CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hapisteki Ağır Hastaların Durumları (Van Tuyadder)

Van TUYAD-DER ve Van Barosu Cezaevi Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, sağlık durumu kötü olan hasta tutsaklar şunlar;
(bu kişilerden bazıları aşağıda belirtilen yerlerde değiller şu anda. Adli tıp raporu için Metris’teler – Hapiste Sağlık)

* Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hasan Kaçar, 10 yıldır kaldığı cezaevinin son 7 yılını ağır-aktif ankilozan spondilit hastası olarak geçirdi. Yapılan yanlış teşhisler ve yanlış tedaviler nedeniyle hastalığın bütün eklem ve iskelet yapısına yayıldığı Kaçar’ın, göz ve çeşitli iç organları da hastalıktan olumsuz etkilenmiş. Yine vücut kemiklerinde şekil bozukluğu bulunan Kaçar, göğüs kafesindeki sertleşme ve ağrı nedeni ile nefes alma sorunu yaşıyor. 

* Trabzon E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan kanser hastası Serdar Gülez de tahliye edilmeyi bekliyor.

* Van Gürpınar Cezaevi’nde bulunan Ahmet Öztürk ise beyninde tümör olmasına karşın 7 yıldır cezaevinde tutuluyor. 

* İki eli kopmuş olan Erzurum H Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ergin Aktaş da tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayacağı yönünde verilen rapora rağmen tahliye edilmiyor. 

* Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve 21 yıldır cezaevinde olan Avni Uçar’ın (39) 2006 yılında sağ böbreği tümör nedeni ile alınmış, ayrıca mesanesinde de tümör tespit edilmiş durumda. Bir süre sonra sol böbreğinin de alınması gereken Uçar’a doktorlar tarafından cezaevinde kalamayacağı yönünde rapor verilmesine rağmen tahliye işlemi halen gerçekleştirilmedi. 

* Ordu M Tipi Cezaevi’nde kalan Erhan Figan ile Giresun E Tipi Cezaevi’nde kalan Zülküf Gezen, Kerem Oğul ve Hacı Aksoy Hepatit B hastalığı taşıyor. Aksoy, ayrıca akciğer kanseri hastalığı ile mücadele ediyor. 

* Giresun E Tipi Cezaevi’nde tutulan Şerife Günhan’ın ise akciğerinde kist olmasına rağmen serbest bırakılmamasının yanında gereken tedavileri de yapılmıyor. 

* Buca 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Faysal Yacan, yüksek tansiyon, kalın bağırsak rahatsızlığı, iç hemoroit, ülser, sindirim sistemi bozukluğu, beyin damarlarının buruklaşması, bağırsak sendromu ve 7 yerden boyun fıtığı rahatsızlığı ile mücadele ediyor. 

* Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Cihan Yaşar , sağ dizinde bulunan platin nedeni ile düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçirilmesi gerekirken, son 9 aydır hiçbir doktor kontrolüne tabi tutulmuyor. Platininin olduğu dizinde uyuşukluklar olan Yaşar, doktor kontrolüne düzenli bir şekilde götürülmediğinden dolayı, sakat kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Avukatlar aracılığı ile Adli Tıp Kurumu’na tedavisi yapılmadığından dolayı dilekçe yazacağını ileten Yaşar, doktor kontrolü ve tedavi olmayacak ise ayağının kesilmesini talep edeceğini belirtiyor. 

* 26 yıldır tutuklu bulunan ve şu an Ordu Cezaevi’nde olan Hasan Aslan (76) isimli hasta tutuklu ise, akciğer kanseri ve Hepatit B hastası. Kendisine bakamaz durumda iken tedavisi yapılmadığı gibi tahliye de edilmiyor. 

* Ordu Cezaevi’ndeki bir başka tutuklu Aydın Çubukçu (48) da Hepatit B hastası, akciğer ameliyatı geçirmiş ve doktorlar tarafından cezaevinde kalamayacağı yönünde verilen rapora rağmen tahliye edilmiyor. 

* Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Mehmet Emin Akdağ, yüzde 80 felçli olması nedeniyle tekerlekli sandalyede yaşam mücadelesi verirken, doktorlar tarafından da “cezaevinde kalamaz” ve “kendi işini göremez raporu” olmasına rağmen tahliye edilmiyor.

HASAN YOLDAŞ / DİHA

çaldıran ajans, 11 Temmuz 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 272.155 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: