Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kalp hastası Sabri Kaya’nın tahliyesi

ANKARA  – Sincan 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutsak Sabri Kaya tahliye edildi. Kalp sorunu olan ve en son mide kanaması geçiren Kaya on beş gün önce Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Sincan’a geri geldikten sonra Kaya’nın akşam saatlerinde tahliye kararının verildiği öğrenildi.

Yüksekova Haber, 28 Ağustos 2013

Sabri Kaya’nın durumuna dair 29 Mayıs 2013 tarihli haber:

Ankara Numune Hastanesi’nde açık kalp ameliyatı olan hasta tutsak Sabri Kaya tahliye edilmediği gibi ailesinin onu görmesine de izin verilmiyor. TUHAD-FED Ankara Temsilcisi Mehmet Baytekin, Ergenekon davasından tutuklu bulunan Ergun Saygun’un aynı hastalıktan dolayı tahliye olduğunu hatırlatarak, siyasi tutsaklara farklı bir konsept uygulandığını belirtti.

Uzun bir zamandan beri hasta tutsaklar konusunda sessizliğini koruyan Adalet Bakanlığı bu konuda hiçbir girişimde bulunmadı. Başta TUHAD-FED, İHD olmak üzere birçok sivil toplum örgütünün çağrısına rağmen hala hasta tutsaklar için herhangi bir gelişme kaydedilmezken İHD’nin raporunda yer alan 412 tutuklu ve hükümlüden 230’u başta olmak üzere çok sayıda tutuklu ölüm eşiğinde. İHD’nin raporunun açıklanmasından sonra üç hasta tutsak yaşamını yitirirken varolan sessizlik yeni ölümlere kapı aralıyor. Müebbet hapisten hüküm giyen ve 4 yıldır Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sabri Kaya, İHD’nin hazırlamış olduğu “Çok ciddi tedavi görmeleri gerektiği için tahliye edilmesi beklenen hasta mahpuslar” listesinde yer alıyor. Tahliye olması gereken Kaya, 27 Mayıs’ta Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edildikten sonra açık kalp ameliyatı oldu. Saat 12.30’da ameliyata alınan Kaya, akşam saat 18.30 gibi ameliyattan çıkarılırken Kaya’nın hala yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam ediyor.

TUHAD-FED Ankara Temsilcisi Mehmet Baytekin, Balyoz davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergun Saygun’da açık kalp ameliyatı olduğunu hatırlatarak, “Saygun, ameliyat olduğu zaman ailesi ile görüşebilmiş, hatta basın mensupları tarafından da görüntülenmişti. Adli Tıp Kurumu’nun yeni gelişen ‘protez kapak infektif endokardit’ tablosunun cezaevi koşullarında kalması halinde hayati tehlike yaratacağı, acil tedavi gerektiren bir durum olduğu, hastanede yatarak tedavisine devam edilmesinin uygun olduğu, tedavi süresince hayatını tek başına devam ettiremeyeceği yönündeki kararı ile de İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Saygun’u tahliye etmişti. Saygun şimdi dışarıda Kaya ise yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşı veriyor. Uzun bir yoldan gelen Kaya’nın ailesi ise ameliyat olan Kaya’yı göremiyor. Kaya’nın ailesi hastaları ile görüşebilmek için Ankara Adliyesi ile hastane arasından mekik dokuyor” dedi.

‘Kaya’nın ailesine izin yok’

Baytekin, hasta tutsak Kaya’nın sağlık durumu ile Saygun’un sağlık durumunun aynı olduğunun altını çizerek, “Saygun ameliyat olduğu dönemde başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok kişi tarafından ziyaret edilmişti. Başbakan ‘tutuklu olanlara ilgili olanlar bu ülkedeki mevcut yasaların bir gereği ve uygulamasıdır. Ama bunun dışında yapılan yasal bir düzenlemenin neticesi olarak gerek şu anda bir ertelemeyle tahliye edilmiş olan Ergun Saygun benim beraber mesai yaptığımız bir arkadaşım” diye söz etmişti” dedi. Baytekin, Saygun’un ameliyat olduğu dönemde ailesi ile görüşebildiğini hatırlatarak, “Saygun ailesi ile boy boy fotoğraf çektirmiş, mutlu aile tablosu çizilmişti. Ulusal basında Saygun’a yoğun bir ilgi göstermişti. Kaya’nın ailesi de hastane bahçelerinde bankların üzerinde hastalarını görme umudu ile bekliyor. Kaya’nın ailesi hastalarının akıbetini merak ediyor” diye konuştu.

‘Siyasi tutsaklara ayrı konsept’

Siyasi tutsaklara farklı bir konsept uygulandığını belirten Baytekin, “Bu ayrıntı bize gösteriyor ki Kürt olmak ve PKK tutuklusu olmak farklı bir muameleye maruz kalmak demektir” ifadesini kullandı. Adalet Bakanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na seslenen Baytekin, “Hasta tutsak Kaya bir an önce serbest bırakılsın. Saygun’a gösterilen hassasiyet Kaya’ya da gösterilsin. Talebimiz odur ki Kaya ve diğer hasta tutsakların iç infazının ertelenmesidir” dedi. DİHA

van ipekyolu haber

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 263.252 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: