CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Yüzde 92 Felçli Mahpus Fikret Bayram Tahliye Edildi

Yaklaşık 15 yıldır cezaevinde bulunan, vücudunun yüzde 92’si felçli Fikret Bayram 15 Haziran’da tahliye edildi. Fikret Bayram’ın tahliyesi için başlatılan imza kampanyasına 23 binden fazla insan imza vermiş, MazlumDer ve YusufîDer Cumhurbaşkanı’ndan af talebinde bulunmuştu. Fikret Bayram için emek veren herkesin eline sağlık, kendisinin ve yakınlarının gözü aydın, darısı bu durumdaki tüm mahpusların başına.

Fikret Bayram cezaevinden çıktı

Timeturk, 15 Haziran 2013

14 yıldır cezaevinde bulunan ve vücudunun yüzde 92`si felçli olmasına rağmen tahliye edilmeyen Fikret Bayram, dün gece tahliye edildi. Tekbirlerle karşılanan Fikret Bayram memleketi Batman`a götürüldü.

15 Haziran 2013 Cumartesi – 16:44
Kamuoyunda Anadilde Savunma ve eşler ile görüşme yasası olarak bilinen `Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun` ile daha pek çok yasanın mahkûm ve tutuklular lehine yürürlüğe girmesine rağmen bir türlü tahliye edilmeyerek 14 yıldır cezaevinde tutulan ve vücudunun yüzde 92`si felçli olan Fikret Bayram dün gece saatlerinde tahliye edildi. Sevenleri ve akrabaları tarafından tekbirlerle karşılanan Fikret Bayram memleketi Batman`a götürüldü.

İLKHA’nın haberine göre Fikret Bayram`ı karşılamak için D Tipi Cezaevi önünde hazır bulunan Hür Dava Partisi Diyarbakır İl Başkanı Av. Vedat Turgut, “Fikret Bayram`ın bırakılmasına sevindik. Ayrıca Fikret Bayram`la beraber mağdur edilen tüm mahkûmların geç de olsa bırakılmasına sevindik” dedi.

`Adaletin geç tecelli etmesi adaletsizliktir`

Adaletin geç tecelli ettiğinin altını çizen Turgut, “Doğrusunu söylemek gerekirse 14-15 seneden sonra adaletin tecelli bulması bir anlamda da adaletsizliktir, bunu dile getirmekte fayda vardır. Ailesi ve dostları için sevindiricidir. Temennimiz o ki geriye kalan nice mağdurlar, nice mahkûmlar vardır, sözüm ona toplumsal bir barıştan ve toplumsal bir uzlaşmadan bahsediliyorsa bunun olmasının yolu da bir anlamda cezaevinde on bini aşkın siyasi tutuklunun ivedi bir şekilde bırakılması, ondan sonra mağdur olan tüm insanların haklarının iadesidir. Böylece bu sulh, bu uzlaşma, bu yeni süreç başlar diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Yusufi-Der Yönetim Kurulu üyesi Ali Durgunsu ise, “14-15 yıla yakındır cezaevinde tutulan değerli Yusufîlerden Fikret Bayram`ın tahliyesinden dolayı burada bulunuyoruz. Bize böyle bir günü gösterdiği için Allah`a hamd ediyoruz” şeklinde konuştu.

Mütedeyyin insanların mağdur edildiğini ifade eden Durgunsu, “Tabi uzun süre mazlumane bir şekilde yıllarca mağdur edildikten sonra kardeşlerimizin tahliye olmasına şükrediyoruz. Rabbimizden dileğimiz diğer Yusufîlere de hayırlı bir kapı açmasıdır. Hükümlü ve Tutuklu Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yusufi-Der) olarak uzun süredir Fikret Bayram`ın tahliyesi için girişimlerde bulunuldu” dedi.

Tekbirlerle karşılanan Fikret Bayram, konvoy halinde cezaevinden alındıktan sonra memleketi Batman`a götürüldü.
(Timeturk, İlkha)

Fikret Bayram’ın tahliye olduktan sonra verdiği röportajları, hapishane ve tahliye sürecini anlatımını okumak için tıklayın:

http://wp.me/p2DFli-kz

http://wp.me/p2DFli-kB

Fikret Bayram’ın tahliyesinden önce, durumuna ve yapılan kampanyaya dair haber aşağıda:

Fikret Bayram İçin İmza Kampanyası
14 Ağustos 2012 Salı 11:32

Fikret Bayram İçin İmza Kampanyası

Vücudunun yüzde 92’si felçli olan Fikret Bayram’ın Cumhurbaşkanlığınca affedilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

HAKSÖZ-HABER

14 yıldır cezaevinde olan ve vücut fonksiyonlarının yüzde 92’sini kullanamadığı halde cezaevinde tutulan Fikret Bayram’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından affedilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Omurilik felçlisi olduğundan omuzlarından aşağıya kadar bedenini hissetmeyen ve başkalarının yardımı olmadan yaşayamayan Fikret Bayram 14 yıldır cezaevinde tutuluyor. Genç Bakış yazarlarından Zeynep Bozdaş, Fikret Bayram’ın durumuna köşesinde yer verdikten sonra Fikret Bayram’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından af edilmesi için imza kampanyası başlattı. Başlatılan imza kampanyası yoğun ilgi görüyor. Toplanan imzalar yeterli sayıya ulaştığında Cumhurbaşkanlığına sunulacak.

Cumhurbaşkanlığı makamı geçmişte hasta birçok mahkûmu affetmiş ve tedavileri için evlerine yollamıştı. Bu konuda sıkıntı çekenlerin affedilmesi için kamuoyu oluşturulması olumlu sonuçlar vermişti. Fikret Bayram için de yapılan kampanya, zorunlu ihtiyaçlarını dahi gideremeyen bir insanın serbest bırakılmasını sağlayabilir.

Demirel, Affetmişti!

Fikret Bayram, daha önce 1998’de İstanbul Adlî Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulundan “kalıcı sakatlığı vardır” raporu almış; bunun üzerine dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından affedilmişti.

Ancak devam eden mahkemesi 2009 yılında sonuçlandı ve Bayram tekrar tutuklanarak cezaevine konuldu. Aynı yıl tekrar adli tıp kurumuna başvurdu. İstanbul Adlî Tıp 3. İhtisas Kurulu, 12 yıl önce kendi verdiği raporla birlikte, Batman Devlet Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinin de verdiği “yüzde 95 sakat ve bakıma muhtaçtır” raporlarını da görmezden gelerek, “sürekli hastalığı yoktur” raporu verdi.

Sevk Zulmüne de Maruz Kalabilir

Fikret Bayram kendi ihtiyaçlarını karşılayamamasına rağmen cezaevinde tutulmaya devam ederken bir de sevk zulmüne maruz kaldı. Bayram, kaldığı Batman M Tipi Cezaevinden ailesinden yüzlerce kilometre uzaklıktaki Bayburt`a sevk edildi. Geçici olarak sevki durdurulan Bayram’ın Adalet Bakanlığından aksi bir emir gelmemesi durumunda önümüzdeki günlerde Bayburt’a sevk edileceği ifade ediliyor.

FİKRET BAYRAM’A ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI İÇİN TIKLAYINIZ

Haksöz Haber, 14 Ağustos 2012

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 25 Haziran 2013 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , , , .

Sayaç

  • 276.550 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: