Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Mazlumder: Ağır hasta mahpusları serbest bırakın!

Mazlum Der Şanlıurfa Şubesi, acilen yasal düzenleme yapılmasını talep ediyor: “Cezaevlerinde ölecek her hastanın vebali hükümete aittir” İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum Der) Şanlıurfa Şube Başkanı Meral Dervişoğlu, ağır hasta durumda olan tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılıp tedavilerinin yapılması için hükümete ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e çağrıda bulundu. Dervişoğlu, Cizre Cezaevine nakledilen diabet hastası hükümlünün durumunu gündeme getirdi ve şunları kaydetti: “23.06.2013 tarihinde tutuklu Murat Arıcı’nın babası Celal Arıcı ve / kardeşi Mehmet Arıcı MazlumDer’e başvuruda bulunarak yedi buçuk yıllık mahkûmiyet kararı verilen Murat Arıcı’nın Şanlıurfa cezaevinden kendilerinin bilgisi dışında Cizre ceza evine nakledildiğini bildirmişlerdir. Baba Celal Arıcı oğlunun diyabet hastası olduğunu, iki böbreğinin de olmadığını, %92 raporunun bulunduğunu, bakıma muhtaç ve hayati tehlikesinin bulunduğunu belirterek derneğimizden yardım talep etmiştir. Bizlerde kurum olarak her türlü girişimlerde bulunacağımızı Arıcı ailesine söyledik. .İlk olarak Sayın Vali Celalettin Güvenç ile temasa geçerek cezaevi müdürünün kapasite yoğunluğunu sebep gösteren, Urfa’dan Cizre cezaevine nakledilen Murat Arıcı’nın durumunu gözetmeden bu nakli gerçekleştirdiğini ilettik. Sayın Vali gereken her türlü girişimde bulunacağını, hasta tutuklunun tekrar Urfö ceza evine gelmesi konusunda ilgileneceğini bildirdi. 24.06.2013 tarihinde Mehmet Arıcı, başlatılan girişim sonucunda sayın Valinin kendisiyle görüştüğünü ve bugün kardeşinin yeniden Urfa cezaevine naklinin olacağı haberini vermiştir.

Türkiye Cezaevlerinde hasta mahkûm sayısının 130’unun ölümcül olduğu 600 hasta mahkûmun bulunduğu bilinmektedir. Murat Arıcı’nın da örneğinde olduğu gibi hasta oldukları kesinleşen, sağlık raporlarıyla kabul gören hasta tutukluların cezaevlerinde olması insan vicdanını yaralayan bir uygulamadır Bakıma muhtaç, kişisel bakımını yapamayan, cezaevi koşularında hijyen, yemek, sıcak soğuk iklimlendirme gibi hastaneye gitme süreleri ve zaman sorunu gibi birtakım teknik izin sevk vb. konular aslında hasta hükümlülerini için adeta ikinci bir çileye dönüşmektedir.

Sayın Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e çağrıda bulunuyoruz. Cezaevlerinde bulunan tutuklu hasta hükümlülerin, ağır hastaların derhal cezaevlerinden çıkarılması, gerekli tedavilerinin yapılması aciliyetle önemlidir. Hükümet, yasalardan kaynaklanan bu uygulamaları derhal düzenlemeli, meclisin öncelikli konularının başında yer almalıdır. Cezaevlerinde ölecek olan her hastanın vebali ve sorumluluğu hükümete aittir. Başta ilimizde olan Murat Arıcı olmak üzere ceza evlerinde bulunan hasta hükümlü ve tutukluların tahliye olması için Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e çağrıda bulunuyoruz. Hayatta ne kadar yaşayacaklarını bilmeyen bu yurttaşlarımızı ömürlerinin kalan bölümünü ailelerinin yanında geçirmeleri için size verilen yetkiyi kulanın. Sayıları 600 olduğu tahmin edilen bu hastaları affedin.” (Haber Merkezi)

Haberin Tamamı İçin: http://www.gazetea24.com/yerel-basin-haber/mazlum-der-agir-hasta-durumdaki-tutuklu-ve-hukumluler-serbest-birakilmali_10827310.html
GazeteA24.com

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 05 Temmuz 2013 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , .

Sayaç

  • 247.885 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: