Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

EYLEMDE SAĞLIK: Yaralananlar ve Sakatlananlar (haber listesi)

Gezi Parkı Eylemlerine yapılan sert müdahaleler sonucu yaralanan ve sakatlananlara dair basından derlenen bilgileri aşağıda bulabilirsiniz :

Hürriyet / Pınar KARAHAN/21 Haziran 2013GEZİ PARKI BİLANÇOSU

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Gezi Parkı’’nda başlayıp ülke geneline yayıyan olaylarda bugüne kadar 4 kişinin can verdiğini, 4 kişinin hayati tehlikesinin devam ettiğini 11 kişinin de gözünü kaybettiğini açıkladı.

TTB, hastane kayıtlarına göre 60’ı ağır 7832 yaralının getirildiğini bildirdi. TTB Merkez Konseyi Üyesi Osman Öztürk, “Bu liste sadece 13 ilde hastanelere ve revirlere başvuranlardan belirleyebildiğimiz verilerden oluşuyor. Gerçek sayı çok daha fazla” dedi.

TTB Taksim Gezi Parkı eylemleri ve sonrasında ülke geneline yayılan eylemlerde neredeyse tamamı polisin uyguladığı şiddet sonucu oluşan sağlık sorunlarının ve ölümlerin listesini açıkladı. Olaylar sırasında yaralanan ve hastanede tedavileri süren 4 kişinin de hayati tehlikesinin devam ettiği açıklandı. 11 kişi sıkılan biber gazı fişeğinin isabet etmesi sonucu gözünü kaybederken, 20 kişi kafa travması geçirdi. 1 kişinin de dalağı alındı.

Nedenleri: Biber gazı, plastik mermi ve darp

Türk Tabipler Birliği kayıtlarına göre başvurular biber gazına bağlı yüzeysel yanık, solunum sıkıntıları, astım krizi, epilepsi atakları, yakından atılan biber gazı kapsülleri, plastik mermiler ve darpa bağlı kas-iskelet sistemi yaralanmaları, yumuşak doku zedelenmeleri, kesiler, yanıklar, basit kırıklardan sekel bırakacak ciddiyete sahip açık/kapalı kırıklar, kafa travmaları, plastik mermilerden kaynaklı görme kayıplarına varan göz problemleri ve karın içi organ yaralanmalarından oluşuyor.

4 kişi hayatını kaybetti
– 21 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş, 2 Haziran 2013 tarihinde İstanbul’un Ümraniye İlçesi’nde eylemcilerin arasından geçmeye çalışan bir aracın altında kalarak yaşamını yitirdi.
– 3 Haziran 2013 tarihinde Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında 22 yaşındaki Abdullah Cömert hayatını kaybetti. Yapılan otopside ölümün başa alınan iki darbe ile gerçekleştiği belirtildi.
– Adana’da ise 5 Haziran 2013’te alt geçit köprüsünden düşen Komiser Mehmet Sarı ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
– 1 Haziran’da Ankara’daki eylemlerde ortaya çıkan kamera kayıtları sonucu bir polis memurunun silahından çıktığı ileri sürülen kurşunla ağır yaralanan Mehmet Ethem Sarısülük (26) hayatını kaybetti.

Yaşam mücadeleleri sürüyor
– Berkin Elvan: Okmeydanı’nda çevik kuvvetin attığı gaz bombası fişeğiyle başından ağır yaralanan 14 yaşındaki Elvan, altı gündür yoğun bakımda. İki kez ameliyat oldu.
– Lobna Al Lamii: 31 Mayıs’ta Taksim’de polisin eylemcilere müdahalesi sonucu başından ağır yaralanan Filistin asıllı Türk vatandaşı 34 yaşındaki Al Lamii, 23 gündür yaşam mücadelesi veriyor. Al Lamii’nin ailesi sosyal medyadan, “Lobna’nın yaralanma anını gösteren görüntü, olayı gören, bilen, duyan, doğrudan tanıklık etmiş biri varsa lütfen bize ulaşsın” çağrısında bulundu.
– Ali İsa Korkmaz: 2 Haziran’da Eskişehir’de bir grubun saldırısına uğrayarak beyin kanaması geçiren 19 yaşındaki Korkmaz ise, hala solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi veriyor.
– Dilan Dursun: Ethem Sarısülük’ün cenazesinde başına gaz bombası fişeği isabet eden üniversite öğrencisi Dursun, iki gün önce yoğun bakımdan çıkarıldı ancak tedavisi devam edecek.

kaynak: hürriyet gündem, 21 Haziran 2013

Gezi Parkı eylemlerinde yaralanan Dilan Dursun’un bilinci açıldı

20.06.2013 14:43:27

Bilinci açılan Dilan’ın yanına giden babası Kazım Dursun kızının kendisine ‘baba’ dediğini ve durumunun gittikçe daha iyiye gittiğini söyledi

T24

16 Haziran’daki Gezi eylemlerinde polisin attığı gaz bombası kafasına isabeten eden ve ağır yaralanan Dilan Dursun’un bilinci açıldı. Dün doktorların yaptığı tetkiklere olumlu cevap veren Dilan bugün yoğun bakımdan çıkarıldı. Bilinci açılan Dilan’ın yanına giden babası Kazım Dursun kızının kendisine ‘baba’ dediğini ve durumunun gittikçe daha iyiye gittiğini söyledi.

Radikal’den Mehmet Bilber’in haberine göre, 16 Haziran’da Sıhhıye çok katlı otopark yakınlarında polisin attığı gaz bombası ile ağır yaralanan ve hastaneye kaldırılan Dilan ameliyata alınmıştı. Daha sonra yoğun bakıma alınan Dilan 4 gündür uyutuluyordu. Pazar gününden bu yana doktorları tarafından hala hayati tehlikesi devam ettiği belirtilen Dilan’ın bugün bilinci açıldı. Yoğun bakımdan çıkarılan Dilan özel odaya yerleştirildi. Halen tam olarak konuşamayan Dilan ilk olarak anne ve babasıyla görüştürüldü. Babası Kazım Dursun kızının ‘anne’ ve’baba’ diyerek kendisini tanıdığını, durumunun gittikçe daha iyiye gittiğini söyledi. Dilan’ın yoğun bakımdan çıkarılarak alındığı özel odada tedavisine devam ediliyor.

Kaynak: t24, 20 Haziran 2013

 

Boğaziçi Caz Korosu da isabet aldı

Zülal ATAGÜN / İSTANBUL 17 Haziran 2013
BOĞAZİÇİ KOROSU DA İSABET ALDI

Kadıköy’den Taksim’e yürümek isteyen grubun arasında bulunan Boğaziçi Caz korosu üyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisiliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi Şafak Küçüksezer (20), Altunizade’de kafasına isabet eden gaz bombası kapsülüyle yaralandı.

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altında olan Küçüksezer’in durumuyla ilgili bilgi veren koro şefi Masis Aram Gözbek şunları söyledi: “Kafasında baret olmasına rağmen kafasının arkasında açık kalan kısma atılmış gaz bombası kapsülü. Polis 3-4 metreden hedef almış. Dolayısıyla bir kaza değil, cinayet teşebüssü olduğunu düşünüyoruz. Şu an bilinci açık, birkaç gün daha hastanede kalacak.”

Hürriyet Gündem, 17 Haziran 2013

Taksim’de Yaralanan SODAP Üyesi Okan Göçer’in Hayati Tehlikesi Sürüyor
“Bedel Ödedik, Bedel Ödeteceğiz!”

2 Haziran günü saat 13.00’de İHD İstanbul Şubesi’nde SODAP tarafından yapılan açıklamada, 1 Haziran Cumartesi günü İstiklal Caddesi’nde polisin hedef gözeterek attığı gaz bombasının kafasında patlaması sonucu ağır yaralanan Okan Göçer’in hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi.
Basın toplantısında ilk sözü alan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Ümit Efe, Taksim’de son günlerde yaşanan olaylarda çok sayıda insanın ciddi şekilde yaralandığını ve yaralanmaların çoğunun polislerin gaz kapsüllerini atarken doğrudan insanları hedef alması sonucunda gerçekleştiğini belirtti. Efe ayrıca yaralıların durumunu takip ettiklerini ve gerekli hukuki işlemleri yapacaklarını da belirtti. Ardından Sevtap Akdağ SODAP adına basın açıklamasını okudu. Okan Göçer’in abisi Onur Göçer de söz alarak kardeşinin durumu hakkında bilgi verdi. Onur Göçer, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tutulan kardeşi Okan’ın hayatı tehlikesinin sürdüğünü belirtti. Son olarak söz alan SODAP Temsilcisi Mert Büyükkarabacak da konuşmasında demokrasi, özgürlük ve barışın halklarımızın ortak direnişiyle geleceğini vurguladı. 23 yaşındaki Okan Göçer Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde yaşıyor. İşçi olan Göçer, SODAP saflarında mücadele veriyor.
SODAP tarafından yapılan açıklama şöyle:

Basına ve Kamuoyuna,

1 Haziran Cumartesi günü, Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesi ile başlayan olaylarda sergilenen polis vahşetini protesto etmek ve Gezi Parkı’nı korumak amacıyla Taksim’e ulaşmaya çalışan halka yönelik polis saldırısında çok sayıda insanımız yaralandı. Bu yaralanmaların önemli bir kısmı polisin gaz kapsüllerini, çoğu yakın mesafeden, doğrudan insanların bedenlerini hedef alarak sıkması sonucunda gerçekleşmiştir. Bu şekilde yaralananlardan birisi de platformumuzun üyesi Okan Göçer’dir. Gebze’de ikamet eden, 23 yaşındaki Okan Göçer, Galatasaray Lisesi önünde, saat 15.00 civarı, polislerin attığı gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucunda ağır bir şekilde yaralanmıştır. Kafatası kemiği parçalanmış ve beyin kanaması geçirmiştir. Ayrıca yüzünde ağır yanık oluşmuştur. Şu anda Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda bulunmakta ve hayati tehlikesi sürmektedir.

Arkadaşımız hastanedeyken, polis hastaneye gelerek doktorlara, yaralanmanın taşla gerçekleştiği yönünde rapor tutmaları için baskı yapmıştır. Ancak doktorlar yaralanmanın yakın mesafeden çarpan gaz kapsülü sonucu gerçekleştiğini kayıt altına almışlardır.

Okan Göçer’in sağlık durumu ciddiyetin korumaktadır. Bu durumdan tamamen İstanbul Valiliği ve AKP hükümeti sorumludur. Halka hunharca, haince saldıranların bir an önce görevden alınmasını ve yargılanmasını talep ediyoruz. Halka bu zulmü reva görenler tarihin adaletinden kaçamayacaklardır.

Sodap.org

04 Haziran 2013 Salı 18:44

Başına gaz bombası isabet eden protestocu Vedat Oğuz’un sağlık durumuyla ilgili hastane açıklama yaptı.

Başına gaz bombası isabet eden Vedat Oğuz'a ne oldu

 Antalya Gazi Bulvarı’nda Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemcilere destek olmak amacıyla düzenlenen gösterilere katılan ve sağ gözüne gaz bombası kapsülü isabet eden 18 yaşındaki Vedat Oğuz, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde ameliyat edildi.

Açık Öğretim Lisesi 3. sınıf öğrencisi Vedat Oğuz’un tedavisini yürüten Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cemil Apaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ameliyat edilen gencin göz yuvarındaki kemiklerin zedelendiğini, göz içinde de ciddi doku kayıpları olduğunu kaydetti.
Oğuz’un burun kemiklerinde de kırıklar olduğunu vurgulayan Apaydın, kırık kemiklere müdahale yapılabilmesi için hastayı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’na sevk etiklerini bildirdi.
TEKRAR GÖRME İHTİMALİ DÜŞÜK
Prof. Dr. Apaydın, şöyle konuştu:
“Ciddi doku kaybı mevcut. Yoğun kanaması var. Görme ihtimali çok düşük. Bizim çabamız, gözün yerinde kalması. Gözün oradan alınma ihtimali de var. Ama biz boş kalmasın, acaba onarılabilir mi diye gözü diktik ve bekliyoruz. Tekrar görme ihtimali düşük.”

GAZ BOMBASI KAPSÜLÜ İSABET EDEN GENÇ GÖZÜNÜ KAYBETTİ

Antalya’daki gösterilerde polisin ateşlediği gaz bombası kapsülünün isabet ettiği 18 yaşındaki Vedat Oğuz gözünü kaybetti. Tedaviyi sürdüren Prof. Dr. Cemil Apaydın, 5- 6 metreden atılan fişeğin Vedat Oğuz’un gözünü kaybetmesine neden olduğunu açıkladı.

GAZ BOMBASI KAPSÜLÜ İSABET EDEN GENÇ GÖZÜNÜ KAYBETTİ

Taksim Gezi Parkı eylemcilerine destek amacıyla Antalya’da Cumartesi gecesi yapılan eylemde 200 kişilik grup Ak Parti binasının bulunduğu Çevreyolu üzerine gelerek, burada barikat kuran polise motolof kokteyli ve taşlarla saldırdı. Bunun üzerine polis de tazyikli su ve gaz bombasıyla karşılık verdi.

Gösteri ve müdahale sırasında 18 yaşındaki Vedat Oğuz’un gözüne, yakın mesafeden ateşlenen gaz bombası kapsülü isabet etti. Yüzü kanlar içinde kalan ve yere yığılan Oğuz için göstericilerle polis çatışmayı durdurdu. Olay yerine gelen ambulansa konulan Vedat Oğuz Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı.

HAYATİ TEHLİKESİ SÜRÜYOR

Tedaviyi yürüten Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cemil Apaydın, 5- 6 metreden atılan fişeğin Vedat Oğuz’un gözünü kaybetmesine neden olduğunu açıkladı. Oğuz’un göz çevresindeki kemiklerin ve burnunun kırıldığının tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Apaydın, göz ve kulak burun boğaz uzmanları ile plastik cerrahların birlikte gerçekleştirdiği ameliyat sonucunda Vedat Oğuz’un sağ gözünün görme yetisini tamamen kaybettiğinin belirlendiğini, tedavinin gözü yerinde tutmaya çalışmak olarak devam ettiğini kaydetti. Sürecin başarılı geçmemesi halinde 6 ay sonunda gözün alınarak yerine protez göz takılacağı bildirildi.

AİLE YASAL SÜREÇ BAŞLATIYOR

Baba Abdülkerim Oğuz, oğlunun olay günü arkadaşları ile gezmeye gittiğini belirterek şöyle dedi:

“Bu olaylara nasıl karıştı, neden oradaydı bilemiyorum. Biz oğlumuzdan hastaneye kaldırıldıktan sonra haberdar olduk. Onu hastaneye getirenler polisin yakın mesafeden hedef gözeterek ateş ettiğini söylüyor. Oğlum gencecik yaşında gözünü kaybetti. Bunun sorumlularının hesap vermesini istiyorum. Avukatlar vasıtası ile savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.”

Hürriyet, 4 Haziran 2013

*

Gazi’de bir ağır yaralı daha – 8 Haziran

Gazi Mahallesi’nde dün Turan Akbaş’ın ağır yaralanmasının ardından, bugün de yine kafasına gaz bombası gelen 19 yaşındaki Murat Çetinkaya yaralandı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Haziran 2013 Cumartesi, 00:35

İSTANBUL- Gazi Mahallesi’nde polisin saldırısında bir kişi ağır yaralandı.

Polisin attığı gaz bombası kapsülü, 19 yaşındaki Murat Çetinkaya’nın kafasına isabet etti. Ağır yaralanan Çetinkaya, özel Toplum Tıp Merkezi’ne kaldırıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan Çetinkaya’nın beyin travması geçirdiği belirtildi. Çetinkaya’nın hastaneye sevk edilmesi için ambulans bekleniyor. Ambulansın 45 dakikadır gelmediği öğrenildi.

Gazi Mahallesi’nde dün de polisin hedef gözeterek attığı gaz bombası kapsülü 27 yaşındaki Turan Akbaş’ın kafasına gelmişti. Ağır yaralanan Akbaş’ın Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi sürüyor.

Bu arada, Gazi Mahallesi’nde çatışmalar sürüyor.

http://www.etha.com.tr/Haber/2013/06/08/guncel/gazide-bir-agir-yarali-daha/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 247.880 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: