gördü” dedi.

5275 Sayılı Yasa’nın 16. maddesiyle getirilen düzenlemenin, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 399. maddesinde olduğu gibi yalnızca hükümlüler için öngörüldüğüne dikkat çeken Avukat Tuncer, şöyle konuştu:
“Yasa metninin başlığı ‘Cezanın infazının ertelenmesi’ biçiminde. Ancak yasa koyucunun eksik bıraktığı boşluğu yargı organları tamamlamamak yükümlülüğünde. Yargılaması tamamlanıp Yargıtay onayıyla birlikte suçluluğu kesinleşmiş ve cezasının infazına geçilmiş bir insan için uygulanan düzenleme, henüz yargılaması devam eden, ‘masumiyet karinesi’ gereği suçluluğu kesinleşinceye kadar masum sayılması gereken bir insan hakkında öncelikle uygulanmalıdır. Ceza yargılama hukuku da infaz hukuku da en önemlisi de insan hakları hukuku da bunu gerektirir.”

Avukat Gülizar Tuncer, mahkemelerin meseleye insani ve vicdani açıdan olaya bakmasalar bile, Anayasa’nın 90. maddesi gereği bir iç hukuk normu haline gelen uluslar arası sözleşmeler gereği hasta tutukluları serbest bırakması gerektiğini belirtti.

Avukat Tuncer, “Bu konuda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi dışında İnsan Hakları Ve Biyotıp Sözleşmesi, Lizbon Hasta Hakları Bildirgesi ve AB Temel Haklar Şartı’nda hastalar için öngörülen düzenlemelere uymak yükümlülüğündeler” diye konuştu.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.553 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: