Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kanser hastası mahpusu hem dövdüler hem şikayetçi oldular!

Hasta mahkum Taylan Çintay ameliyatından bir gün sonra hapishaneye gönderildi, girişte dövüldüğü için kanaması başladı ve acile kaldırıldı. Çintay hakkında “kendini duvara vurup yaraladı” diye soruşturma başlatıldı!

İstanbul – BİA Haber Merkezi
24 Mayıs 2013, Cuma

Ağır derecede kanser hastası olan 36 yaşındaki hükümlü Taylan Çintay 15 yıldır cezaevinde, bu süre içerisinde mesane kanseri sebebiyle beş kez ameliyat geçirdi.

Çintay, son ameliyatı için kaldığı Diyarbakır Cezaevi’nden Ankara’daki Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevine nakledildi ve Ankara Numune Hastanesi’nde 19 Mayıs’ta ameliyat oldu. 20 Mayıs’ta da taburcu edildi ve Sincan Cezaevi’ne geri yollandı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Sincan Cezaevi’nde kötü muameleye maruz kalan Çintay’la ilgili bugün açıklama yaptı. Gardiyanların, hapishane girişinde Çintay’a çıplak arama yapmak istediklerini ifade eden Zozani, şunları anlattı:

“Çintay gardiyanlara, ‘Yeni hastaneden geliyorum ve ağır bir ameliyat geçirdim. Bu insan haklarına aykırı” diyerek çıplak aramayı reddetti. Bunun üzerine 4-5 gardiyan Çintay’ın giysilerini zorla çıkardı. Bu arada Çintay çeşitli yerlerinden darp edilerek, işkenceye maruz kaldı.”

“Geçirdiği ameliyatın üzerine aldığı darbeler sonrasında yara yerinde kanama meydana geldi. Cezaevi hastanesi acil servisine kaldırıldı, gördüğü işkenceyi belgeleyen doktor raporu aldı.”

“Cezaevi idaresi ve görevli personel hakkında suç duyurusunda bulunan Çintay, bu kez de cezaevi müdürünün baskısıyla karşı karşıya kaldı. Cezaevi müdürü Çintay’ın kendisini yaralamak için kollarını duvara bilerek için çarptığını öne sürerek hakkında disiplin soruşturması başlattı.”

“Ağır hasta ve yeni ameliyat geçirmiş olmasına karşın Çintay iki gün boyunca tek kişilik ve içinde yatak bile olmayan bir hücrede tutuldu.”

“Kalabalıklaşan sessizlik”

Malatya’nın Akçadağ ilçesinin Gölpınar köyünde doğan ve 20 yaşına gelmeden dağa çıkan Çintay, 21 yaşındayken yakalandı ve ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi.

Şimdi 36 yaşında. Cezaevinde yazdığı “Kozmik Tasarımından İktidar Yaratımına İnanç İktidarı” isimli kitabı, Haziran 2011’de Aram Yayınları’ndan çıktı.

Elif Dumanlı, 1 Mayıs 2010’da bianet’e yazdığı “Taylan Çintay’ı Kurtarmak” başlıklı yazısında Çintay’ın mektubundan şu bölüme yer vermişti:

“Sen; kalabalıklaşan sessizlik: Bırak içerdeki insan ölsün. Emin ol, o ışıltılı an geldiğinde son nefeslerini anılarıyla birlikte sevdiklerine emanet edip çekip gideceklerdir.”

“Soruşturma başlatılmalı”

BDP’li Milletvekili Zozani, “insanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya kalan Taylan Çintay’ın durumunun, aslında tüm cezaevlerinde yaşanan hukuksuzlukların bir yansıması olduğunu” söyledi:

“Türkiye’deki cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlalleri ve hukuk dışı keyfi uygulamalar artık kabul edilemez bir aşamaya geldi. Hükümetin bir an önce hasta tutuklu ve hükümlüler için harekete geçmesi gerekir.”

“Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm yetkili organlardan,  Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde yaşanan insanlık dışı uygulamalar nedeniyle, sorumlu tüm personel hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz.”

İHD’nin raporuna göre, 122’si hemen tahliye edilmesi gereken ağır hasta olmak üzere cezaevlerinde toplam 413 hasta tutuklu ve hükümlü bulunuyor. (AS)

bianet

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 247.876 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: