Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kalp hastası Cumali Yavuz fenalaştı!

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutsak Cumali Yavuz (22) dün akşam saatlerinde fenalaşması üzerine İskenderun Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Gazetemizin 18 Mayıs’ta “Oğlum gözlerimin önünde eriyor” başlığı ile sayfasına taşıdığı haberde durumu kamuoyuna duyrulan Yavuz’un, kalp rahatsızlığı nedeniyle kullandığı ilaçlardan dolayı mide kanaması geçirdiği belirtildi. Son birkaç aydır sık sık mide kanaması geçiren Yavuz’a son mide kanaması nedeniyle 15 torba kan verilmişti. İskenderun Devlet Hastanesi’nde müşahede altında tutulan Yavuz’un sağlık durumunun kötü olduğu öğrenildi.
Kaynak: Özgür Gündem, 25 Mayıs 2013
Yavuz’un durumunun anlatıldığı 1 hafta önceki haber:

Oğlum gözlerimin önünde eriyor!


ADANA / DİHA
Güncellenme : 18.05.2013 09:10

Hasta tutsaklar ile ilgili bugüne kadar yetkililere yapılan çağrılar sonuçsuz kalırken, kaderlerine terk edilen tutsaklardan birinin daha ölüm döşeğinde olduğu öğrenildi. İskenderun M Tipi Cezaevi’nde tutuklu Cumali Yavuz’un (22) bir yıl önce geçirdiği açık kalp ameliyatı sonrası zorunlu olarak kullandığı ilaçlar nedeniyle sürekli mide kanaması geçirdiği bildirildi. İHD Adana Şubesi ve Adana TUHADER’e yapılan başvuru üzerine öğrenilen bilgilere göre, Yavuz’un sağlık durumunun kritik aşamaya yaklaştığı kaydedildi. Oğlunun açık kalp ameliyatı geçirdiğini söyleyen anne Yavuz, Oğlunun ilaçları kullanmaması halinde kalp krizi geçirebileceğini, kullandığı takdirde ise mide kanaması ile karşı karşıya kalacağını ifade etti. Anne Yavuz, “Oğlum gözlerimin önünde eriyip gidiyor. Yürek mi dayanır buna” dedi. Hasta tutsaklar ile ilgili Adalet Bakanlığı ile temas kurmaya çalıştıklarını ifade eden Adana TUHADER Başkanı Saniye Seçkin de “Tahliyeleri ‘aciliyet’ gerektirenler için biz başvurularımızı yaptık. Ama henüz başvurularımızın karşılığı olmadı” dedi.

‘Sorumlu hükümet ve Adli Tıp’

Her hafta hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılması talebi ile Adalet Bakanlığı ek binası önünde oturma eylemi gerçekleştiren İHD Ankara Şubesi Cezaevi Komisyonu ve TUHAD-FED Temsilciliği, 10’uncu haftalarında bir araya geldi. İHD ve TUHAD-FED açıklamalarında, hasta tutsaklar için yapılan yasal düzenlemenin “aldatmaca” ve “sorumluluktan kaçma” olduğu vurgulanarak, “İrfan Eskibağ’ın ölümünün sorumlusu, ‘Biz yasayı yapalım nasıl olsa Adli Tıp bırakmıyor’ diyen hükümettir. Öleceği çok açık olduğu halde ‘infazı durdurulsun’ raporu vermeyen Adli Tıp’tır” denildi.

Özgür Gündem, 18 Mayıs 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 28 Mayıs 2013 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , .

Sayaç

  • 247.876 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: