CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Bir hasta mahpus yatağı daha boşaldı. İrfan Eskibağ’ın ardından

irfan eskibağ1367935098İrfan Eskibağ’ın adı, İnsan Hakları Derneğinin 2013 Hasta Mahpuslar Raporu’nda “Ankara Numune Hastanesi Mahkum Koğuşunda Kalmakta, Bağırsak Kanseri” diye geçiyor. Rapordan bir hasta mahpus daha eksildi, tahliye edilemeden bu dünyadan ayrıldığı için İrfan Eskibağ’ın adı artık o raporda yer almayacak.

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Merkezi’nin bu vefat üzerine yaptığı çok doğru açıklamayı az önce yayınladık (buradan okuyabilirsiniz). Orada da belirtildiği gibi, bürokratik engeller, raporlar, yasalar, koşullar derken bir insan daha öldü. Bir insanın ölmesinin yanında bu “gerekçe”lerin hiçbirinin anlamı yok. Bir kişi daha bu şekilde, sevdikleriyle vedalaşamadan, tek başına bir mahkum koğuşunda (yani çoğu kez hastanenin bodrum katında, morgun yanında, penceresiz bir odada) ölmesin diye, insanlar cezaevlerinde ölümcül hastalıklara yakalanacak koşullara maruz kalmasınlar, hastalıkları “çok geç” teşhis edilmesin diye, hapishanelerin sağlık ve yaşam koşullarını iyileştirmek üzere derhal yasal düzenlemeler yapılmalı. Artık duymayan kalmadı ki bu Adli Tıp’tan rapor alma süreci “ölümcül” derecede uzun. İnsanları bu şekilde öldürmeyecek bir yasal düzenleme için tüm milletvekilleri bir araya gelmeli. İnsaniyet namına ve acilen! / Hapiste Sağlık

İrfan Eskibağ’ın hayatının nasıl bittiğini aşağıdaki haberden okuyabilirsiniz:

Ağır hastalığına rağmen Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu İrfan Eskibağ, dün gece saat 01.00 sıralarında götürüldüğü Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

TEŞHİS 2 YIL ÖNCE KONMUŞTU

42 yaşındaki Eskibağ’ın sağlık durumu uzun süredir kritik eşikteydi. Bolu F Tipi Cezaevi’nde kaldığı dönemde sarılık hastalığı teşhisi konularak Ocak 2011’de tedavisinin yapılması için Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Eskibağ’a, Haziran 2011’de kontroller için götürüldüğü Ankara Numune Hastanesi’nde pankreas kanseri teşhisi konulmuş ve ameliyat edilmişti. Işın ve kemoterapi tedavisi son dönemlerde doktorları tarafından “yapılacak bir şeyi kalmadığı” için de sonlandırılmıştı.

Hastalığın ilerlemiş düzeyde geç teşhis edilmesinin yanında Eskibağ için cezaevi koşullarının olumsuzluğu da Ankara Numune Hastanesi doktorlarınca hazırlanan raporlarla ortaya konmuş, tahliye edilmesi gerektiğinin belirtilmesine rağmen cezaevinde tutulmaya devam etmişti.

BAKANLIĞA ÇAĞRI YAPILMIŞTI

Eskibağ için hazırlanan rapor, İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmiş, oradan gelecek yanıtla tahliyesinin gerçekleşmesi bekleniyordu. Eskibağ için 1 Mayıs günü cezaevine giden BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Eskibağ’ın kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmadığını belirterek, Adalet Bakanlığı’yla görüşüp, Adli Tıp sürecinin hızlandırılmasını istemişti.
Ancak bir türlü gelmeyen Adli Tıp raporu, Eskibağ’ın son günlerini ailesiyle geçirmesinin önüne geçmiş oldu.
Adli Tıp Kurumu’na götürülen Eskibağ’ın cenazesi, buradaki otopsi işlemlerinin ardından defnedilmek üzere İstanbul’a götürülecek.

İHD: BAKANLIK GÖREVE

İnsan Hakları Derneği ve (İHD) Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eskibağ’ın hayatını kaybetmesi üzerine taziye mesajları yayınladı. İHD hapishanelerde 121’i ağırlaşmış, 108’i acil tedaviye ihtiyacı olan toplam 230 ağır olmak üzere 411 hasta mahpus olduğu belirterek hasta tutuklular için duyarlılık çağrısı yapıldı. BDP de ağır hasta olan mahpusların tahliyesi için Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

İHD gün geçtikçe hapishanelerdeki hasta mahpusların durumunun ağırlaştığını ve ölümlerin artmasından kaygı duyduklarını belirterek hükümet kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı:

BDP: AĞIR HASTALAR TAHLİYE EDİLMELİ
BDP ise cezaevindeki 230 ağır hastadan biri olan Sincan Cezaevi’ndeki kan kanseri Abdülsamet Çelik’in durumunun da oldukça ağır olduğu ve adli tıp prosedürleri gerekçe gösterilerek cezaevinde tutulmaya devam ettiği belirtildi.

BDP, ağır hasta olan, başkalarının desteğiyle hayatını idame ettirebilen tutuklu ve hükümlerin derhal tahliye edilmeleri gerektiğini belirterek geciken adli tıp prosedürlerinin hızlandırılmasını istedi:

“Aksi taktirde cezaevlerinden ölüm haberleri gelmeye devam edecektir. Bu konuda Adalet Bakanlığı’na göreve çağırıyoruz. Ağır hasta konumundaki tutuklu ve hükümlerin durumuna derhal el atılmalı ve tahliyeleri için gerekli koşullar sağlanmalı.

Kaynak: Birgün-Bianet

Rıza Eskibağ kardeşi İrfan Eskibağ’a, iki kez başvurdukları Adlı Tıp Kurumu’ndan bir türlü cevap verilmediğini söyledi

T24

Sincan F Tipi cezaevinde hayatını kaybeden, PKK’ya üye olmak suçlamasından hapis cezası alan pankreas kanser hastası İrfan Eskibağ’ın abisi Rıza Eskibağ kardeşinin göz göre göre ölüme gönderildiğini söyledi.

Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Eskibağ, kardeşine Ankara Numune onkoloji bölümünün verdiği “Cezaevi koşullarında tedavi olamaz” raporuna rağmen, iki kez başvurdukları Adlı Tıp Kurumu’ndan bir türlü cevap gelmediğini aktardı.

“Oysa kardeşimin en büyük dileği  son nefesini 10 senedir hasret kaldığı ailesinin yanında vermekti” diyen abi Eskibağ, “Onu bile çok gördüler” dedi.

Kardeşi İrfan’ı en son Numune Hastanesinin havalandırması bile olmayan hasta mahkûm hücresinde gördüğünü Eskibağ, “Bilinci yerinde değildi. Sürekli ‘Abi niye kelepçe vuruluyor?’ diye sayıklıyordu” şeklinde konuştu.

Rıza Eskibağ kardeşinin yaşadıklarını ANF’den Zeynep Kuray’a şöyle anlattı:

“Önce Malatya E Tipi cezaevinde hüküm giydi. Oradan  Elazığ E tipi cezaevine sürgün edildi. Hastalanması ise bu sürgünlerden birinde baş gösterdi. Elazığ cezaevinden Adıyaman cezaevine sürgün edildiğinde ring aracında aşırı sıcaktan etkilenen İrfan’ın ciğerlerindeki ağrılar daha sonra Adıyaman cezaevinin kötü koşullarında giderek çoğaldı. Çok sıcak, kalabalık ve sürekli sigara içilen bir koğuşta kalıyordu. Artık nefes alamaz hale geldiği için, kendi istemiyle Bolu F Tipi cezaevine sevk edildi. Ancak durumu gün geçtikçe daha da kötüleşti. Sevk edildiği Bolu Devlet Hastanesinde muayene eden doktorlar ciğerlerinde leke oluştuğunu ve derhal ameliyat olması gerektiğini bildirdiler. Ancak söz konusu hastanede mahkûm hasta koğuşu olmadığından bu kez de ameliyat olmak üzere Sincan F Tipi cezaevine sevk edildi”.

Ankara Numune Hastanesinde kardeşi İrfan’a pankreas kanseri teşhisi konulduğunu  aktaran Eskibağ, “ Ocak 2012’de ameliyat oldu. Pankreas, safra  kesesi ve midesinden bir parça alındı. Yaklaşık 1.5 ay hastanede kaldı. Doktorların ‘Cezaevi koşullarında tedavi olamaz’ raporuna rağmen tekrar Sincan 2 No’lu  F Tipi cezaevine gönderildi. Orada arkadaşlarının yardımıyla ayakta durmaya çalışsa da durumu yine kötüleşiyor ve tekrar Numune hastanesine yatırılıyor. Beraber bulunduğu kanser hastası Şehabettin Yücel de yanındayken hayatını kaybediyor. Ocak 2013’te doktor raporlarıyla İstanbul Adli Tıp Kurumuna ring ile götürülüyor. Rapor verilmeden geri gönderiliyor. Tekrar Numune Hastanesine yatırılıyor bu kez Ankara Adli Tıp Kurumuna başvuruyor, ancak rapor beklerken yaşamını yitiriyor” dedi.

 

‘Abi niye kelepçe vuruyorlar’

 

Kardeşinin çok hareketli, cana yakın, zeki bir genç olduğunu ifade eden Eskibağ, “ Onu son gördüğümde havalandırma bile olmayan mahkûm hasta hücresinde tutuluyordu. Bitkindi ve bilincini kaybetmişti. Sürekli gözlerini aralayarak, ‘Abi neden kelepçe vuruyorlar?’ diye sorup duruyordu. Tek isteği son günleri bizlerle geçirmekti. Bu isteğini bile çok gördüler” diye konuştu.

TUAD, İHD  ve BDP milletvekillerinden başka kimsenin kendilerine somut bir yardımda bulunmadığını vurgulayan Eskibağ, “İstanbul Mazlum-Der’den bir avukat telefon etti, yardım edeceğini söyledi ancak bir daha ses çıkmadı. BDP Milletvekili İdris Baluken girişimlerde bulundu, ancak çabaları sonuç vermedi. Adli Tıp Kurumu yine yapacağını yaptı” dedi.

Kardeşinin hakkını gerekirse AİHM’de arayacağını  belirten Rıza Eskibağ, “Özellikle barış sürecinde karşılıklı adımlar atılması açısından hasta tutsakların bırakılmasını umut ediyorduk. Ancak olmadı” dedi.

kaynak: t24, 8 Mayıs 2013

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.628 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: