Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

EYLEMDE SAĞLIK: Tedavi ifadeden önce gelse, belki adını duymayacaktık Ali İsmail Korkmaz’ın

Daha önce ağır yaralılar arasında adını verdiğimiz Ali İsmail Korkmaz’ı Kaybettik. Çok ama çok üzgünüz.

Eskişehir’de Gezi eylemlerinde sivil giyimli eli sopalıların dövdüğü 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz hayatını kaybetti. Failler belirsiz. Savcıya verilen görüntü kayıtları ise “hasarlı” çıktı.

Eskişehir – BİA Haber Merkezi
10 Temmuz 2013, Çarşamba 12:17
BU HABERİN UZANTILARI

 

Eskişehir’de 3 Haziran günü Gezi Parkı direnişine destek için yapılan ve polisin saldırdığı yürüyüş sonrası sivil giyimli eli sopalı kişilerce dövülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz bu sabaha karşı hayatını kaybetti.  Ameliyat olduğu 4 Haziran’da bu yana Ali İsmail Korkmaz’ın bilinci kapalıydı.

Korkmaz’ın hayatını kaybetmesine neden olan sorumlular bulunmadı, devam eden savcılık soruşturmasında şüpheli sıfatıyla yer alan kimse yok.

Soruşturma kapsamında savcının istediği, Korkmaz’ın darp edildiği yeri gören üç kameradan ikisinde kayıt yokken, görüntülerin olduğu tek kayıt ise savcılığa  “tahrip” olmuş halde ulaştı. bianet’in konuştuğu Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz “Delillerin ciddi bir karartma olduğu şüphesi içindeyiz” demişti.

Ne olmuştu?

Ali İsmail Korkmaz Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 1. Sınıf öğrencisiydi.

3 Haziran günü Gezi Parkı’na destek için Eskişehir’de yapılan yürüyüşe katıldı. Polisin gaz bombaları ile saldırması üzerine kaçtığında ise sivil giyimli eli sopalı kişilerin saldırısına uğradı.

Saldırı sonrası gittiği Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde “ifadeni ver öyle gel” yanıtını aldı. Ertesi sabah yinelenen cevap üzerine karakol karakol dolaşarak ifade veren Korkmaz, ifade sonrası gittiği Eskişehir Devlet Hastanesi’nden “beyin kanaması” teşhisiyle Osmangazi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Burada ameliyata alınan Korkmaz’ın 4 Haziran’dan itibaren bilinci kapalıydı. Korkmaz’ın ailesi Yunus Emre Devlet Hastanesi hakkında şikayetçi oldu, soruşturmayı yürüten savcılık bu konuda da soruşturma açtı. (BK)

http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/148370-ali-ismail-korkmaz-i-kaybettik

 

Tedavi Etmeyen Doktorlara Soruşturma AçıldıAli İsmail Korkmaz’ın saldırı sonrası gittiği “önce ifade” diyip Korkmaz’ı eve gönderen hastanedeki doktorlar hakkında savcılık ve Eskişehir Tabip Odası inceleme başlattı.

Eskişehir – BİA Haber Merkezi

10 Temmuz 2013, Çarşamba 16:34

 

Eskişehir’de 3 Haziran’da Gezi eylemleri sırasında sivil giyimli eli sopalı kişilerce dövülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz bu sabah hayatını kaybetti.

bianet’in konuştuğu Eskişehir Tabip Odası Başkanı Dr. Bülent Nazım Yılmaz otopsi raporuna göre Korkmaz’ın “kafa travmasına bağlı olarak” hayatını kaybettiğini belirtti.

Aile üyeleri Ali İsmail Korkmaz’ın saldırı sonrası gittiği Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde “ifade ver öyle gel”, “eve git” dendiğini anlatmıştı.

Soruşturmayı yürüten savcılık aynı dosya üzerinden bu hastanede Korkmaz ile ilgilenen doktorlar hakkında da soruşturma açtı. Eskişehir Tabip Odası Başkanı Yılmaz da Korkmaz’ı gören ve müdahale eden hekimlere yönelik inceleme başlattıklarını söyledi. Soruşturma açıp açmadığı konusunda aradığımız Sağlık Bakanlığı’ndan ise haberin hazırlandığı ana dek bilgi gelmedi.

“Eve gönderilmesiyle başlayan süreç inceleme gerektiriyor”

Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz bianet’e yaptığı açıklamada kardeşinin saldırı sonrası gittiği Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Mavi Hastane’den röntgen ve tomografi cihazı olmadığı için kafa travması ve omuz kırığıyla Yunus Emre Hastanesi’ne sevk edildiğini burada ise “ifadeni ver öyle tetkik edelim” diyerek gönderildiğini anlatmıştı.

Baba Şahap Korkmaz ise şiddethikayeleri.com’a oğlunun burada karşılaştığı uygulamayı şöyle anlatmıştı:

“Oradaki doktorlar Ali’ye şöyle bir bakıp ‘Seninki adli vaka, git karakolda ifade ver öyle tedavi olursun’ demişler. Ali ısrar edince, ‘Omzunda ezik var. Sen eve git, bu morluklar geçer’ demişler. Hâlbuki başına darbe aldığını da ifade etmiş…”

Yılmaz’a “önce ifade ver” ifadesini soruyoruz. “İlk geldiğinde ifade vermesi gerektiği söylendiğini düşünmüyorum, normal muayenesi yapılmıştır” diyen Yılmaz, Korkmaz’ın eve gönderilmesiyle başlayan sürecin incelemeyi gerektirdiğini söyledi:

“Kafa travmalarındaki klinik tablo 24 saat ile 72 saate dek değişebilir. Böyle durumlarda hastayı eve göndermede tedirgin oluruz. Ali İsmail Korkmaz’ın kalp ameliyatına bağlı kan sulandırıcı ilaç kullanması da buradaki talihsizlik.”

Korkmaz’ın eve gönderilmesinin hayatını kaybetmesi üzerindeki etkisini ise “Bu yönde şüphelerimiz var” diyerek cevaplayan Yılmaz “Gerekli bilimsel çerçevelerde bu süreci incelememize olanak sağlarlarsa bunu aydınlatırız” dedi.

“İstediğimiz belgeler on gündür elimize ulaşmadı”

Yılmaz böyle durumlarda tabip odalarının kurumlar hakkında değil ilgili hekimler hakkında inceleme yapabileceğini kendilerinin de Ali İsmail Korkmaz’ı gören, muayene eden, bununla ilgili rapor tutan hekimlere yönelik on beş gün önce inceleme faaliyetini başlattıklarını ifade etti.

Konuyla ilgili bilgi ve belgelerin Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu belirten Yılmaz Kamu Hastaneler Kurumu Genel Sekreterliği’nden on gün kadar önce istedikleri belgelerin ise hala ellerine ulaşmadığını ekledi.

“Süreci ilk baştan hekim hatasıdır diye yaklaşmak doğru değil. Biz hekimlik uygulamalarına yönelik pratik anlamda bir yanlış olup olmadığı yönünde inceleme başlattık. Ailenin de bize bu yönde dilekçesi var. Bundan sonra da TTB’nin iç hukukuna göre hiçbir önyargıya kapılmadan bilimsel ve mesleğimizin gereklerini yerine getireceğiz. Konuyla ilgili diğer mekanizmalarla da belgelerimizi paylaşabiliriz. (BK)

http://www.bianet.org/bianet/saglik/148386-tedavi-etmeyen-doktorlara-sorusturma-acildi

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 247.737 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: