CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasan Kaçar, 29 yaşında, 51 kilo, ankilozan spondilit hastası, içeride. Salih Tuğrul 56 yaşında ama bebek gibi, içeride.

56 yaşındaki Salih Tuğrul’un hafızası yok, konuşamıyor, altını ıslatıyor. 29 yaşındaki Hasan Kaçar ise sürekli ağrı çekiyor. Ancak ATK buna rağmen iki hasta tutuklu için, “Biraz daha cezaevinde kalsın. Sonrasına bakarız” raporu verdi.salih_tugrul

Etkin Haber Ajansı / 18 Temmuz 2013 Perşembe, 09:29

İSTANBUL (Arzu Demir)- Adli Tıp Kurumu’nun “Biraz daha cezaevinde kalsın. Sonrasına bakarız” dediği Metris Cezaevi’ndeki iki tutukludan biri olan 56 yaşındaki Salih Tuğrul, tek başına yürüyemiyor, hiç konuşamıyor, ağzından salya geliyor ve sürekli altını ıslatıyor. 51 kilo olan Hasan Kaçar ise ankilozan spandilit hastası ve sürekli ağrı çekiyor. Durumunu, “Ayak başparmağımdan enseye doğru her yerim ağrıyor” şeklinde tanımlıyor.

Yargı Paketi’yle İnfaz Yasası’nın hasta tutuklularla ilgili 16. maddesinde yapılan değişikliğin ardından Adli Tıp Raporu için Metris Cezaevi’ne getirilen 18 tutukludan sadece Taylan Çintay tahliye edildi. 11 hasta tutukluya ise “Cezaevinde kalabilir” raporu verilirken, iki tutuklunun ise Metris Rehabilitasyon Cezaevi’nde birkaç ay daha kaldıktan sonra durumunun yeniden gözden geçirileceği yönünde rapor düzenlendi.

TEK BAŞINA YÜRÜYEMİYOR

ATK’nın “Biraz daha cezaevinde kalsın, sonrasına bakarız” dediği iki tutukludan biri olan Salih Tuğrul 56 yaşında. Müebbet hükümlüsü Tuğrul, 16 yıldır cezaevinde. Siirt’ten Metris Cezaevi’ne getirilen tutuklu, 2007’de kalp krizi geçirdi, kısmi felç oldu.

29 Aralık 2012 günü cezaevinde düşen Tuğrul, bütün reflekslerini ve hafızasını yitirdi. Hiç konuşamıyor ve sürekli ağzından salya akıyor. Tek başına yürüyemiyor, arkadaşlarının yardımıyla çok küçük adımlarla atabiliyor, asla merdiven çıkamıyor. Geriye doğru tek adım bile atamıyor, attığı gibi düşüyor. Sürekli altını ıslatıyor. Koğuşu banyo ve tuvalet zannediyor, orada banyo yapmaya ve tuvalet ihtiyacını gidermeye çalışıyor.

Siirt Devlet Hastanesi, hasta tutuklu için 1 Şubat 2013 tarihinde “hasta alt bezi 4*1 ayda 120 adet kullanması uygundur” şeklinde rapor düzenledi.

Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu, ağır hasta tutuklu Salih Tuğrul’a bu durumuna rağmen, “3 ay boyunca hastane şartlarında fizik tedavi ve rehabilitasyonun sağlanması, sonrasında yeni çekilecek kranial MR incelemesi, fizik tedavi ve nöroloji ana bilim dalları tarafından düzenlenecek raporu ile birlikte muayene edilmek üzere yeniden kurulumuza gönderilmesi sonrasında sorulan husus hakkında görüş düzenlenebileceği oy birliğiyle mütalaa olunur” raporunu verdi.

SÜREKLİ ACI ÇEKİYOR

1984 doğumlu olan Hasan Kaçar ise, 10 yıldır cezaevinde. Kaçar, Van F Tipi Cezaevi’nde tutulduğu sırada 2006 yılında rahatsızlandı. İki yıl boyunca bağırsak iltihabı tedavisi uygulandı. Ancak teşhis ve tedavinin yanlış olduğu ortaya çıktı.

Bugün 51 kilo olan Kaçar, ankilozan spandilit hastası. Kronik, ağrılı bir hastalık olan ankilozan spandilit , kalça ve omuz başta olmak üzere eklem ve çevre yapılarında ortaya çıkıyor. Hastalığın ilerleyen aşamasında omurga kemikleri birbirine kaynıyor ve sırt kamburlaşıyor. Bu nedenle hastalık, bağırsak, böbrek, kalp ve akciğerler gibi yumuşak dokulara da zarar veriyor.

Kaçar’ın tedavi için kullandığı ilaçların, kan kanseri yapma riski de bulunuyor. Hasta tutuklunun karaciğer ve safra kesesinde kist oluşmuş durumda.

Sürekli ağrı çekiyor ve bu durumunu, “Ayak baş parmağından enseye doğru her yerim ağrıyor” şeklinde tanımlıyor.

Bağışıklık sistemi de tamamen çökmüş olan Kaçar, ağrıları nedeniyle çok yavaş hareket ediyor.

MUAYENE BİRKAÇ DAKİKAYI GEÇMEDİ

Kaçar’a, Adli Tıp Kurumu’ndaki muayenesi sırasında sadece “Neyin var?” diye soruldu. Birkaç dakikayı geçmeyen muayene sonunda ATK’dan çıkan rapor şöyle:
“Kaçar’ın kurulumuzda yapılan muayenesi sonucunda tedavi ve rehabilitasyon ihtiyacının olduğu anlaşılmış olmakla,
a-Tanılarına yönelik, hastane şartlarında gerekli tedavi ve rehabilitasyonun sağlanmasına uygun olduğu,
b-Üç ay sonra durumunu gösterir tıbbi evrakı ile birlikte muayene edilmek üzere kurulumuza gönderilmesi sonrasında sorulan hususlar hakkında görüş düzenlenebileceği oy birliği ile mütalaa olunur.”

RAPORU KİMLER VERDİ

İki tutukluyu cezaevinde ölüme terk eden raporların altında yer alan imzalar şöyle:
“Adli Tıp Kurumu 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu Başkanı Uzman Doktor Sadi Çağdır, adli tıp uzmanları Prof. Dr. İmdat Elmas ve uzman doktor Tansev Boran ile nöroloji uzmanı Prof. Dr. Abdülkadir Koçer, iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Reşat Özaras ve Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı İbrahim Söylemez.”

etkin haber ajansı, 18 Temmuz 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 272.156 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: