CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Tahliye Edilen Hastalar :)

Son zamanlarda tahliye edilen mahpuslar giderek artıyor, seviniyoruz. Tahliye edilenleri de kaydedelim, ruhumuz açılsın. Darısı her hasta mahpusun başına! (Bu listede sadece Adli Tıp Kurumu raporu ile tahliye edilenler değil, tutuklu yargılanırken mahkeme tarafından tahliye edilenlere de yer veriyoruz)

Teker teker tahliyeler elbette yeterli değil, hiçbir hastanın hapiste kalmamasını sağlayacak, Adli Tıp sürecini zorunlu olmaktan çıkaracak, hasta haklarını hiçe sayan üçlü protokolü değiştirecek yasal düzenleme şart!

Yine de, tahliye edilen her hastayla içerisi bir eksik, dışarısı bir fazla!

Yeniden eskiye doğru, tahliye edilen hasta mahpuslar

Kemal Avcı, 29 Ağustos 2013. mide kanseri.

Sabri Kaya, 28 Ağustos 2013. kalp hastası.

Murşit Aslan, 5 Ağustos 2013. belden aşağısı felç.

Osman Taşdemir, 9 Temmuz 2013. ankilozan spondilit. tutuklu yargılanırken mahkemece tahliye edildi.

Taylan Çintay, 37 yaşında, 4 Temmuz 2013, mesane kanseri.

Uğur Tekdal, 3 Temmuz 2013. ülseratif kolit. tutuklu yargılanırken mahkemece tahliye edildi.

Selim Yıldırım, 28 Haziran 2013. Kalp, diyabet hastası, ayak damarları tıkalı (bilateral lamber / aterosktertik arter). Bingöl Karlıova Belediye Başkan Vekili (BDP). KCK davasında tutuklu yargılanırken mahkemece tahliye edildi.

Elfo Ürper, 79 yaşında, 25 Haziran 2013. tansiyon ve romatizma hastası, yaşlı.

Abdülsamet Çelik, 36 yaşında. ilik kanseri.

Fikret Bayram, 15 Haziran 2013. felçli, yüzde 92 engelli.

Mete Diş, 24 Mayıs 2013. testis kanseri.

Özgür Karagöz, 15 Mayıs 2013. malign histiositozis, yüzde 86 engelli.

Tahliye edilen mahpuslara dair ayrıntılı haberler:

Taylan Çintay da tahliye edildi!

Bugünlerde hasta mahpuslara dair onca kötü haberin arasında iyi haberler de veriyoruz! Nerdeyse 15 yıldır hapiste olan Taylan Çintay bu akşam Metris T-1 tipi ctaylancintayezaevinden tahliye edildi! Taylan birkaç gün önce Metris’e getirilmiş ve Adli Tıp Kurumu’nda muayene edilmişti. Tahliye edilip edilmeyeceğine dair haberi bu cuma veya gelecek cuma almayı bekliyorduk umutla.

Müebbet hapis hükümlüsü, mesane kanseri Taylan Çintay artık serbest, darısı tüm hasta mahpusların başına… Şu anda hala Metris T-1′de olan çok sayıda hasta mahpus var, onlar için de iyi haberler bekliyoruz.

En son Mayıs ayında olduğu ameliyatın ardından çıpkak aramayı reddettiği için darp edilmesiyle gündeme gelen Taylan Çintay’ın hapishanede yaşadıklarıyla ilgili diğer haberlerimizin bağlantıları aşağıda:

https://hapistesaglik.com/2013/05/26/kanser-hastasi-mahpusu-hem-dovduler-hem-sikayetci-oldular/

https://hapistesaglik.com/2013/05/24/darp-edilen-mesane-kanseri-mahpus-taylan-cintayin-durumu/

https://hapistesaglik.com/2013/05/24/mesane-kanseri-taylan-cintaya-ameliyat-sonrasi-cezaevinde-darp/

https://hapistesaglik.com/2012/08/30/mesane-kanseri-taylan-cintayin-mektubu/

****

Ülseratif kolit hastası Uğur Tekdal tahliye edildi!

Az önce gelen sevindirici haber: Bugün (3 Temmuz 2013) 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 6 sanığın ifadeleri alındı. Ayrıca 2 gizli tanık dinlendi. Mahkeme ara kararını biraz önce açıkladı. Ferhat Kavak ve Uğur Tekdal tahliye oldu. 
Bir sonraki duruşma 21 Kasımda.

Davayı takip eden Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi’ne teşekkürler!ugur_tekdal

Uğur Tekdal’la ilgili bilgi:

Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevi yönetiminden Uğur Tekdal’a ‘hayat’ yasağı

12 Mayıs 2013

Hapishane yönetimi tarafından tedavisine imkan verilmeyen, ilaçları “yasak” denilerek engellenen Uğur Tekdal için üniversiteliler imza topluyor

Uğur Tekdal hapishanelerdeki yüzlerce hasta mahpustan biri. Tutuklanmadan önce yakalandığı ülseratif kolit hastalığı, hapishane yönetiminin tedavi imkanı tanımaması ve dışarıdan gönderilen ilaçların engellemesi nedeniyle ilerliyor.

ANF’ye konuşan Uğur’un babası Ahmet Tekdal oğlunun 70 kilodan 40 kiloya düştüğünü ve ayakta duramadığını söyledi. Tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilmesi gereken Uğur’un sevki yapılmıyor.

Uğur Tekdal’ın babasına aktardığı bilgilere göre Uğur, hastaneye götürülüyor ve doktor ağrı kesici verip gönderiyor. Doktorun yazdığı iki ilaçtan biri hapishane yönetimi tarafından verilirken diğeri “yasak” olduğu gerekçesiyle verilmiyor. Uğur ise “Bu durumun sorumlusu Adalet Bakanlığı’dır, devlettir” diyor. Baba Tekdal, oğlunun tahliyesinden önce tedavi olmasını istiyor.

Üniversitelilerden imza kampanyası

Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu, Uğur Tekdal’ın serbest bırakılması için Türkiye çapında bir imza kampanyası sürdürüyor. İmzalar Adalet Bakanlığı’na gönderilecek.

Gizli tanık ifadesi üzerine tutuklandı

İstanbul Üniversitesi Adalet Yüksek Meslek Okulu 2’inci sınıf öğrencisiyken 5 Haziran 2012 tarihinde üniversitede karışmadığı bir olaydan dolayı gözaltına alınan Uğur Tekdal, gizli tanık ifadesi üzerine tutuklanarak Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne gönderildi ve 1 yıldan buyana de tutuklu.

sendika.org

Hapiste Sağlık’ta Uğur Tekdal hakkında daha önce yayınlanan diğer yazılar:

https://hapistesaglik.com/2013/05/09/kandira-cezaevindeki-ulseratif-kolit-hastasi-tutuklu-ogrenci-ugur-tekdal-9-mayis-basin-aciklamasi/

https://hapistesaglik.com/2013/05/14/ugur-tekdalin-adli-tip-raporu/

https://hapistesaglik.com/2013/05/16/ugur-tekdalin-babasi-sadece-tedavi-istiyoruz/

Hasta Tutsak Selim Yıldırım’a Özgürlük !

365 kişi imza.la’dı

Ülkedeki cezaevlerinde hak ihlali ve keyfi uygulamalar devam ederken, hasta tutsakların durumu da görmezden gelinmeye devam ediyor. Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 13 Eylül 2012 tarihinde “KCK” adı altında gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Karlıova Belediye Başkan Vekili Selim Yıldırım’ın durumu hasta tutsakların yaşadıkları ve maruz bırakıldığı örneklerden sadece bir tanesi. Daha önce 9 yıl cezaevinde kalan Yıldırım, kalp, diyabet, bilateral lamber (ayak damar tıkanıklığı) hastası. 22 Haziran 2002 tarihinde Van Yüksek Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Koroner Bypass operasyonu (tekli Lima-Lad Bypass) geçiren Yıldırım’ın durumuna ilişkin Van Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 2002 yılında hazırladığı raporda, “Hastanın her iki alt ekstremitesinde Aterosklerotik tıkayıcı Arter Hastalığı mevcuttur. Geçirdiği operasyon ve her iki alt ekstremitesindeki yaygın ateroskterotik arter hastalığı nedeniyle cezaevi koşullarına uyum sağlayamayacağı kararına varılmıştır” ifadelerine yer verildi. Yıldırım, 2005 yılında 9 yıllık cezasını bitirdikten sonra serbest bırakılırken, 2012 yılında gerçekleştirilen operasyon kapsamında tekrar tutuklandı.

İHD’ye başvuran ve eşi için hukuki yardım talebinde bulunan Vecide Yıldırım, eşinin kalp, şeker, tansiyon, kolesterol hastası ve bacaklarında damar tıkanıklığı olduğunu belirterek, yetkililerin bu duruma sessiz kalmamasını istedi. Daha önce 1996 yılında eşinin ayaklarından ameliyat olduğunu ve 2002 yılında ise kalp Bypass ameliyatı geçirdiğini söyleyen Yıldırım, eşinin el ve ayaklarının kelepçeli bir şekilde ameliyat edildiğini anlattı. Yıldırım, eşinin 1990’lı yıllarda birçok kez gözaltında işkenceye maruz kaldığını dile getirerek, “Eşimde bu hastalıklar gördüğü işkenceler sonucu ortaya çıktı. 2005 yılında eşim cezaevinden çıktı. Zaten tutuklanmadan önce de sağlık sorunlarından dolayı rahatsızlıkları vardı. Şimdi ise eşimi tekrar tutukladılar. Eşimin sağlık sorunları cezaevi koşullarından dolayı daha da ilerlemiş durumdadır. Bundan dolayı eşimin hayatından endişe ve kaygı duymaktayım. Yetkililerin buna bir an önce el atmasını istiyoruz. Bu duruma daha fazla sessiz kalınmaması gerekiyor” dedi.

Eşinin hiçbir suçunun olmadığını ifade eden Yıldırım, olayın tamamen siyasi olduğunu kaydetti. Yıldırım, şöyle devam etti: “Eşimin tutuklanmasının tek nedeni Karlıova Belediyesi’ni BDP’nin kazanmasıdır. Buradaki kaymakam ve yetkililer bu durumu hazmedemediler. Adalet Bakanlığı ile Başbakan’a sesleniyorum. Bu durumu daha fazla görmezden gelmeyin. Ve bu hasta tutsakların sorununa bir çözüm bulun.”

http://imza.la/hasta-tutsak-selim-yildirim-a-ozgurluk

****

Elfo Ürper Tahliye Oldu

79 yaşındaki mahkum Elfo Ürper, Adli Tıp’ın verdiği “sağlık sorunları nedeniyle cezaevinde kalamaz” raporunun ardından Batman M Tipi Cezaevi’nden tahliye oldu.

Ayça SÖYLEMEZ ayca@bianet.org İstanbul – BİA Haber Merkezi 25 Haziran 2013, Salı 14:53

79 yaşındaki mahkum Elfo Ürper’in hapis cezası, “sağlık sorunları nedeniyle” altı aylığına ertelendi.

Avukatı Nuri Mehmetoğlu, bianet’e yaptığı açıklamada, Adli Tıp Kurumu’nun raporunun ardından savcılığın erteleme kararı verdiğini, Ürper’in altı ay sonra tekrar muayene olacağını söyledi.

Mehmetoğlu, Cumhurbaşkanlığına yaptıkları ceza affı başvurusuna da yanıt beklediklerini belirtti.

Ürper’in Anayasa’nın 104/2-b maddesi uyarınca “sürekli hastalık, sakatlık ve kocama” sebebiyle Cumhurbaşkanlığı özel affından yararlanıp serbest kalması için Adalet Bakanlığı’na başvuru yapılmıştı.

“Oğlunu korumak için ceza aldı”

Sekiz yıldır Batman M Tipi Cezaevi’nde olan Ürper’in daha yedi yıllık cezası vardı.

Ürper, 2005’te oğluyla birlikte Şırnak sınırına yakın bir yerde yakalandı. İddianameye göre, üzerlerinde patlayıcı madde bulundu.

Her ikisi de Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 174/2. maddesi uyarınca “Örgüt adına patlayıcı madde sevki” suçlamasıyla ve TCK 314/2. maddesindeki “PKK örgütü üyeliğinden” ceza aldı.

Avukat Mehmetoğlu, toplam 18 yıl 9 ay ceza alan Ürper’in oğlunu korumak amacıyla patlayıcıları kendi üzerine aldığını ve bu nedenle cezalandırıldığını belirtti.

“Hapiste ölmek istemiyorum”

Hayatını kendi başına idame ettiremeyen Elfo Ürper’in sağlık durumuna dikkat çekmek ve tahliyesini talep etmek amacıyla internet üzerinden imza kampanyası başlatılmıştı.

Kampanya metninde Ürper ile ilgili şu bilgiler yer alıyordu:

“Tansiyon ve romatizma hastası olduğu için bacaklarının uyuştuğundan yakınıyor. Ayrıca nefes darlığı problemi yaşıyor. Yakın zamanda elinden ameliyat olduğu için çamaşırlarını bile kendi başına yıkayamaz durumda.”

“Cezaevi koşulları, yaşadığı sağlık problemleri ve yaşlılığından ötürü Elfo Ana’nın kaldıramayacağı kadar ağır. Hayatını kendi başına idame ettiremeyecek durumda, kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için başkalarının yardımına gereksinimi var.”

“Elfo Ürper’in Şırnak’ta ve başka şehirlerde yaşayan ailesinin maddi durumu yeterli olmadığından, ancak yılda bir kez ziyaretine gidebiliyorlar. Son zamanlarda sürekli ‘Burada ölmek istemiyorum’ diyor.

230 hasta tahliye bekliyor

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, cezaevindeki hasta hükümlü ve tutuklular için iki hafta içinde çözüme yönelik önemli adımlar atılacağının sözünü verdi.

Meclis Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu üyeleri, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, hasta mahpuslarla ilgili Bakan Ergin ile görüştü.

Zenderlioğlu, cezaevlerinde 230 hasta mahpus olduğunu, 60’ının durumunun ağır olduğunu” söyledi:

“Bakan bu konuda ikna olduğunu, hasta tutuklu ve hükümlülerin durumlarının süratle tespiti için yasa değişikliği dahil gerekenin yapılacağını söyledi.” (AS)

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/147928-elfo-urper-tahliye-oldu

****

İlik kanseri mahkum Abdulsamet Çelik tahliye edildi

26.06.2013 15:09:17 0

İHD raporlarında ömrünün son günleri yaşadığı belirtilen Çelik’in, tedavi amaçlı tahliye edildiğinin altı çizildi

T24Sincan Cezaevi’nde kalan PKK davası hükümlülerinden ilik kanseri olan Abdülsamet Çelik’in sağlık gerekçesiyle cezasının geri kalanının infazının durdurulmasına karar verildi.Radikal.com.tr’nin haberine göre, PKK davası kapsamında hükümlü bulunan Sincan 2 Nolu F tipi Cezaevi’nde kalan ilik kanseri hastası Abdülsamet Çelik için Cezaevi Savcılığı 4. Yargı Paketi’nde yapılan düzenlemeleri dikkate alarak, hükümlünün cezasının infazının durdurulmasına karar verdi. İnsan Hakları Derneği ’nin (İHD) raporlarında ömrünün son günleri yaşadığı belirtilen Çelik’in, tedavi amaçlı tahliye edildiğinin altı çizildi.PKK yöneticiliği ve eylemlere katılmakla suçlanan, 20 yaşındayken 1994’te cezaevine giren, TCK’nın 125’inci maddesinden yargılanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Çelik, 16 yıldır cezaevinde.

****

Yüzde 92 Felçli Mahpus Fikret Bayram Tahliye Edildi

Yaklaşık 15 yıldır cezaevinde bulunan, vücudunun yüzde 92′si felçli Fikret Bayram 15 Haziran’da tahliye edildi. Fikret Bayram’ın tahliyesi için başlatılan imza kampanyasına 23 binden fazla insan imza vermiş, MazlumDer ve YusufîDer Cumhurbaşkanı’ndan af talebinde bulunmuştu. Fikret Bayram için emek veren herkesin eline sağlık, kendisinin ve yakınlarının gözü aydın, darısı bu durumdaki tüm mahpusların başına.

Fikret Bayram cezaevinden çıktı

Timeturk, 15 Haziran 2013

14 yıldır cezaevinde bulunan ve vücudunun yüzde 92`si felçli olmasına rağmen tahliye edilmeyen Fikret Bayram, dün gece tahliye edildi. Tekbirlerle karşılanan Fikret Bayram memleketi Batman`a götürüldü.

15 Haziran 2013 Cumartesi – 16:44
Kamuoyunda Anadilde Savunma ve eşler ile görüşme yasası olarak bilinen `Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun` ile daha pek çok yasanın mahkûm ve tutuklular lehine yürürlüğe girmesine rağmen bir türlü tahliye edilmeyerek 14 yıldır cezaevinde tutulan ve vücudunun yüzde 92`si felçli olan Fikret Bayram dün gece saatlerinde tahliye edildi. Sevenleri ve akrabaları tarafından tekbirlerle karşılanan Fikret Bayram memleketi Batman`a götürüldü.

İLKHA’nın haberine göre Fikret Bayram`ı karşılamak için D Tipi Cezaevi önünde hazır bulunan Hür Dava Partisi Diyarbakır İl Başkanı Av. Vedat Turgut, “Fikret Bayram`ın bırakılmasına sevindik. Ayrıca Fikret Bayram`la beraber mağdur edilen tüm mahkûmların geç de olsa bırakılmasına sevindik” dedi.

`Adaletin geç tecelli etmesi adaletsizliktir`

Adaletin geç tecelli ettiğinin altını çizen Turgut, “Doğrusunu söylemek gerekirse 14-15 seneden sonra adaletin tecelli bulması bir anlamda da adaletsizliktir, bunu dile getirmekte fayda vardır. Ailesi ve dostları için sevindiricidir. Temennimiz o ki geriye kalan nice mağdurlar, nice mahkûmlar vardır, sözüm ona toplumsal bir barıştan ve toplumsal bir uzlaşmadan bahsediliyorsa bunun olmasının yolu da bir anlamda cezaevinde on bini aşkın siyasi tutuklunun ivedi bir şekilde bırakılması, ondan sonra mağdur olan tüm insanların haklarının iadesidir. Böylece bu sulh, bu uzlaşma, bu yeni süreç başlar diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Yusufi-Der Yönetim Kurulu üyesi Ali Durgunsu ise, “14-15 yıla yakındır cezaevinde tutulan değerli Yusufîlerden Fikret Bayram`ın tahliyesinden dolayı burada bulunuyoruz. Bize böyle bir günü gösterdiği için Allah`a hamd ediyoruz” şeklinde konuştu.

Mütedeyyin insanların mağdur edildiğini ifade eden Durgunsu, “Tabi uzun süre mazlumane bir şekilde yıllarca mağdur edildikten sonra kardeşlerimizin tahliye olmasına şükrediyoruz. Rabbimizden dileğimiz diğer Yusufîlere de hayırlı bir kapı açmasıdır. Hükümlü ve Tutuklu Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yusufi-Der) olarak uzun süredir Fikret Bayram`ın tahliyesi için girişimlerde bulunuldu” dedi.

Tekbirlerle karşılanan Fikret Bayram, konvoy halinde cezaevinden alındıktan sonra memleketi Batman`a götürüldü.
(Timeturk, İlkha)

Fikret Bayram’ın tahliye olduktan sonra verdiği röportajları, hapishane ve tahliye sürecini anlatımını okumak için tıklayın:

http://wp.me/p2DFli-kz

http://wp.me/p2DFli-kB

****

Mete Diş Tahliye Oldu

Kanser hastası tutuklu Mete Diş için bugün tahliye kararı çıktı. Diş bu gece Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden çıkıyor.

Ayça SÖYLEMEZ ayca@bianet.org

24 Mayıs 2013, Cuma 22:19

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu kanser hastası Mete Diş hakkında bugün tahliye kararı verdi. Diş, Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 2,5 yıldır tutukluydu. Dört aydır da testis kanseri nedeniyle kemoterapi tedavisi görüyordu.

Mete Diş’in babası Mehmet Diş, bianet’e yaptığı açıklamada “Çocuğum çok ağır şartlardaydı, çok hastaydı. Tahliye haberini alınca çok sevindik” dedi.

Mehmet Diş, bu akşam saat 10:00’da Mete’nin kendisini cezaevinden telefonla aradığını, “Baba ben tahliye oldum, gelin beni alın” dediğini söyledi, “Çocuğumu almaya gidiyorum” dedi. Mete Diş’in işlemleri bu gece tamamlanacak ve hapisten çıkacak.

Avukatı Evrim Deniz Karatana, Diş’in aldığı doktor raporlarıyla birlikte 9 Mayıs’ta tekrar tahliye talebinde bulunmuştu. Mahkeme bugün verdiği kararla Diş’in tutuksuz yargılanmasına hükmetti.

Ne olmuştu?

26 yaşındaki Mete Diş, 25 Kasım 2010’da tutuklanarak Kandıra’daki Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Diş, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) 314/2. madde uyarınca “Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi (DHKP-C) örgütü üyeliğinden” yargılanıyor.

Yaklaşık 2,5 yıldır üç kişilik hücrede tutulan Diş’e 25 Şubat’ta Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde testis kanseri teşhisi konuldu. 5 Mart’ta Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kemoterapi tedavisine başlandı.

Diş, Kocaeli Cezaevi uzak olduğundan, Maltepe Cezaevi’ne sevk edildi. Ancak burada tek kişilik hücreye kondu.

Diş, avukatına yazdığı 8 Nisan tarihli mektubunda, kemoterapinin yan etkilerinin çok şiddetli olduğunu, gece de devam eden kusma ve bulantı yaşadığını, tek başına hayatını idame ettiremediğini anlatmıştı.

Avukatı Evrim Deniz Karatana, tek kişilik hücrede sağlıksız koşullarda kalmak zorunda kalan Diş’in günde sadece bir saat havalandırmaya çıkarıldığını, kemoterapi sonrası bulantı ve baygınlık gibi yan etkilerin tedavi edilemediğini açıkladı. Diş tekrar Kocaeli Cezaevi’ne gitmek için talepte bulundu.

19 Mart’ta görülen son duruşmada avukatları tahliye istedi. Mahkeme heyeti de Adli Tıp Kurumu’nun Diş’in hapishane koşullarında kalıp kalamayacağına ilişkin rapor düzenlemesini istedi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı imzalı raporda da “Diş’in tutukluluğunun devamının ölümüne neden olabileceği” belirtildi. (AS)

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/146902-mete-dis-tahliye-oldu

****

Hasta mahpus Özgür Karagöz tahliye edildi

Nadiren rastlanan bir kanser türü olan “malign histiositozis” hastalığına yakalanan ve hastalığından ötürü vücut bütünlüğünde yüzde 86 engeli oluşan Metris 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan hasta mahpus Özgür Karagöz, tahliye edildi. Karagöz, avukatlarının Karargöz’ün yargılandığı Diyarbakır 4. Asliye Mahkemesi’ne verdiği tahliye dilekçesinin ardından dün akşam saatlerinde tahliye edildi.

Karagöz, 23 Ocak 2010 tarihinde Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 9,5 yıllık cezanın Yargıtayca onaylanmasıyla tutuklanmıştı. Karagöz’e 6 Aralık 2009 tarihinde “KCK” tutuklamaları protestosuna katılmış olmaktan Diyarbakır 4. Asliye Hakimliği tarafından 4 yıl daha ceza verildi. Her iki mahkemenin verdiği kararlarla toplam 13 buçuk yıl hapis cezası verilen ve 3 yıldır tutuklu olan Karagöz, tutukluluk süresi boyunca ise milyonda bir rastlanan ve “malign histiositozis” adı verilen hastalığa yakalandı. Beyin, akciğer gibi “langerhans” hücreli yumuşak dokularda oluşan ve dokunun bozulup tahrip olmasına neden olan hastalığı nedeniyle çeşitli organlarında meydana gelen tahribatlar sonucu yüzde 86 engelli olan Karagöz, tedavi edildiği hastanelerin hakkında sağlık durumunun kritik aşamaya geldiğine dair raporlara rağmen Adli Tıp Kurumu tarafından 10 Nisan 2013 tarihli verilen raporda belirtilen “tedavisi sağlanarak cezaevi şartlarında infazı gerçekleşebilir” gerekçesiyle tahliye edilmemişti. Tedavi edildiği hastaneler ise, Karagöz’e yüzde 86 engelli raporu vermişti. (Evrensel, 16 Mayıs 2013)

http://www.evrensel.net/news.php?id=56932

Özgür Karagöz’ün hastalığını anlatan daha eski bir haber:özgür karagöz490-329

İstanbul’daki Metris Kapalı Cezaevi’ne tedavi için sevk edilen akciğer kanseri hastası mahkum Özgür Karagöz,  tahliye başvurusu yapmak için Adli Tıp raporu bekliyor.

6441 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın yasalaşmasının ardından hasta tutuklu ve hükümlülerin durumları yeniden gündeme geldi.

Yasada,  tutuklu ve hükümlülerin ”ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremediği” durumlarda “cezanın infazı, iyileşinceye kadar geri bırakılabileceği” ifade ediliyor. Yasadan Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hapiste olan kişiler de faydalanabiliyor.

Karagöz’ün avukatı Resul Tamur, bianet’e yaptığı açıklamada, Karagöz’ün Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 314/2. maddesi uyarınca örgüt üyeliğinden 7,5 yıl ceza aldığını, buna Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesindeki propaganda suçlamasından aldığı cezalarında da eklenerek toplam 9 yıla mahkum edildiğini söyledi. Karagöz’ün Haziran 2011’de aldığı ceza Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nce de onandı. Üçüncü yargı paketinin yasalaşmasıyla, cezası 6 yıla düşürüldü.

2,5 yıldır tutuklu olan Karagöz ayrıca “görevli memura mukavemet” ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet suçlamasıyla da 4 yıl ceza aldı, bu dosya şu an Yargıtay’da değerlendirme aşamasında.

Tedavi için Metris’te

Henüz yasa tasarısı yasalaşmadan önce, hastalığı nedeniyle infazın ertelenmesi talebinde bulunan Karagöz, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ndeyken geçen Kasım ayında tedavisi için İstanbul Metris Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.

Karagöz’ün 10 Ocak’ta Çanakkale Cezaevi’ne sevk edilmesi kararlaştırılmıştı ancak sağlık durumu elvermediğinden nakil gerçekleşemiyor.

Karagöz’ün ağabeyi Mehdi Karagöz, kardeşinin Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından verilen “göğsünden yüzde 70 ağır hasta” şeklinde bir raporu bulunduğuna dikkat çekti.

Ağabey Karagöz, yasadan önce de tahliye başvurusu yaptıklarını, bunun henüz yanıtlanmadığını, Adli Tıp raporuyla birlikte tekrar bir tahliye başvurusu daha yapacaklarını söyledi.

Karagöz’ün avukatı Tamur, yasanın nasıl uygulanacağını henüz bilmediklerini söyledi: “‘Ağır hastalık veya sakatlığı bulunanlar…’ şeklinde bir ifade var yasada ancak bir de ‘Kendine bakamayacak durumda olanlar…’ şeklinde bir ifade var. O yüzden nasıl bir değerlendirme yapılacağını bilmiyoruz.”

Tamur, Karagöz’ün nadir tedavisinin hapishane koşullarında mümkün olamayacağını da ekledi. Akciğerlerinin ardından baş bölgesinde de bir kitle tespit edilen Karagöz, uzun süre kemoterapi gördü. (AS)

http://bianet.org/bianet/bianet/144098-hasta-mahkum-karagoz-adli-tip-raporu-bekliyor

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.387 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: