CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Sevim Er’in gözleri gidiyor!

Geçirdiği yanlış ameliyat sonucu sağ gözünü kaybeden Sevim Er’in, daha önce yüzde 18 görme yetisi bulunan sol gözünün görme yetisi de cezaevi koşullarından dolayı yüzde 5’e indi. Er’in annesi Sultan Er, “Ben bir anneyim, kızım gözlerini gün geçtikçe kaybederken ben bir şey yapamıyorum. Kızımın pazarlık konusu yapılmadan serbest bırakılmasını istiyorum” dedi.

4 Ekim 2011’de İstanbul’da “KCK” adı altında yürütülen operasyon sonucu tutuklanan ve sağ gözü görmeyen hasta tutsak Sevim Er’in, tutuklanmadan önce yüzde 18 oranında görebilen sol gözünde de iki yıla yakın süredir kaldığı cezaevi koşullarından kaynaklı görme oranı yüzde 5’e indi. Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan, doğuştan göz tansiyonu ve ileri derecede miyop hastası olan Er, iki kez ameliyat olduktan sonra senelerdir taktığı gözlüklerden kurtulma umuduyla ameliyat olmak istedi. Yüksek göz tansiyonu olduğundan dolayı normal şartlarda lazer ile yapılmaması gereken ameliyatı lazer ile gerçekleştirilince Er, sağ gözünü kaybetti. Sağ gözünü kaybetmesine sebep olan doktora dava açan Er, dava henüz sonuçlanmadan tutuklandı. İki yıla yakın süredir cezaevinde tutuklu bulunan Er, şimdi de sol gözünü kaybetmek üzere. Görme sorunundan dolayı yüzde 48 engelli olduğuna dair raporu bulunan Er’in, görme mesafesi darlığı nedeniyle, cezaevine girmeden önce yüzde 18 oranında gören sol gözünde görme oranı yüzde 5’e indi. Sol gözünde retina yırtılması riski bulunan ve katarakt hastalığı da bulunan Er’in sol gözü için yapılması gereken ameliyatı ise iki yıldır yapılmadı.

‘Kızımı pazarlık konusu yapmayın’

Er’in annesi Sultan Er, kızının 7 yaşından beri göz rahatsızlıklarının olduğunu ve birçok ameliyattan geçtiğini belirterek, kızının acilen ameliyat olması gerektiğini söyledi. Kızının cezaevinin zor koşulları altında tedavisinin mümkün olmadığının altını çizen Er, “Kızım zaten yüzde 5 görüyor, geçireceği ameliyat ise çok riskli bir ameliyat. Cezaevinin zor koşullarında ameliyat olmasını göze alamayız, çünkü gözünü tamamen kaybedebilir” dedi. Adli Tıp Kurumu’nun keyfi ve siyasi kararlar aldığını dile getiren Er, “Hükümet hasta tutsaklar üzerinden pazarlık yapıyor. Bu bir pazarlık meselesi değil, bu bir vicdan meselesidir. Ben bir anneyim, kızım gözlerini gün geçtikçe kaybederken ben bir şey yapamıyorum. Anne yüreği nasıl dayanır buna. Onun için kızımın pazarlık konusu yapılmadan serbest bırakılmasını istiyorum” dedi.

DİHA doğunews, 20 Temmuz 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21 Temmuz 2013 by in Uncategorized and tagged , , , , , , .

Sayaç

  • 272.516 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: