CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

EYLEMDE SAĞLIK: 5000 yaralı! Ethem Sarısülük’ü vuran polis açıklanmalı!

Gezi Parkı Direnişi: Türk Tabipler Birliğine göre 5.000 yaralı 7.000′den fazla gazdan etkilenen var…

Ankara’da bir gencin vurulmasıyla ilgili soruşturmada bilirkişi, doğrudan ateş edildiğine dikkat çekti. Savcı Emniyet’ten ateş eden polisi istediTürk Tabipleri Birliği ‘ne göre Gezi Parkı eylemlerinde Türkiye genelinde 5 bin kişi yaralandı, 7 bin kişi biber gazından etkilendi. Birlik, biber gazının astım ve hipertansiyon riskini tetiklediğini öne sürdü. Tüketici Hakları Derneği de Ankara’da kullanılan biber gazı için suç duyurusunda bulundu. Eylem sırasında ağır yaralanan ve bugün beyin ölümü gerçekleşen Ethem Sarısülük’ün ailesi de polisin bulunamamasına tepki gösterdi.

‘O polisin adını verin!’

Ankara’da bir gencin vurulmasıyla ilgili soruşturmada bilirkişi, doğrudan ateş edildiğine dikkat çekti. Savcı Emniyet’ten ateş eden polisi istedi…

26 yaşındaki Ethem Sarısülük, gösterilerin ilk günlerinde Kızılay’da Yeni Karamürsel’in önünde başından yaralandı. Arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılan Sarısülük’ün başında plastik mermi ya da gaz bombası fişeği olamayacak bir metal cisim olduğu tespit edildi. Ancak Sarısülük’ün ameliyat olması halinde hayatını kaybetmesi riskinin yüksek olduğunu değerlendiren doktorlar, yoğun bakımda tutma kararı aldı. Sosyal medyada beyin ölümü gerçekleştiği iddiasına karşın avukatı Bayraktar, beyin ölümünün gerçekleşmediğini söyledi.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten savcı Veli Dalgalı, olay yerinde keşif yaptı. Keşfe olayın üç tanığı ve avukat Bayraktar da katıldı. Yaklaşık 4 saat süren incelemelerin ardından savcı ve bilirkişi heyeti, olay yeri keşif tutanağını hazırladı.

‘Hedef alarak ateş edildi’

Savcı düğmeye bastıKeşif tutanağında, emekli asker olan tanık, “Sarısülük’ün kalabalığın içinde olduğu sırada, Çevik Kuvvet’ten üniformalı bir polisin ateş ettiğini gördüğünü” anlattı. Emekli asker tanık, “aynı polisin, birkaç el ateş ettiğini ve Sarısülük’ün yere düştüğünü” söyledi.

Savcı, bilirkişilerden merminin sekerek Sarısülük’e gelebileceği bir konum olup olmadığını sordu. Bilirkişiler ise merminin sekebileceği bir konum bulunmadığını bildirdi. Bilirkişilerden kapsamlı rapor isteyen savcılık, Emniyetten de hem görüntüleri hem de ilgili polis memurunun ismini istedi. Ancak bu talebe Emniyet’ten 6 gün geçmesine rağmen henüz yanıt gelmedi.

Tanık: Polis silahla vurdu

Olayın tanıklarından İsmail Kızılçay, Sarısülük’ün Çevik Kuvvet polisi tarafından Güvenpark ve YKM arasında kalan yolda vurulduğuna tanık olduğunu söylemişti. Kızılçay, “Alandan geçerken vurulan arkadaşa çevik kuvvet tarafından ateş edildiğini gördüm. Arkadaş yere düşünce 112’yi arattırdım. Yoldan ambulans geçiyordu, durdurduk ve yaralı şahsı hastaneye götürdük” demişti.

Ateş eden tek bir polis

Avukat Bayraktar, VATAN’a yaptığı açıklamada, savcılığın kamera görüntülerini birleştirdiğinde tek bir polisin, bulunduğu gruptan ayrılarak ve kalkanını yere bırakarak göstericilerin üzerine yürüdüğünü, önce bir kişiye tekme attığını ve ardından da havaya ve göstericilerin üzerine ateş ettiğinin görüldüğünü söyledi. Tanıkların da Sarısülük’ün vuruluş şeklini ve polis tarafından vurulduğunu anlattığını belirten Bayraktar, “Yetkili Emniyet amirleri aradan geçen sürede bu ismi bildirmediği için suçu ve suçluyu koruma suçunu işliyor” dedi.

Kaynak: 7 24 hukuk

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 12 Haziran 2013 by in Uncategorized and tagged , , , .

Sayaç

  • 276.551 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: