Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İHD İzmir: ATK yüzünden mahpuslar ölüyor

ihd_hasta_mahpuslar_sahipsiz_degildir_h22387İHD İzmir Şubesi, düzenlediği basın açıklamasında hasta tutuklular için anayasada yapılan düzenlemelerin eksik ve yetersiz olduğunu belirtti.

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumlarına dikkat çekmek için eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi.

İHD üyeleri, “Hasta mahpuslar sahipsiz değildir” ve “Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın” yazılı pankartlar taşıdı.

İHD adına açıklama yapan Asiye Kaya, 142’si ağır olmak üzere toplam 490 hasta tutuklunun serbest bırakılmayı beklediğini ifade ederek, hasta tutukluların durumunun cezaevi koşullarından dolayı her geçen gün kötüleştiğini söyledi.

Koy, bir süre önce Meclis Genel Kurulu’ndan geçen yasa ile Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da değişiklik yapıldığını hatırlattı. Koy, yapılan değişikliğe göre, tutuklu veya hükümlünün ağır bir sakatlık veya hastalık nedeniyle hapishane koşullarında hayatını yalnız idame ettirememesi durumunda, infazın ertelenebileceğini anımsattı.

‘ADLİ TIP KURUMU TARAFSIZLIĞINI YİTİRDİ’

Ancak bu değişikliğin iki yönden eksik ve yetersiz olduğunu söyleyen Kaya, hastanelerden alınan tutuklunun ağır hasta olduğuna yönelik raporların Adli Tıp Kurumu’nun onayından geçme şartı getirildiğini kaydetti. Kaya, “Adli Tıp Kurumu resmi tekel bilirkişisi olarak tarafsızlığını yitirmiş ve siyasal iktidarın politikalarına göre tutum alan bir kurum haline gelmiştir. Adalet Bakanlığı’nın verilerinden de anlaşılacağı üzere ATK’nın kötü uygulamaları nedeniyle infazı bırakılmayan mahpuslar yaşamını yitirmeye devam etmektedir” dedi.

Ülkenin kanayan yarası olan hasta tutuklular sorununa hızla çözüm bulunmasını isteyen Kaya, “5 hasta mahpusun tahliyesi bir göz boyamadır. Halen belden aşağısı felçli, yatalak, elleri ve kolları olmayan, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan, kanser hastalığının son aşamasında olan hasta mahpuslar cezaevlerinde bulunmaktadır” diye konuştu.

Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına çağrıda bulunan Kaya, hasta tutukluların hiç zaman kaybetmeden tahliye edilmesi gerektiğini vurguladı. (ETHA)

Demokrat Haber, 31 Ağustos 2013

Hasta mahpusların tahliyesi konusunda karar mercii ATK değil hastaneler olmalı! İmza kampanyası için tıklayın: http://www.avaaz.org/tr/petition/Hapishanelerdeki_hastalari_disari_cikarin

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.029 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: