Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Görme engelli Gülnaz Akkurt, KOAH hastası Tuncay Gelener, kanser hastası Kemal Avcı

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selçuk Taşkara da orada bulunan arkadaşlarıyla birlikte aynı yerde kaldıkları arkadaşı Kemal Avcı’nın sağlık sorunlarına ilişkin bir mektup gönderdi. Mektupta F tipleri açıldığından bu yana birçok katliama ve işkenceye tanık olduklarını belirterek, şimdi de hasta tutsakların tedavilerinin engellenmesiyle bunun sürdüğünü kaydetti.

Hapishanede kanser oldu

Kemal Avcı’nın 2005 yılından bu yana Tekirdağ, Edirne ve Kandıra F tiplerinde tutulduğunu belirten Taşkara, şunları aktardı: “Her tutsak gibi çok ciddi fiziki ve psikolojik rahatsızlık, işkence gördü. Yaşadığı bu işkenceler Kemal Avcı’nın bedeninde çok sayıda hastalığın ortaya çıkmasına neden oldu. Kemal Avcı’nın hastalıklarından bazıları şunlardır: epilepsi hastalığı, beyinde fonksiyon bozukluğu, tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, astım, bel kemiğinde sakatlık, omurilik sıvısında azalma, yakın dönemde böbrek taşı düşürme. Bu hastalıkların temel nedeni tecrit politikasıdır. Yani Kemal Avcı hapishanede kanser olmuştur.” Kemal Avcı aylardır tedavi olmayı beklemektedir. Fakat hapishane koşullarında tedavisinin imkansızlığını bildiğimiz için Kemal’in serbest bırakılmasını ve hapishanelerde bir tutsağın daha katledilmesinin önüne geçmek istiyoruz” diye belirterek, herkesi “Kanser hastası Kemal Avcı’ya özgürlük” demeye çağırdıklarını ifade etti.

Yüzde yüz görme engelli

Tekirdağ 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Gülnaz Akkurt da gönderdiği mektupta, 2006’nın başında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda görme yetisini yitirdiğini bildirdi. Sağ gözünün görme oranının daha öncesinden yüzde 15-20 civarında olduğunu kazayla birlikte sol gözünü tamamen yitirdiğini ve bunun sağ gözünü de etkilediğini belirten Akkurt, 2006’nın ortalarında iki ameliyat geçirdiğini ve olumlu bir sonuç alamadığını kaydetti. Her iki gözündeki görme bozukluğunun ileri derecede olduğunu kaydeden Akkurt, bundan sonraki yaşamını görmeyerek geçirmek zorunda kalacağını ifade etti. Hala hakkında altı disiplin soruşturmasının devam ettiğini aktaran Akkurt, “Kendi yaşamını idame ettirmeyen hasta tutsakların Adli Tıp raporu karşılığında tahliye olabilir. Yargıtay dosyamı bu kanundan önce üç yıl beklettiği cezayı onaylamıştır. Bu hukuki bir ihlalle birlikte vicdani bir duyarsızlıktır. Görme engelli bir insanım ve yaşamımı tek başıma idame ettiremiyorum. Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmek istiyorum” diye kaydetti.

Koah hastasından çağrı

Edirne 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden mektup gönderen Tuncay Gelener ise, 5 yıldır kronik obstrüktif akciğer hastalığı (Koah) olduğunu belirterek, her gün defalarca ilaç kullanmak zorunda kaldığını, çoğu zaman fenalaşıp acil servise kaldırıldığını bildirerek, cezaevi koşullarında acil servisin çoğu zaman gelemediğini kaydetti. Gelener, “Hastalığımın kesin tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalığımla ilgili her gün ilaç kullanmak zorunda kaldığım raporlarımda da mevcuttur” diyerek, duyarlılık çağrısında bulundu.

Gündüz cezaevinde akşam kumarhanede

Cezaevlerinde hasta tutsaklar can çekişirken Kartal Kapalı Cezaevi birinci müdürü Yunus Ç.’nin de içinde olduğu 38 kişi gözaltına alındı. Suç örgütü lideri Ahmet D. ise geceleri dışarı çıkıp kumar oynuyor

Geçtiğimiz gün cezaevlerine düzenlenen operasyonun detayları ortaya çıkmaya başladı. Kartal Kapalı Cezaevi birinci müdürü Yunus Ç.’nin de içinde olduğu 38 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, cezaevi yetkililerinin suç örgütü lideri Ahmet D.’nin geceleri dışarı çıkıp kumar oynamasına göz yumulduğu öğrenildi. Sedat Şahin grubundan ayrılarak yeni bir yapılanma içine giren Ahmet D. liderliğindeki şebekeye yönelik gerçekleştirilen operasyonda aralarında Kartal Kapalı Cezaevi birinci müdürü Yunus Ç., ikinci müdürü Halil Şen’in de olduğu 38 kişi gözaltına alındı. Yapılan çalışmalarda Kartal Cezaevi’nde kalan Ahmet D.’nin akşamları cezaevinden çıktığı belirlendi. Cezaevi müdürü ve gardiyanlar tarafından dışarı çıkarılan çete liderinin çeşitli mekânlarda alem yaptığı, kumar oynadığı, gazinoya gittiğinin tespit edildiği öğrenildi.

Özgür Gündem, 18 Temmuz 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 263.604 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: