CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Uğur Tekdal’ın babası: sadece tedavi istiyoruz!

Bir yıldır karışmadığı kesinleştiği bir olay nedeniyle tutuklu olan ülseratif kolit ve glokom hastası tutuklu Uğur Tekdal’ın babası Ahmet Tekdal, “Oğlum gün gün eriyor, adım adım ölüme gidiyor. Tahliyesini değil, sadece tedavisine izin verilmesini istiyoruz” dedi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Mayıs 2013 Cuma, 14:44

İSTANBUL (Halil Deniz)- Kandıra 2 Nolu F Tipinde 1 seneden beri tutuklu bulunan üniversite öğrencisi, ülseratif kolit ve glokom hastası Uğur Tekdal’ın babası Ahmet Tekdal, önceki gün ziyaret ettiği oğlunun artık yürüyemediğini, tedavi edilmesine izin verilmeyerek ölüme terk edildiğini belirterek “Oğlum gün gün eriyor, adım adım ölüme gidiyor. Tahliyesini değil, sadece tedavisine izin verilmesini istiyoruz” dedi.

İstanbul Üniversitesi Adalet Yüksek Meslek Okulu 2’inci sınıf öğrencisiyken 5 Haziran 2012’de üniversitede karışmadığı kesinleşen bir olaydan dolayı gözaltına alınan Uğur Tekdal, gizli tanık ifadesi üzerine tutuklanarak Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne gönderildi ve 1 yıldan beri de tutuklu. Uğur Tekdal, cezaevlerindeki yüzlerce hasta tutsaklardan sadece birisi. Tutuklanmadan önce yakalandığı ülseratif kolit hastalığı, cezaevinin zor koşulları, cezaevi yönetiminin tedavi imkanı tanımaması ve dışarıdan gönderilen ilaçların verilmemesi Uğur’u adım adım ölüme götürüyor.

SESSİZ KALMAYIN, OĞLUM ÖLÜYOR!

Başvurmadığı resmi makam, çalmadığı kapı bırakmayan Uğur’un babası Ahmet Tekdal ise büyük çaresizlik içinde, oğlunun bedenen erimesine tanıklık ediyor. Önceki gün oğlunu ziyaret eden Ahmet Tekdal, oğlunu son durumunu şöyle anlatıyor: “Son durumu çok kötü. Önceki gün Kandıra Cezaevi’ne gidip gördüm. Oğlum, 70 kilodan 40 kiloya düşmüş. Artık ayakta duramıyor, gün gün eriyor. Görüşmeye de tek başına yürüyerek gelemedi, arkadaşlarının yardımıyla gelebildi. Oğlum dedi ki ‘beni hastaneye götürüyorlar, doktor bana bakıp tamam götürün diyor ve bana ağrı kesici ilaç verip gönderiyor’ diyor. Bütün başvurularımıza rağmen Uğur’u tam teşeküllü bir devlet hastanesine sevk etmiyorlar. Cezaevi revirine götürüp doktor ayakta bakıyor ve ağrı kesici hap verip gönderiyor.

UĞUR’UN DA KATİLİ DEVLET OLACAK!

Uğur’la konuştum bana dedi ki; ‘ben artık burada bitmişim, benden vazgeçin, bırakın gelmeyin artık.’ Bu durumun sorumlusu Adalet Bakanlığı’dır, devlettir. Oradan oğlumun cenazesi çıkarsa sorumlusu devlettir. Oğlum ölürse katili devlet olacak. Doktorunun yazmış olduğu iki çeşit ilacı var. İki çeşit ilacı cezaevine geliyor ama cezaevi idaresi ilaçlardan birini veriyor, birini vermiyor. Sebep olarak ikincisinin yasak olduğunu söylüyor. Ama bu ilacı doktor yazıyor, biz kendi kafamıza göre yazıp göndermiyoruz ki! Bunu doktor raporunda yazıyor fakat cezaevi yönetimi keyfi davranarak bu ilacı Uğur’a vermiyor. Onun tedavisi, bu iki ilacı birlikte alırsa mümkün olabilir ama ilaçlardan birini vermiyorlar ve dolayısıyla tedavisi olamıyor.

TAHLİYE DEĞİL, SADECE TEDAVİ İSTİYORUZ

Zaten oğlumu suçsuz yere 1 yıldan beri tutuyorlar. Yaşanan olayla hiçbir ilgilisi olmamasına, olay yerinde olmamasına rağmen uydurulmuş bir gizli tanık ifadesiyle oğlumu tutukladılar. Şuan sadece düşündüğümüz onun tedavisidir. Tahliye olmasından bile vazgeçtik, sadece tedavi olmasını istiyoruz. Çünkü oğlum gün gün eriyor, ölüme gidiyor. Devlet zaten onu suçsuz yere zındana attı, tahliyesini geçtik, sadece tedavisini istiyoruz. Uğur gibi yüzlerce hasta tutuklu var. Yavaş yavaş ölüyorlar. İnsan olan buna sessiz kalmamalı. Buna sessiz kalmayın.”

etha.com.tr /10 Mayıs 2013

Delil yok suç var!

 

İSTANBUL

İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından düzenlenen “F” oturmalarında, kanser hastası tutuklu üniversite öğrencisi Uğur Tekdal’ın bir yıldır hastaneye sevkinin beklendiği ifade edildi. İHD İstanbul Şubesi Cezaevleri Komisyonu üyeleri, “F” oturmalarının 61’incisinde  Galatasaray Meydanı’nda, Uğur Tekdal’a “özgürlük” istedi. Eyleme BDP Eşbaşkan Yardımcısı Filiz Koçali, BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ali Rıza Bilgili ve Uğur Tekdal’ın babası Ahmet Tekdal da katıldı. Açıklamayı yapan İHD Yönetim Kurulu üyesi Eda Yakmaz, Uğur Tekdal’ın tutuklandığında “ülseratif kolit” teşhisi konmasına, doktor raporu olmasına rağmen bir yıldır tam teşekküllü üniversite hastanesine gönderilmeyi beklediğini ifade etti. Yakmaz, “Henüz 26 yaşında olan istanbul Üniversitesi öğrencisi Uğur Tekdal’ın bu şekilde ölüme terk edilmesi kabul edilemez. Uğur’un derhal serbest bırakılması gerekmektedir” diye konuştu. Tekdal’ın durumunun kötüye gittiğini söyleyen avukatı Ayşe Acinikli ise, Uğur’un dosyasında hiçbir delil olamamasına rağmen, AKP 3’üncü Yargı Paketi’ndeki ‘toplum güvenliği’ maddesini gerekçe göstererek Uğur’u cezaevinde tutuyor” diye konuştu.

Özgür Gündem, 5 Mayıs 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.342 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: