Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Nakil Faciasında İhale Benzincide

Beş mahkûmun yandığı olayda ek bilirkişi raporu, hakkında daha önce takipsizlik kararı verilmiş akaryakıt şirketini yüzde 50 asli kusurlu buldu.
Nakil faciasında ihale benzincide

Haber: İSMAİL SAYMAZ

Kayseri’de beş mahkûmun öldüğü cezaevi aracı yangınında çıkan ek bilirkişi raporu, soruşturmanın eksik yürütüldüğünü ortaya çıkardı. Davaya bugün devam edilecek.
İstanbul Metris Cezaevi’nden 11 Eylül 2011’de yola çıkan cezaevi nakil aracı yedi il ve beş ilçe dolaşıp beş günde 3 bin 166 kilometre kat ettikten sonra, motorundaki arıza nedeniyle 16 Eylül’de tutuşmuştu. Araçta elleri kelepçeli halde bulunan beş mahkûm ve tutuklu yanarak ölmüştü. Sürücü Cafer Sarı ve araçta görevli komutan İsmail Bostan hakkında ‘taksirle adam öldürmeye sebebiyet’ iddiasıyla Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde dava açılmıştı.
Mahkeme, kazanın meydana gelmesinde kastı veya ihmali olanların kusur yüzdesinin tespiti için Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği’nden ek bilirkişi raporu istemişti. Prof. Dr. Yakup İçindur, Prof. Dr. Mustafa Sahir Salman ve Doç. Dr. İhsan Batmaz tarafından hazırlanan 20 Mayıs tarihli rapor nihayet mahkemeye ulaştı. Raporda, yangının standart dışı yakıt ve soğutma sistemi arızası gibi motordaki eksik bakımlar nedeniyle meydana geldiği sonucuna varıldı.
Rapora göre standart dışı yakıt ikmali yapan Elazığ Çayda Çıra adlı satış istasyonu yetkililerinin yüzde 50 asli ve araç komutanının yüzde 20 asli, aracın alım şartnamesini hazırlayanlar ve araç bakım ve onarımından sorumlu servis yetkililerinin yüzde 10’ar, araç komutan yardımcısı ve şoförün de yüzde 5’er tali kusurlu olduğu saptandı.
Mahkûm ailelerinin avukatı Necdet Edemen, yüzde 50 kusurlu bulunan akaryakıt şirketinin soruşturma başlarken aklandığını kaydederken, acil çıkış kapısını aracı yanlış noktasına yapan Adalet Bakanlığı ’na da olması gerekenden daha az kusur tayin edildiğini belirtiyor. Edemen savcılığın ek bir dava açtırabileceğini ifade ediyor.

Radikal, 19 Haziran 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 254.936 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: