Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kalp, böbrek ve ciğer yetmezliği… İzzet Turan hâlâ hapiste

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki İzzet Turan, neredeyse yakalanmadığı hastalık kalmamasına rağmen tahliye edilmiyor.

DİYARBAKIR – Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan İzzet Turan’ın, 16 yıldır çeşitli cezaevlerinde kalması nedeniyle yaşadığı sağlık sorunları gün geçtikçe daha da ağırlaşıyor.

Neredeyse yakalanmadığı hastalık kalmayan Turan, tüm vücutta iltihaplanma, romatizma, diş omurgaları ve iç organları yitirme, kalp, böbrek ve ciğer yetmezliği, kemik erimesi, bel fıtığı, mide ülseri, kronik bronşit, kalçada kist ve göz bozukluğu gibi rahatsızlıklarla mücadele ediyor. Turan ağır sağlık sorunlarına rağmen duyarsızlık sonucu ölüme an be an yaklaşıyor.

Yetkililer ve kamuoyu sessizliğini koruyor 

Ağır hasta tutsak Turan için girişimlerde bulunan ailesi, Başbakanlık başta olmak üzere Adalet Bakanlığı ve Meclis’e dilekçe yazdı. Turan’ın kardeşi Canan Turan, yetkililere yaptıkları başvurulara rağmen “Kendi işini görebilir” denilerek, başvurularının reddedildiğini söyledi. Canan Turan, ağabeyi Turan’ın babası ile cezaevinde yaptığı görüşmeyi şu cümlelerle anlattı: “Ağabeyim battaniyeye sarılı olarak babamın karşısına getirildi. Arkadaşları tarafından taşınarak görüş yerine getirildi ağabeyim. Babam kardeşimi o halde gördüğü zaman baygınlık geçiriyor ve aylarca kendine gelmedi.”

‘İhtiyaçlarını karşılayamıyor

Ağabeyi Turan’ın durumunun her geçen gün kötüleştiğini ve bazen haftalarca yataktan kalkamadığını belirten Canan Turan, “Ağabeyimin elbiseleri arkadaşları tarafından yıkanıyor. İhtiyaçlarını karşılayamaz durumda. Ağabeyim hastalıkları yüzünden haftalarca yatakta kalıyor” dedi. Turan, ağabeyinin daha önce kaldığı Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde doktorların kendisine “Biz tedavi edemeyiz” diyerek, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevkini istediklerini söyledi. Turan, bütün bunlara rağmen tedavinin uygulanmadığını kaydederek, ağabeyine bazen ilaçlarının dahi verilmediğine dikkat çekerek, “Doktorlar bazen ilaçlarını vermiyor bazen de ilaçlarını değiştirip bir benzerini veriyorlar” diye konuştu. DİHA

YüksekovaHaber, 18 Temmuz 2013

İzzet Turan ve tüm hasta mahpuslar için, hapishaneden tahliyenin önündeki adli tıp engeli kalkmalı! imza kampanyamız için tıklayın http://www.avaaz.org/tr/petition/Hapishanelerdeki_hastalari_disari_cikarin

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.861 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: