Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Diyarbakır’da133 kurum hasta mahpuslar serbest bırakılsın dedi

Pazar, 02 Haziran 2013 06:42 tarihinde yayınlandı.

Cezaevinde bulunan hasta tutsaklara dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır’da bulunan 133 sivil toplum örgütü, ortak bir açıklama yaparak, hasta mahpusların bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Kurumlar adına açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, açıklamada adı geçen tüm kurumlarla birlikte Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu’na içerisinde hasta mahpusların isimlerinin yer aldığı bir mektup göndererek, hastaların durumuna dikkat çekeceklerini söyledi.

DİYARBAKIR- İHD Diyarbakır Şubesi’nin çağrısı üzerine bir araya gelen Diyarbakır’daki 133 sivil toplum örgütü hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde bir araya gelerek kitlesel bir açıklama yaptı. Aralarında insan hakları kuruluşları, sendikalar, dernekler, meslek odaları, işveren oda ve derneklerinin bulunduğu sivil toplum örgütlerinin açıklamasına BDP Eşbaşkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, BDP Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP eski İl Başkanı Fırat Anlı, BDP’li yöneticiler ve DTK üyeleri de katılarak destek verdi.

“Cezaevlerinden bir ağıt daha yükselmeden…” yazılı pankartın taşındığı açıklamada, ayrıca cezaevinde bugün kadar yaşamını yitiren hasta mahpusların isimlerinin yer aldığı dövizler açıldı.

133 sivil toplum örgütü adına konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, bugün önemli bir adım atarak Diyarbakır’da bulunan tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya geldiğini ve burada yapacakları açıklamanın ardından açıklamalarını bir mektup halinde Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu’na göndereceklerini söyledi.

4 AYDA 4 HASTA MAHPUS ÖLDÜ
Türkiye cezaevlerinde yaşanan en büyük sorunlardan birinin de hasta mahpusların içinde bulunduğu durum ve yetkili organların bu duruma karşı içinde bulundukları duyarsızlık olduğunu belirten Bilici, “Bu nedenle ağır hasta olan ve ölümün sınırında bulunan hasta mahpuslar bir bir ölüyor. İşte son 4 ay içerisinde ölen 4 hasta mahpusun künyesi; Şahabettin Yücel: Akciğer kanseri. Cezaevinde kalamayacağına dair raporu vardı. Tutuklu bulunduğu Ermenek Cezaevi’nden kaldırıldığı Ankara Numune Hastanesi’nde 8 Şubat tarihinde öldü. Hacı Nasır: Gırtlak kanseri. Cezaevinde kalamayacağına dair raporu vardı. Metris Cezaevi’nden kaldırıldığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 21 Mart tarihinde öldü.

İrfan Eskibağ: 41 yaşında. Bağırsak Kanseri. Cezaevinde kalamayacağına dair raporu vardı. 7 Mayıs tarihinde Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde öldü. Gürgün Kurt: 63 yaşında. Yüzde 50 felçli. Cezaevinde yaşamını idame ettiremeyeceğine dair raporu vardı. 20 Mayıs tarihinde Ahlat Cezaevinde öldü. Bu isimler sadece 2013 yılı içerisinde yaşamını yitiren hasta mahpuslara ait. Önceki yıllarda onlarca hasta mahpus aynı akıbete maruz kaldı. Mehmet Aras, Latif Bodur, Mahmut Karataş, Mahmut Çakan, Nurettin Soysal, Gülay Çetin bunlardan sadece birkaçı” diye konuştu.

‘CEZAEVLERİ ÖLÜM EVLERİ HALİNE GELİYOR’
Şimdi yüzlerce mahpusun ölümle burun buruna olduğunu hatırlatan Bilici, “Sağlıklı bir tedavi ortamı olmadığı için cezaevleri ölüm evleri haline geliyor. Ölüm sınırında olan çok sayıda ağır hasta mahpus, tüm girişimlere rağmen serbest bırakılmıyor. Cezaevlerinde hasta mahpus sayısı her geçen gün artarken, mevcut hastaların sayısı ise ölümler nedeniyle her geçen gün azalıyor. Yaşamları pamuk ipliğiyle bağlı ağır hasta mahpuslara ilişkin olarak Adalet Bakanlığı’nın duyarsız yaklaşımı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin insana verdiği değerin göstergesidir ve ne yazık ki utanç vericidir” dedi.

‘CEZAEVLERİNDE İNSANLARIN ÖLMESİ TOPLUMSAL BARIŞI ZEDELER’
“Toplumsal barışın konuşulduğu ve buna yönelik çaba sarf edildiği bir dönemde, cezaevlerinde yaşanan hak ihlâllerinin ortadan kaldırılmasının da ‘gerçek bir barış’ın önkoşulu olması gerektiği unutulmamalıdır. Cezaevlerinde insanlar ölüyorsa, bu durum toplumsal barışı zedeleyen önemli bir sorun olarak orta yerde duracaktır” diyen Bilici, taleplerini şu şekilde sıraladı:

“*Cezaevlerinde barınan mahpusların evrensel hukuk çerçevesinde ve en temel insan hakları esas alınarak yaşam koşulları düzenlenmeli; şiddet, işkence ve kötü muamele uygulamaların önüne geçilmelidir.

*Hasta mahpusların kalan yaşam sürelerini hastanelerin mahkûm koğuşlarında geçirmesi ve yakınlarından uzak tutulması; hastaların psikolojilerinin bozulmasına, kötü beslenmelerine, vücut dirençlerinin zayıflamasına neden olacaktır. Tüm bu durumların yaşamsal tehlike yaratacağı unutulmamalıdır.

*Cezaevlerinde kişisel bakımlarını yerine getiremeyecek derecede fonksiyon kaybı olanlarla, ölümcül hastalıkları bulunan hastaların tahliye kararları konusunda titizlikle ve hızla karar verilmelidir.

*Gerek evrensel hukuk ilkeleri, gerek en temel insan hakları, gerekse kamu vicdanı açısından öncelikle ölümcül hastalığa yakalananlar konusunda daha açık ve daha az yoruma yer bırakacak yasal düzenlemeler acilen yapılmalı ve uygulanabilir olmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır.

*İnfazların ertelenmesi hususunda gecikmelere neden olan ve objektif olmayan kararlarda imzası bulunan Adli Tıp Kurumu bir an önce devreden çıkarılmalı, tam teşekküllü devlet hastanelerinin ve üniversite hastanelerinin vereceği raporlar yeterli görülmelidir.”

‘BU UTANCA ARTIK SON VERİN’
Sivil toplum örgütleri olarak bu insanlık suçuna daha fazla ortak olmamak için seslerini yükselttiklerini ifade eden Bilici şunları söyledi: “Tüm bu talepler ışığında tekrardan söylüyoruz ki; Cezaevinden çıkan her tabut, insanlığımızdan bir şeyler alıp götürüyor. Ölen her kişi, bizi insanlığımızdan utanır hale getiriyor. Bu utancın daha fazla büyümesine müsaade etmeyin ve cezaevindeki hasta mahpusları bir önce tahliye edin. Hükümetin çıkarmayı taahhüt ettiği demokrasi paketlerinin arkasında durmasını bekliyor ve bu utanca biran önce son vermesini talep ediyoruz.”

Bilici açıklamanın ardından ellerine yeni ulaştığını söylediği hasta mahpus Abdulsamet Çelik ile ilgili cezaevi arkadaşlarının gönderdiği mektuptan bir paragrafı basın mensuplarına okudu. Mektupta, kan kanseri olan Çelik’in bir an önce tahliye edilmemesi halinde cezaevinde yaşamını yitirebileceği belirtilirken, kamuoyuna da duyarlılık çağrısında bulunuldu.

BEŞTAŞ: ADLİ TIP KURUMU ‘DÜŞMAN HUKUKU’ UYGULUYOR
Bilici’nin konuşmasından sonra, BDP Eşbaşkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş da bir konuşma yaparak, hasta mahpusların içinde bulunduğu duruma dikkat çekti. Cezaevlerinde ölümü bekleyen hasta mahpuslar konusunda iktidarın üç maymunları oynadığını belirten Beştaş, “Biz iktidarın bu infaz sisteminin, cezaevlerine yönelik bu politikaların asla tesadüf olmadığını, bunun bilinçli bir politika olduğunu biliyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde hükümetteki parti bu benim işim değil, yargının işidir diyemez. Şu anda Türkiye’de hasta tutsaklar ölüme giderken, bu kendiliğinden bir ölüm olmayacaktır, bu bir cinayettir. Bunun hukuktaki karşılığı da budur. Adli Tıp Kurumu yüzde 80 engelli olan hastalara bile cezaevinde kalabilir raporu vermektedir. Bu asla bilimsel, tıpta karşılığı olan bir yaklaşım değildir. Adli Tıp Kurumu düşman ceza hukukunun kurumlarından biri olarak bu yaklaşımı göstermektedir. Bir an önce yasal değişiklikler yapılarak, hasta tutsakların cezaevinden salıverilmesini talep ediyoruz” dedi.

Beştaş’ın ardından sırasıyla Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Nahit Eren ve TUHAD-DER Başkanı Sırrı Doğan da birer konuşma yaparak, hasta mahpusların bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Konuşmaların ardından kitle alkışlarla eylemlerine son verdi.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 256.109 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: