Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Gurgin Kurt nasıl öldü? Oğlu anlatıyor…

Çarşamba, 22 Mayıs 2013 18:08 gurginkurt

İHD’nin hasta tutsaklar listesinde yer alan yüzde 50 oranda felçi yüksek tansiyon hastası 63 yaşındaki Gürgin Kurt’un beyin ölümü gerçekleşti. Oğlu Sinan Kurt, “Sorumlu bütün cezaevi yönetimi, Adalet Bakanı ve hükümettir” dedi.

Cezaevlerinde tutulan hasta tutuklular her geçen gün ölümle burun buruna kalıyor. Cezaevlerinde tedavileri mümkün olmayan hasta tutuklular, tedavi koşulları yaratılmadığı ve tahliye edilmedikleri için bir bir yaşamını yitiriyor. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla bir yıl Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldıktan sonra 4 ay önce Ahlat Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen yüzde 50 felçli ve yüksek tansiyon hastası Gürgin Kurt, Pazar günü geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Tatvan Özel Can Hastanesi’ne kaldırıldı. Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Kurt’un önceki akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Gürgin Kurt, hastanede yaşam ünitesine bağlı tutuluyor. BDP Van Milletvekili Özdal Üçer’in de aralarında bulunuduğu çok sayıda BDP’li hastaneye giderek Kurt ailesine başsağlığı dileklerini iletti.


Başvurular sonuç vermedi

Hastanenin acil servisinin önünde açıklama yapan Kurt’un oğlu Sinan Kurt, babasının cezaevine girmeden önce kısmi felçli olduğunu ve birçok rahatsızlığının bulunduğunu belirtti. Birçok defa ilgili kurumlara dilekçe vermelerine rağmen herhangi bir sonuç alamadıklarını dile getiren Kurt, şunları söyledi: “Babam yaklaşık iki yıldır tutuklu. Çok ağır rahatsızlıkları olduğundan kaynaklı cezaevi yönetimine, Adalet Bakanlığı’na defalarca başvuruda bulunduk. En son çıkan 4’üncü yargı paketinden yararlanması için dilekçe verdik, yine de bir sonuç alamadık” dedi.

Cezaevi idaresi baskı yaptı

Muş Cezaevi’nden Ahlat Cezaevi’ne sürgün edilen babasının cezaevi yönetimi ile sürekli sorun yaşadığını belirten Kurt, şöyle konuştu: “Görüşlerde babamın bize aktardığı kadarıyla, cezaevi yönetimi babamın rahatsızlığı üzerine verdiği dilekçeler yüzünden baskı altına alındı. Sürekli babama ‘dilekçeni geri çek, bir şeyin yok’ diye tehditlerde bulunuyorlardı. En son babam 2 gün önce öğle yemeğinden sonra rahatsızlanıyor, cezaevi yönetimi çok geç müdahale ediyor ve uzun bir süre geçtikten sonra hastaneye götürülüyor. Babamın bu halde olmasının bütün nedeni cezaevi yönetimi, Adalet Bakanı ve bu hükümettir.” Kurt, babasının tedavi edilmediği için yaşamını yitirdiğini belirterek, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

İHD’nin listesindeydi

Gürgin Kurt, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) Nisan ayında yayımladığı hasta tutsaklar listesindeydi. İHD raporuna göre Türk cezaevlerinde 230’u ağır olmak üzere 411 hasta tutak bulunuyor. Kurt, “cezaevi koşullarında tedavi edilmeyen hasta mahpuslar” listesindeki 115 kişi arasında yer alıyordu.
İHD’nin raporu, yetkililer nezdinde yapılan girişimler, eylem ve açıklamalara rağmen Adalet Bakanlığı, Adli Tıp ve cezaevleri idaresi işbirliği sonucu hasta tutsaklar “tabutta tahliye” ediliyor. Mayıs ayı başında doktorların “cezaevinde kalamaz” raporu verdiği 41 yaşındaki kanser hastası İrfan Eskibağ hayatını kaybetmişti. Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Eskibağ için Adli Tıp Kurumu ise yaşamını yitirmeden 3 ay önce “cezaevinde kalabilir” raporu vermişti. Bu yıl içinde yaşamını yitiren bir diğer hasta tutsak ise Şahabettin Yücel oldu. Şubat ayında hayatını kaybeden tutsak Yücel, akciğer kanseriydi.

Sadece 2 kişiye tahliye
Hasta tutsaklar listesinde yer alan tutsaklardan ise şimdiye kadar sadece 2’si tahliye edildi. Kanser hastası ve görme engelli Hediye Aksoy ise Adli Tıp Kurumu’na yapılan başvuru sonucu cezasının ertelenmesi üzerine Bakırköy Kadın Cezaevi’nden tahliye edilmişti. Geçtiğimiz günlerde ise Metris 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan kanser hastası ve yüzde 86 oranında engelli Özgür Karagöz avukatlarının yaptığı başvuru sonucu tahliye edildi.

HABER MERKEZİ
kaynak: YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 263.607 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: