Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

darp edilen mesane kanseri mahpus Taylan Çintay’ın durumu

Ameliyattan çıkan hasta tutsak darp edildi! Sincan 2 nolu F tipi Cezaevinde darp edilen ve yataksız hücreye konan mesane kanseri Taylan Çintay’ın durumuna dair daha ayrıntılı bir haber:
23 Mayıs 2013 Perşembe 15:18
Hasta tutsak Taylan Çintay’ın Ankara Numune Hastane’sinde geçirdiği mesane kanseri ameliyatından sonra götürüldü Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nin girişinde çıplak aramayı kabul etmeyince gardiyanlar tarafından darp edildiği iddia edildi.

 Cezaevi acil servisine kaldırılan Çintay’ın yatak olmayan hücreye konulduğu belirtildi.

Diyarbakır D tipi Cezaevi’nden Ankara Numune Hastanesi’ne geçen hafta sevk edilen ve 20 Mayıs Pazartesi günü hastanenin Üroloji Bölümü’nde mesane kanseri ameliyatı geçiren Taylan Çintay adlı tutsak, Salı günü Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ne sevkedildi.

‘Ameliyattan çıktı darp edildi’

Taylan Çintay’ı en son bu sabah gördüğünü belirten Avukat Bayram Aslan, hasta tutsaklar içinde ismi geçen Taylan Çintay’ın Ankara Numune Hastanesi’nde gerçekleşen mesane kanseri ameliyatından sonra Salı günü Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ne getirildiğini belirtti. Aslan, “Cezaevi girişinde çıplak arama yapmak istiyorlar. Taylan bu insanlık dışı uygulamayı kabul etmiyor. Kabul etmeyince dört gardiyan Taylan’ı darp ederek, soyundurmaya çalışıyorlar. Henüz ameliyattan yeni çıkan bir insan bu şekilde darp ediliyor. Odaya geçtikten sonra Taylan’ın ameliyat yeri ve idrar yollarından kan gelmeye başlıyor. Bunun üzerine Taylan Sincan Cezaevi Acil Servisi’ne kaldırılıyor. Orada müdahale ediliyor. Taylan orada darp raporu alıyor. Raporda kollarında ve vücudunda darbeye bağlı lekeler olduğu belirtiliyor. Taylan doktor raporu ile beraber cezaevi idaresi ve gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyor” dedi.

‘Müdür tehdit etti, hücreye attı’

Ardından Çintay’ın Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi Müdürü İsmail Gür tarafından çağrıldığını belirten Aslan, “Müdür Taylan’ı odasına çağırıyor. Müdür İsmail Gür, ‘Seni gerekirse yine soyarım’ şeklinde tehdit ediyor. Sen kollarını kendi kendine duvara vurmuşsun, kimse seni darp etmemiş deniliyor. Oysa raporda gardiyanların parmak izleri var. Bunu söyleyen müdürün kendisidir. Taylan hakkında disiplin soruşturması açıyor ve tek kişilik hücreye konuluyor. Taylan tek kişilik hücrede döşekte olmadığını belirtti. Orada iki gün kalıyor. En son bu sabah tekrar normal koğuşa Taylan’ı alıyorlar” diye konuştu.

‘Hükümet ne yapmak istiyor?’

Bu duruma sert tepki gösteren Avukat Aslan, şunları söyledi: “Hükümet ne yapmak istiyor? Adalet Bakanı ne yapmak istiyor. Hasta tutsaklar ölüm sınırında. Onların tahliye olması gerekirken hala içerde tutulmaları zaten insanlık dışı bir durum. Yeni ameliyattan çıkan birine yapılan bu uygulama kabul edilemez. Bunlar insanlık dışı uygulamalar. Ayakta duramayacak, ameliyattan yeni çıkmış hasta bir tutsağa yapılan bu durumu hiç bir vicdan kabul etmez. Bütün ilgili kurumları duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi. Aslan en kısa zamanda İHD’ye başvuracaklarını ve konuyu Meclis gündemine taşıyacaklarını dile getirdi.

‘Bu nasıl bir vicdansızlıktır’

Konu ile ilgili bilgi veren Çintay’ın eniştesi Kadir Ernarici de “Cezaevinin girişinde çıplak arama yapılmak istenmesi üzerine orada bulunan dört gardiyan Taylan’ı darp etmeye başlamış. Henüz ameliyattan yeni çıkmış olmasına rağmen Taylan’ı darp ediyorlar. Bu nasıl bir vicdansızlıktır” diyerek, tepkisini dile getirdi.

Kaynak: DİHAhttp://www.haberfx.net/ameliyattan-cikan-hasta-tutsak-darp-edildi-haber-876171/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 24 Mayıs 2013 by in Hapisteki Hastalar and tagged .

Sayaç

  • 247.737 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: