Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kendi kendine bakamıyor, 85 yaşında ve hasta. Hasan Dede 22 yıldır hapiste.

22 yıldır cezaevinde olan Hasan Aslan ile ilgili soru önergesi veren BDP’li Vekil Sarıyıldız, 85 yaşındaki Aslan’ın kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını söyledi ve neden tahliye edilmediğini sordu.

Ankara – Diyarbakır / – BİA Haber Merkezi
03 Mayıs 2013, Cuma

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, 22 yıldır cezaevinde olan ve kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak kadar hasta olan 85 yaşındaki Hasan Aslan’ın durumunu Meclis’e taşıdı.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sarıyıldız, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in cevaplaması istemiyle, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan aracılığı ile soru önergesi verdi ve Aslan’ın neden hala tahliye edilmediğini sordu:

“Hasan Aslan’ın tahliye edilmesi ve yaşamının son yıllarını ailesinin yanında geçirmesi için herhangi bir girişiminiz olacak mı?”

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) son raporuna göre, cezaevlerinde 122’si derhal tahliye edilmesi gereken ağır hasta olmak üzere toplam 413 hasta tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

Sarıyıldız, özellikle ağır hastaların acilen tahliye edilmesi gerektiğini belirterek, “3. yargı paketiyle bazı değişiklik yapıldı. Ancak bürokratik engellerden ötürü ağır durumdaki hasta tutuklular halen cezaevlerinde tutuluyor.”

“Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda 25 Ocak’ta kabul edilmişti.

5275 Sayılı Kanunun 16. maddesinde yapılan değişiklikle, bu kanun maddesinin 2. fıkrasında geçen “Mahkumun hastalığının hayatı için kesin bir tehlike teşkil etmesi durumunda, hapis cezasının infazının iyileşinceye kadar geri bırakılması” hükmüne, 5. fıkra eklenerek, “Ağır bir sakatlık veya hastalık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettirememesi durumunda infaz ertelenebilir” şeklinde düzenlendi.

“Tıraş bile olamıyor”

Durumu ağır olan hasta mahpuslardan birinin de Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Şırnak’ın İdil nüfusuna kayıtlı Hasan Aslan isimli hükümlü olduğuna dikkat çeken Sarıyıldız,  3 Mart 1992’de PKK davasından yargılanan Aslan’ın dönemin Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin verdiği karar ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığını hatırlattı.

Aslan’ın cezasının 36 yıla çevrildiğini dile getiren Sarıyıldız şöyle devam etti:

“Gerçek yaşı 85 olan Aslan’ın kimlikteki doğum tarihi 4 Kasım 1938. Gerçek yaşının ortaya çıkması için kemik testi isteyen Aslan’ın talebi kabul edilmedi. Sırasıyla Diyarbakır, Ceyhan, Midyat ve Ordu cezaevlerinde kalan Aslan’ın KOAH hastalığı var.”

“Aslan, nefes darlığı, astım, mide rahatsızlığı, göz rahatsızlığı, iltihaplı romatizma, ayak ve dizlerde şişkinlik, şiddetli ağrılar gibi ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Oda arkadaşlarımın yardımı olmadan hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor. Aslan’ın elbiselerinin giydirilmesinden, tıraşına kadar tüm ihtiyaçları oda arkadaşları tarafından gideriliyor.”

Sarıyıldız, Bakan Ergin’e ayrıca şu soruları sordu:

* 2013 yılı itibariyle cezaevinde kaç hasta tutuklu bulunuyor, kaçının durumu ağır?

* Cezaevlerinde 70 yaş ve üstü kaç tutuklu ve hükümlü bulunuyor? Bu yaş üstündeki kaç hasta tutuklu cezaevinde?

* Gerçek yaşı 85 olan ancak nüfus cüzdanındaki yaşı 75 olan hasta hükümlü Hasan Aslan’ın şu an herhangi bir sağlık kuruluşundan tedavisi yapılıyor mu? (AS)

bianet, 3 Mayıs 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 271.001 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: