CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Böbrek Hastası Yatalak Mahpus Murat Arıcı Sürgün Edildi

Ülke genelinde 600 hasta mahkuma bir yenisi daha eklendi. Üstelik bu mahkum doğuştan kronik böbrek yetmezliği hastası. Bu sebeple 20 gün önce girdiği cezaevinde 37 kiloya düşmeden önce 45 kilogramdı. Boyu da 1 metre 40 santimdi. Böbrekleri yok ve 17 yıldır diyaliz makinasına bağlı yaşayabiliyor. Bu mahkuma asıl haksızlık ise bulunduğu Urfa Cezaevinden isteği dışında Cizre Kapalı Cezaevine gönderilmesi oldu

MUSTAFA ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Cezaevlerinde hasta mahkûm zulmü giderek yaygınlaşıyor. Yaklaşık 130’unun ölümcül olduğu 600 hasta mahkûmun durumu hakkında insan hakları savunucularının talebine rağmen hiçbir ilerleme yok. Doğuştan böbrek yetmezliği bulunan ve iki kez nakil yapıldığı halde bir türlü iyileşmeyen 33 yaşındaki Murat Arıcı da bu hasta mahkûmlara 20 gün önce eklenenlerden. Arıcı, üstelik mahkûm edildiği yetmezmiş gibi bulunduğu Urfa Cezaevinden kapasite yetersizliği gerekçesiyle kendi isteği dışında Cizre’deki Cezaevine nakledildi. Haftada üç kez diyalize girmesi gerektiği ve yüzde 92 özürlü olduğu Adli Tıp Kurumunca belirlenmesine rağmen mahkûmiyetinden vazgeçilmeyen Arıcı, diyalize bağlanmak için Cizre Devlet Hastanesinde ‘yoğunluk var’ denilerek cezaevine ait ring aracı ile 50 kilometre uzaklıkta bulunan Şırnak Devlet Hastanesine götürülüyor. Bu şekilde evlatlarının sıkıntı yaşadığını duyan Urfa’daki ailesi ise adeta kahroldu. Aileyi en çok üzen ise yıllardır sıra beklediği Antalya’daki hastanenin iki kez üst üste 5 gün aralıklarla arayıp uygun böbreğin bulunduğunu ve naklin yapılabileceğini bildirmesi oldu.

 

KİŞİSEL BAKIMINI YAPAMIYOR

Murat Arıcı, bakımı konusunda yardıma muhtaç birisi. Kendisi tek başına kişisel bakımını ve beslenmesini yapamıyor. Beslenmesinin de diyet şeklinde olması gerekiyor. Biri kardeşinden biri de hayatını kaybeden bir kişiden olmak üzere daha önce iki kez böbrek nakli yapılan Murat Arıcı, buna rağmen iyileşemedi. 17 yıldır diyaliz makinalarına bağlı yaşıyor. Cezaevinde bulunduğu 20 gün içerisinde 45 kilodan 37 kiloya düştü. Babası; Cumhurbaşkanı, Başbakan, Adalet Bakanı ve BİMER’e oğlunun ölmek üzere olduğunu anlatmasına rağmen kimse olumlu yanıt vermedi. Gelen yanıtlarda kendilerinin bir şey yapamadığı, yetkinin Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığında olduğu kaydedildi.

 

‘GEÇ OLMADAN DERDİMİZİ ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Doğuştan kronik böbrek yetmezliği hastası ve yatalak olan 33 yaşındaki Murat Arıcı, iddiaya göre bir kişiyi sağ bacağından bıçaklayarak ölümüne sebep olmak istediği için mahkum edildi. Bu iddia sonucu 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Murat Arıcı’nın 30 ay hapis yatması gerekiyor. Baba Celal Arıcı, oğlunun yatalak olduğunu, böyle bir yaralama olayına girmediğini, ancak avukatın ve kendilerinin ilgilenememesi sonucu mahkemeden böyle bir sonuç çıktığını belirtti. Altı çocuk babası Celal Arıcı, “Biz avukata güvendik. Yargılanma süreci ile ilgili hiç bilgilendirilmedik. Bir gün tesadüfen oğlumun hapis cezasına çarptırıldığını öğrendik. Doğrusu oğlum yatalak olduğu için böyle bir mahkumiyetin çıkacağını aklımızın ucundan geçirmezdik. Tüm devlet büyüklerine çok geç olmadan derdimizi anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

 

‘BAKIMINI BEN YAPIYORDUM’

Kardeşi Mehmet Arıcı ise, şöyle konuştu: “Murat ağabeyime ben bakardım. Kendi ihtiyaçlarını gideremezdi. 20 gün önce cezaevine düştükten sonra çok sıkıntı çekti. İçeride kim bakabilir ki? Daha serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı, Başbakan, Adalet Bakanı ve BİMER’e yazılar yazıp derdimizi anlatmaya çalışırken, dün Cizre Kapalı Cezaevinden beni arayıp ‘kardeşiniz bu cezaevine gönderildi’ dediler. Adeta şok oldum. Haftada üç kez diyalize girmesi gerektiğini söyledim. İlgileneceklerini söylediler. Ama bugün haber aldım, Cizre Devlet Hastanesindeki diyaliz merkezinde yer olmadığı için 50 kilometre uzaklıkta bulunan Şırnak’a rink aracı ile götürmüşler ağabeyimi. Çok üzülüyoruz. Kendisi 45 kilodan 37 kiloya düştü. Doğuştan böbrek yetmezliği olduğu için boyu 1 metre 40 santim. Beslenmesi diyet şeklinde olmalı. Urfa cezaevindeyken bunu söyledik ama diyet yemek eline geçmedi her gün kek ve bisküvi ile karnını doyurmaya çalışıyordu. Urfa Cezaevindeyken iyi yada kötü haber alabiliyorduk, ilgilenebiliyorduk. Cizre’de kaldığı sürece ne yapabiliriz? Urfa Cezaevindeyken derdini müdüre çok anlatmak istedi ama müdür bir türlü görüşmeyi kabul etmedi. Bugüne kadar yazıştığımız devlet büyükleri ağabeyim Murat’ın durumuna Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının karar verebileceğini belirtti. Ancak Urfa da ilgilenmiyor. Bir hafta önce beş gün aralıklarla böbrek nakli için sıraya girdiği hastane aradı ‘gelin böbrek bulundu naklini yapalım’ diye ama mahkum olduğu için yapamadık. Ağabeyimin serbest bırakılmasını istiyoruz. Böbrek nakli yapılamadığı için bugün yarın cezaevinde ölebilir.”

MAZLUMDER’e de başvuran Arıcı ailesi, evlatlarının Urfa Cezaevine geri getirilmesi için destek arayışı sürdürüyor.

Kaynak: İpekyol Haber, 25 Haziran 2013

murat arıcı

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.393 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: