Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Mesane kanseri Taylan Çintay’a ameliyat sonrası cezaevinde darp!

taylancintayMesane kanseri Taylan Çintay, Diyarbakır’daki hastanelerde mahkum koğuşu olmadığı için ameliyat olmak için gittiği Ankara’da, ameliyatın hemen ardından Sincan 2 nolu F Tipi cezaevinde çıplak aramayı reddedince darp edildi. BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani’nin basın açıklamasını aşağıdan okuyabilirsiniz. Taylan Çintay daha önce bizim mektupla gönderdiğimiz sorulara da cevap vermişti, durumunu kendisinden dinlemek isterseniz 19 Temmuz 2012 tarihli mektubu için tıklayın.

23 Mayıs 2013

 

 BASINA VE KAMUOYUNA

Türkiye kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi cezaevlerindeki hasta, tutuklu ve hükümlülerin sağlık durumu her geçen daha da ağırlaşmaktadır. Ne yazık ki başta Adalet Bakanlığı olmak üzere yetkili kurumlar bu konuda hiçbir olumlu adım atmamakta ısrar etmektedirler. Özellikle ölüm sınırında olan kanser hastası tutuklu ve hükümlülerin biran önce tahliye olmaları gerekirken, aksine Adli Tıp Kurumu ve Cumhuriyet Savcılıklarının keyfi tutumları nedeniyle durumları her geçen gün daha da ağırlaşmaktadır. Hasta tutuklu ve hükümlüler, içinde bulundukları ağır cezaevi koşulları ve hastalıkları yetmiyormuş gibi bir de cezaevi personelinin hukuk dışı uygulamalarına maruz kalmaktadırlar.

Durumu ağır olan hasta hükümlülerden biri de 15 yıldır cezaevinde kalan ve 5 kez ameliyat geçiren kanser hastası Taylan Çintay’dır. Ameliyat olmak üzere Diyarbakır Cezaevi’nden Ankara 2 Nolu F Tipi Cezaevine nakledilen ve daha sonra Ankara Numune Hastanesi’nde 19 Mayıs 2013 tarihinde ağır bir ameliyat geçiren Çintay, 20 Mayıs’ta taburcu edilerek cezaevine gönderildi. Burada cezaevi personelinin kendisini çıplak arama yapmak istemesi üzerine Çintay, “Yeni hastaneden geliyorum ve ağır bir ameliyat geçirdim. Bu insan haklarına aykırıdır” diyerek tedaviyi reddetmiştir.  Bunun üzerine 4-5 infaz memuru Çintay’ı zor kullanmak suretiyle elbiselerini çıkartmışlardır. Bu arada Çintay çeşitli yerlerinden darp edilerek, işkenceye maruz kalmıştır. Daha sonra geçirdiği ameliyat ve aldığı darbeler sonrasında yara yerinde kanama olması üzerine cezaevi hastanesi acil servisine kaldırılan Çintay, gördüğü kaba işkence nedeniyle doktor raporu almıştır. Cezaevi idaresinden ve görevli personel hakkında suç duyurusunda bulunan Çintay, bu kez de cezaevi müdürünün baskısıyla karşı karşıya kalmıştır. Cezaevi müdürü Çintay’ın kendisini yaralamak için kollarını duvara bilerek için çarptığını öne sürerek hakkında disiplin soruşturması başlatmıştır. Ağır hasta ve yeni ameliyat geçirmiş olmasına karşın Çintay iki gün boyunca tek kişilik ve de döşek olmayan hücrede tutulmuştur.

İnsanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya kalan Taylan Çintay’ın, durumu aslında tüm cezaevlerinde yaşanan hukuksuzlukların bir yansımasıdır. Türkiye’deki cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlalleri ve hukuk dışı keyfi uygulamalar artık kabul edilemez bir aşamaya gelmiştir. Hükümetin bir an önce hasta tutuklu ve hükümlüler için harekete geçmesi gerekir. Bir gün bile geç kalınması halinde ölümlerin yaşanabileceği gerçeği unutulmamalıdır.

Taylan Çintay’a yapılan bu onur kırıcı uygulamaları kınıyoruz. Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm yetkili organlardan,  Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde yaşanan insanlık dışı uygulamalar nedeniyle, sorumlu tüm personel hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz. Konunun takipçi olacağımızı belirtiyoruz.

Adil ZOZANİ

BDP Hakkari Milletvekili

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 256.234 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: