Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

BDP, hasta mahpuslar listesini Adalet Bakanlığı’na sundu, Gül ile görüşme bekleniyor

T24 12.06.2013 14:45:10

Meclis Çözüm Komisyonu’nun BDP’li üyesi Hüsamettin Zenderlioğlu, sadece KCK tutukluların değil diğer suçlardan hasta mahkumları da belirlemeye çalıştıklarını söyledi

T24 Hülya Karabağlı / Ankara

BDP, hasta tutuklu ve hükümlüler için çift koldan çalışma yürütüyor. Adalet Bakanlığı’na önceki gün 413 hasta tutuklu ve hükümlünün listesi sunuldu. Meclis Çözüm Komisyonu, Ankara Sincan Cezaevi’nden sonra Bolu, Diyarbakır, Kocaeli Kandıra, Tekirdağ ve İzmir Şakran Cezaevi’nde hasta ve ağır hasta tutuklu  ve hükümlüleri yerinde tespit edecek.  Komisyonun BDP’li Üyesi Hüsamettin Zenderlioğlu, cezaevi incelemelerinde sadece KCK’lıları değil diğer suçlardan tutuklu ve hükümlü hastaları da belirlediklerini söyledi.  BDP,  hükümetten, ağır hasta mahkumların tahliye edilmesini ve bunlarla ilgili yasalarda bir düzenleme yapılmasını istiyor.

Çözüm Komisyonu yarın 13 Haziran günü Bolu Cezaevi’nde olacak. Komisyonu elinde hazır bir liste var. Ancak, tespit edilemeyen bir çok tutuklu ve hükümlünün de olduğu tahmin ediliyor.

BDP, çözüm sürecinin ikinci ayağı olarak gösterdiği ‘demokratikleşme ‘ kapsamında önceki gün de Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e çeşitli yasalarda 100 maddede değişiklik istediklerini  söylemişti.

T24

BDP 6 Haziran’da hapisteki hastalarla görüşmüştü:

TBMM’de kurulan Barış ve Çözüm Komisyonu, hasta tutuklu hükümlüleri ziyaret etmek için cezaevlerine gitti

T24

Helin Alp / Ankara

 

Cezaevlerindeki hasta tutuklu ve hükümlüleri ziyaret edecek olan BDP’li Barış ve Çözüm Komisyonu üyesi Hüsamettin Zenderlioğlu, “Barışın ilk basamağı cezaevinde, hükümetle ortak çalışmalarımızın sonucu olarak hasta tutuklu ve hükümlüleri ziyaret edeceğiz” dedi.

Meclis’teki Çözüm ve Barış Komisyonu iki üyesi ile cezaevine gitti. Vekiller, Sincan cezaevinde bulunan Kemal Ertürk, Zeynel Karabulut, Adnan Uysal, Selmani Özcan, Bedri Ürün, Abdulsamet Çelik, Masan Alkış, Özlem Kart, Hamit Babat, Hacı Sincar, Erol Zavar, Deniz Yıldız ve bugün ameliyat olan Abdurrahman Bayhan ağır hasta hükümlü ve tutukluları ziyaret etti.

TBMM’de kurulan Barış ve Çözüm Komisyonu, hasta, tutuklu hükümlüleri ziyaret etmek için cezaevlerine gitti. İlk ziyaret Sincan F Tipi Cezaevine yapan komisyon sırasıyla Bolu, Kandıra, Tekirdağ, Şakran ve Diyarbakır cezaevlerine gidecek.

Çözüm Komisyonu üyesi AKP’li Mehmet Metiner ve BDP’li Hüsamettin Zenderlioğlu Sincan F Tipi’ndeki tutuklu ve hükümlülerle görüşmek üzere cezaevine gitti.

Geçen hafta Adalet Bakanlığı ile görüşerek cezaevindeki hasta tutuklu ve hükümlüler için Çözüm Komisyonu olarak devreye girmek istediklerini söyleyen BDP’li Zenderlioğlu “Hükümet ile birlikte barışın ilk basamağını cezaevinde başlatmak istiyoruz” dedi.

Barış ve Çözüm Komisyonu olarak hasta ve tutuklu hükümlülerle görüşerek cezaevlerindeki koşulları izleyecek.

Komisyon 10 gün önce Adalet Bakanlığı ile görüşerek cezaevleri ile ilgili ortak bir yol planı hazırladı. Komisyon her hafta Cuma günü hasta ve tutukluların olduğu bir cezaevine gidecek. Komisyon üyesi BDP’li Zenderlioğlu T24’e konuştu.

Zenderlioğlu şunları söyledi:

“Barışın ilk basamağı cezaevinde, hükümetle ortak çalışmalarımızın sonucu olarak hasta tutuklu ve hükümlüleri ziyaret edeceğiz. 121 ağır olan 108’i acil olmak üzere 230 hasta tutuklu ve hükümlü için hasta tutsaklara özgürlük istiyoruz. Hükümet cezaevindeki tutuklular için hazırlık yapıyor. Cezaevindeki tutukluların bazılarının hijyenik ortamda tedavileri yapılacak. Hasta tutsakların talepleri için en yakın sürede bir çare olmamız gerekiyor. Vakit varken daha iyi tedavi olmalarını sağlayabiliriz. Adalet Bakanlığı tutuklu ve hasta mahkûmların tahliye olmaları için gerekli prosedürleri hızlandırıyor. Yakında Cumhurbaşkanı ile diyaloga geçecek.”

T24, 6 Haziran 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 12 Haziran 2013 by in Hapishanede Hasta Hakları and tagged , , , .

Sayaç

  • 254.936 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: